כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס אל-ערבי": ג'בריל רג'וב: " אבו מאזן לא יכול לעבור מהגדה לעזה ללא הסכמת ישראל".

(17/10/2007)

"אל-קודס אל-ערבי", 17.10.07 ג'בריל אל-רג'וב ל"אל-קודס אל-ערבי":
אבו מאזן לא יכול לעבור מהגדה לעזה ללא הסכמת ישראל. "פתח" ו"חמאס" עוד לא בשלו לכדי חידוש השיח, עליו מערימה ישראל קשיים
רמאללה- "אל-קודס אל-ערבי", מאת: וליד עוד:
הגנרל ג'יבריל אל-רג'וב, היועץ לשעבר לביטחון לאומי פלסטיני, הדגיש אתמול כי הפלסטינים יכולים ליצור את הבעיה, אך הם לא בעלי ההחלטה לגבי פתרונה. רג'וב אמר עוד לעיתון כי הפלסטינים יכולים להתנהל עם הבעיה, אך אינם בעלי ההחלטה לגבי פתרונה. ג'בריל אמר את הדברים בהתייחסות לפילוג הקיים בין רצועת עזה לגדה המערבית.

אל-רג'וב הדגשי בריאיון שנתן ל"אל-קודס אל-ערבי" כי הנסיבות המקיפות את הפלסטינים לא מאפשרות לקיים דיאלוג ביניהן (פתח וחמאס). הוא רמז כי ישראל מונעת את שיבת האחדות שבין הגדה המערבית לעזה. אל-רג'וב אמר: האם אתה מאמין שחמאס היא השולטת על רצועת עזה? מי אומר זאת?
אל-רג'וב המשיך דבריו אלו באומרו כי ישראל היא השולטת על עזה והיא הפוסקת לגביה, בהצביעו לכך שהיא מונעת את שיבת האחדות בין הגדה המערבית ורצועת עזה, והיא הפוסקת לגבי צעדיהם של כל הצדדים הפלסטינים.
אל-רג'וב שאל: "האם אתה חושב שאבו מאזן יכול לעבור מהגדה לעזה בלי הסכמתה?" אל-רג'וב ענה לשאלתו: "אבו מאוזן לא יכול לעבור לעזה בלי הסכמת ישראל, וישראל לא רוצה שתהיה אחדות או דיאלוג בין הפלסטינים". אל-רג'וב ציין את השפעת ישראל על היחסים הפנימיים הפלסטינים, ואמר שלישראל ישנה השפעה גדולה בין אם בכוון השיבה לדיאלוג ובין אם לגבי האחדות בין הגדה לרצועה. "זו שמונעת את האחדות או מקלה עליה היא ישראל".
אל-רג'וב העריך שסיכויי חידוש הדיאלוג בין "פתח" ל"חאמס" נמוכים בזמן הקרוב. " הנסיבות אינן מתאימות לדיאלוג עבור שני הצדדים", אמר אל-רג'וב בהתייחסות לכך ששתי התנועות לא בשלות עדיין לשיח ביניהן.
אל-רג'וב שלל את הידיעות, המדברות על כך שהוא זה שיוביל את משלחת "פתח" לדיאלוג עם "חמאס", ואמר כי הבעיה איננה לגבי זהות מוביל המשלחת לדיאלוג, אלא הבעיה היא הנסיבות המקיפות את העם הפלסטיני. כוונת אל-רג'וב היא כי ישנם צדדים חיצוניים המערימים קשיים על חידוש השיח בין "פתח" ו"חמאס".
לצד זאת, מסרו מקורות פלסטינים שג'יבריל אל-רג'וב יעמוד בראש משלחת "פתח" למו"מ בקהיר, שיפגיש את "פתח" ו"חמאס" במהלך הימים הקרובים. המקורות מסרו שאל-רג'וב עורך התקשרויות עם הצד המצרי ומנהיגים ב"חמאס" כדי לעיין בסעיפי הדיאלוג ובנקודות עליהן ידונו ועל היוזמות המוצעות.
על סמך המקורות, הקווים הכלליים עליהם סיכמו הנהגות "חמאס" פנים וחוץ והנהגת "פתח" פנים מתבטא בנקודות הבאות:
א. הרכבת ממשלת טכנוקרטים, שלא תכלול איש מחברי "פתח" ו"חמאס", בראשות סלאם פיאד, ראש ממשלת "ניהול העניינים", ושר האוצר בממשלת האחדות הלאומית.
ב. חזרת כל מנגנוני הביטחון לעמדותיהם ושל בעלי התפקידים לדרגותיהם.
ג. מנגנוני הביטחון יהיו כפופים לנשיא כמקודם (המודיעין, משמר הנשיא והביטחון הלאומי) והשאר יהיו כפופים לשר הפנים.
ד. אי-חזרת פיקוד מנגנוני הביטחון הקודם לתפקידיו. המדובר על אי-חזרתם של אנשים כמו רשיד אבו שבאכ וסמיר אל-משהראוי.
ה. פיזור חברי "הכוח הביצועי" בין מנגנוני הביטחון.
ו. הנשיא, מחמוד עבאס, יקבל לידיו את מעברי הגבול.
ז. החזרת הפרלמנט לפעילות.
ח. פיקוד מנגנוני הביטחון יקבל לידיו מפקדים מצרים כשלב ראשון, ואח"כ ימונו מפקדים מהפלסטינים.

לנוכח זאת ציינו מקורות הסברה כי משלחת מ"חמאס" תעזוב את עזה במהלך הימים הקרובים כשפניה לקהיר, וזאת לטובת התחלת מסע דיאלוג ראשוני בין "פתח" ל"חמאס". המקורות הדגישו שהמשלחת תכלול מספר ממנהיגי התנועה, שיעמדו בקשר עם אסמעיל הניה בעזה ויפעלו תחת הוראות של חאלד משעל מדמשק. המקורות לא חשפו את שמות חברי המשלחת של "חמאס", אלא שמתקיים דיון על כך שמחמד נזאל יעמוד בראש המשלחת.