כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

עוד דעות פלסטיניות בנוגע לחידוש המו"מ העקיף - סיקור התקשורת הפלסטינית השבועי

(09/03/2010)

המו"מ הלא ישיר – היערכות ודעות

"אל-איאם" כותב (9.3) שראש מחלקת המו"מ באש"פ, סאיב עריקאת, מסר אמש שהרשות הפלסטינית הודיעה לג'ורג' מיטשל על הסכמתה לקיים מו"מ לא ישיר. עריקאת אמר לסוכנות "פראנס פרס" כי פגישות המו"מ לא התחילו עדיין, מפני שהפלסטינים מחכים לשובו של מיטשל על מנת לשמוע על מכאניזם המו"מ. עריקאת מסר שמיטשל אמור לשוב לאזור ב- 16 במרץ כדי להשלים את הרכב המו"מ הלא ישיר ואת המכאניזם שלו. דובר מזכירת המדינה האמריקאית, פיליפ קראולי, אמר שתחילת המו"מ תעסוק בדרך בה יתנהל התהליך.

הפובליציסט חסן אל-בטל במאמרו "ניסיון מספר 5" ("אל-איאם", 8.3) מזכיר את נתניהו כמי שהתחמק מהצעה לנסיגה של 13.1% משטחי הגדה המערבית במו"מ באחוזת וואי ב- 1998. הוא מתאר את המו"מ הלא ישיר כ"גישוש הדופק" לפני המו"מ הישיר ולצד זאת טוען כי כבר שלב המו"מ הישיר הינו שלב רציני מאד ומסוכן. מדוע? מפני שהמו"מ הלא ישיר יהיה טכני ומקצועי, וילווה על ידי מומחים משני הצדדים תחת פיקוח אמריקאי רצוף. הדבר שונה מאד ביחס למה שהוא מכנה "מו"מ האולם" שהתקיים במשרד החוץ האמריקאי לפני פריצת הדרך של אוסלו. חסן אל-בטל מסביר שעבאס אומר כי קיבל מפה ישראלית מאולמרט לקביעת הגבול בין ישראל לפלסטין, אך אולמרט סירב להשאיר אצלו עותק של המפה. הישראלים אומרים שמפה זו כוללת סיפוח של 5.6% מהגדה בתמורה לפיצוי קרקעי שיעשה את מדינת פלסטין בגודל בו היו שטחי הפלסטינים לפני מלחמת 1967. הפעם יעשה רישום הגבולות על ידי צוותי מו"מ מקצועיים בפיקוח אמריקאי, אבל תחת "לחץ זמנים" נוסף מצד מדינות ערב (4 חודשים) ומצד הפלסטינים (הכרזת עצמאות בתוך שנתיים) ומצד מדינות האיחוד האירופי (רומזות על הכרה במדינה לפני סיום הכיבוש). ארה"ב, כך מסביר אל-בטל, הרואה במו"מ הלא ישיר הצלחה אפשרית, נמנעה מלהציע ערבויות בכתב לשני הצדדים, אך תיתן להם אותן כגמול אם יוביל המו"מ הטכני הלא ישיר להסכמה על מו"מ מדיני ישיר. הפלסטינים צועדים למו"מ לא ישיר כשהם מביאים בחשבון שהוא לא יביא לתוצאה חיובית; מזה כשנה הם מציבים קוים אדומים למו"מ הישיר. אך האמריקאים נראים כמי שפועל בהחלטיות כדי לאפשר את הצלחת המו"מ כשהם מנהלים מאין מונופול על הפיקוח עליו מאז הסכם אוסלו.

הפובליציסט האני אל-מצרי טוען ("אל-איאם", 9.3, "המו"מ הלא ישיר: החשש מפני המכשול ואבדן התקווה") שהחלטת הפלסטינים לשוב למו"מ פוגעת בעיקרון אותו אימצו לפני שנים רבות, עיקרון עצמאות ההחלטה הפלסטינית. זאת, מפני ש"הועד הפועל" של אש"פ אימץ את החלטת מדינות ערב, כשלמעשה לא ממש הייתה לו אפשרות אחרת. אל-מצרי מסביר שבכך ויתרו הפלסטינים על שלוש דרישות אותן העמידו מאז שנפסק המו"מ עם ממשלת אולמרט: עצירה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות, גיבוש עקרונות מוסכמים למו"מ וחידושו מהנקודה בה נפסק. אל-מצרי טוען כי העובדה שמדובר במו"מ לא ישיר אינה מהווה צידוק לנסיגה פלסטינית זו.

אל-מצרי מפנה טענות לתיווך האמריקאי, ומסביר שתשובות האמריקאים לבקשות ההבהרה שהגישו הפלסטינים היו עמומות. בנוגע לשאלה מהו הבסיס שעליו יתנהל המו"מ, הפנה הממשל את הפלסטינים לסעיף הרלוונטי במפת הדרכים, שמאז הופעתה עברו 7 שנים עקרות. הממשל האמריקאי החשיב את נאום אובמה בפני האו"מ (בו הוא הדגיש את נושא יהדותה של ישראל) ואת הצהרותיה של הילארי קלינטון כבסיס למו"מ, אך הצהרות אלו כללו עמדות כלליות הנתונות לפרשנויות סותרות. תגובות הממשל מעידות גם כי ממשל אובמה מודע להתנגדות הפלסטינית לאופציית המדינה בגבולות הזמניים. הממשל הכריז כי הוא מקדם בברכה הקמת מדינה פלסטינית כתוצאה ממו"מ, והדגיש את נחישותו לסיים את המו"מ במהלך 24 חודשים. אל-מצרי מפנה את תשומת הלב לכך שהממשל האמריקאי מקדם בברכה (ולא מתחייב) להקים מדינה פלסטינית וזאת מבלי להגדיר את גבולותיה, את בירתה ואת יסודותיה המכוננים. אל-מצרי הביע צער על כך שהממשל האמריקאי הודיע שינקוט עמדה לא לפני סיום ארבעת חודשים המו"מ הלא ישיר. עוד הצר אל-מצרי על כך שפיליפ קראולי, דובר משרד החוץ האמריקאי, אמר שהאמריקאים ישאפו במאמציהם לכך שהמו"מ לא יתחיל מנקודת האפס. רק "ישאפו"...לדעת הכותב, הפלסטינים הסכימו למו"מ זה על מנת לשמור על כיסאותיהם ועל מנת שלא להיתפש כמי שהכשיל את המו"מ. הוא טוען כי הסכמת הפלסטינים לפתוח במו"מ שלא מוגדר לו אופק מדיני רציני תביא את ישראל להגביר את תאבונה לדרוש עוד ויתורים מהפלסטינים ומדינות ערב מבלי לתת תמורה לכך.