כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מה כותבים בעיתונות הפלסטינית לקראת הפסגה בשרם אל-שיח' ב- 14.9?

(13/09/2010)

מה אומרים בעיתונות הפלסטינית לקראת פסגת שרם אל-שיח' ב- 14.9.2010?

"אל-איאם" מדווח כי האמריקאים שואפים להתגבר על מפח נפש במו"מ הישיר דרך עיבוי מספר הפגישות הישראליות – פלסטיניות. החשש מפני כישלון השיחות עולה בשל סירובה של ממשלת ישראל להאריך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות. ארה"ב שואפת לעודד את תהליך השלום דרך קיום פגישה של הקוורטט ברמת שרים, שתיערך בשולי פגישות העצרת הכללית של האו"מ. בנוסף לפגישה זו, תתכנס ועדת המעקב של "יוזמת השלום הערבית" ב- 21 בספטמבר כדי להאזין לדווח של הנשיא הפלסטיני, עבאס, לגבי התקדמות העניינים עד כה. לאחר מכן תתקיים פגישה משותפת של ועדת המעקב של "יוזמת השלום הערבית" בראשותה של קטר עם הקוורטט בראשות ארה"ב, כדי לאמוד את מהלך העניינים ולדון בדרכים לקדם את תהליך השלום.

נושא הקפאת הבנייה בהתנחלויות עודנו מהווה את המכשול העיקרי בפני הצלחת המו"מ, כך מסבירים ב"אל-איאם", ומנמקים זאת בדבריו של נשיא ארה"ב, אובמה, שאמר כי זה אך הגיוני להאריך את הקפאת הבנייה עם התקדמות במו"מ.

מקורות יודעי דבר חשפו כי הממשל האמריקאי ביקש מממשלת ישראל להאריך את הקפאת הבנייה בשטחים הפלסטינים עד שתושג התקדמות בשיחות הפלסטיניות – ישראליות הישירות, שיסתיימו בעוד כשנה עם השגת הסכם מסגרת סביב סוגיות הסכם הקבע.

מחמוד עבאס ציין כי משמעות אי הארכת הקפאת הבנייה בהתנחלויות תהיה אי המשך המו"מ.

העיתון "אל-קודס" מדווח (13.9.2010) על מחלוקות בין הישראלים לפלסטינים סביב לוח הזמנים למו"מ. העיתון ציין כי נתניהו הודיע לשריו כי הוא שוחח בסוף השבוע שעבר עם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, כדי לברך אותו לרגל עיד אל-פיטר, והודיע לו כי אם יתגברו על סוגיית "ההכרה ההדדית", הרי ששניהם (נתניהו ועבאס) יוכלו לברך זה את זה בעוד שנה לרגל ההגעה להסכם שלום.

העיתון "אל-קודס אל-ערבי" מדווח כי תנועת "פתח" מסרה שמעשה שריפת מכונית שביצעו מתנחלים, השתלטות על אדמות פלסטיניות וריסוס סיסמאות הקוראות לנקמה בכפרים עוריף, דומא ואל-מורייר מדרום לשכם מדגישים כי "הכיבוש וההתנחלויות הם אויבו הראשון של השלום". בהסתמך על ערוץ הטלביזיה של שכם, מתנחלים שרפו היום, 13.9, בבוקר מכונית של פלסטיני מכפר עוריף וריססו סיסמאות המאיימות בנקמה. האחראי על תיק ההתנחלויות בצפון הגדה המערבית, ע'סאן דע'לס, אמר שמספר מתנחלים, שהוא סובר שהינם משתייכים להתנחלות יצהר, הבעירו אש במכונית שנשרפה, בקרבת ביתו הנמצא בפתח הכפר, וניסו להבעיר אש במספר מכוניות אחרות.

סוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית, "סמא", הביאה מדבריו של דובר מטעם תנועת "פתח", אחמד עסאף, שאמר כי "פשעי המתנחלים מאיימים לכלות את מאמצי השלום, שמשקיעה ההנהגה האמריקאית, מפני שהם שואפים לגרור את האזור למערבולת של אלימות ולמכאניזם של פעולה ותגובה".

עסאף אמר עוד בהודעה לעיתונות: "בזמן בו מדברת ממשלת ישראל על השלום, אנו רואים טרור של המתנחלים שהולך ומתגבר על פני השטח, שלא היה מתרחש אילו לא היה הצבא מגן עליהם".