כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סקר פלסטיני: רוב הפלסטינים סוברים כי ל"פתח" סיכוי טוב יותר להשיג שלום עם ישראל מאשר ל"חמאס"

(09/06/2008)

סקר דעת קהל של "המרכז הפלסטיני למחקר מדיניות וסקרים" של ד"ר חליל שיקאקי:

להלן עיקר תוצאות הסקר העדכני שערך המכון הפלסטיני למחקר מדיניות וסקרים בקרב 1270 איש מעל גיל 18 בגדה המערבית ורצועת עזה. הנשאלים נבחרו באופן רנדומלי מ-127 מקומות יישוב שונים וסטיית התקן היא של 3%. הסקר נערך בין ה- 5 ל- 7 ביוני 2008. בתקופה הזו נאם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, על רצונו לחדש את המו"מ עם חמאס. כמו כן בתקופה זו נמשך הסגר על מעבר רפיח, על אף ניסיונה של חמאס לפתוח אותו. מו"מ לא ישיר בין ישראל לחמאס להפסקת אש לא ייצר הסכם, בעוד שהאיום בחדירה ישראלית אפשרית לרצועת עזה ממשיך לשרור.

הממצאים מראים על נסיגה בתמיכה בשלטון חמאס ברבעון השני של 2008 ביחס לרבעון הראשון של השנה: נסיגה בפופולריות התנועה, נסיגה בפופולריות של רה"מ של חמאס, אסמעיל הניה, ונסיגה בשיעור אלו שמתארים את ממשלת הניה כלגיטימית. בניגוד לכך, הפופולריות של מחמוד עבאס וההערכה החיובית של תפקודו עלו בהשוואה לרבעון הראשון של השנה.
יתרה על כן, ישנה עליה בהערכה החיובית לתנאי המחייה בגדה המערבית. הרוב מאמינים כי הפריסה האחרונה של כוחות הביטחון הפלסטינים הצליחה באכיפת חוק וסדר באזורים בהם נפרסו כוחות אלה. כצפוי, השיעור הגדול ביותר מאמינים כי עבאס כשיר יותר מממשלת הניה בהשגת הסכם שלום עם ישראל. באופן מפתיע, שיעור גדול יותר סובר כי עבאס מסוגל להשיג ויתורים מרחיקי לכת יותר מישראל בהשוואה למה שמסוגל הניה.

השינויים ברבעון השני של 2008 עשויים לנבוע כתוצאה של שתי התפתחויות: עבאס לקח את היוזמה מידי חמאס, כשנתן אור ירוק לחידוש הדיאלוג עם חמאס, וחמאס נכשלה לקדם את כל הנושאים ששמה לה כמטרה במהלך תקופה זו. נושאים אלו כללו את פתיחת מעבר רפיח, וגרירת ישראל להסכם הפסקת אש. ברבעון הראשון של השנה עבאס וממשלתו, בראשות סלאם פיאד, נתפשו כחסרי יכולת להתמודד עם מדיניות ישראל, כמו למשל עם הבנייה בהתנחלויות והגבלות התנועה הגוברות.

עיקר ממצאי הסקר: 

1. אם היו מתקיימות בחירות לנשיאות הפלסטינית והמתמודדים היו מחמוד עבאס ואסמעיל הניה, היה זוכה עבאס ב- 52% והניה ב- 40%. תוצאות אלו מהוות עליה של 12% לטובת עבאס ביחס לסקר הקודם מלפני שלושה חודשים, בו זכה עבאס ב- 46% והניה ב- 47%. 

2. אם הבחירות לנשיאות היו מתקיימות בין הניה למרואן ברגותי, היה זוכה ברגותי ב- 61% והניה ב- 34%. שיעור אלו שהיו נמנעים מלהצביע היה עומד על 39% אם הבחירות היו בין הניה לעבאס, ו- 27% אם הן היו בין הניה לברגותי. 

3. הפער בין "פתח" ל"חמאס" גדל מ- 7% לטובת "פתח" בסקר מלפני שלושה חודשים ל- 12% לטובת "פתח" בסקר הנוכחי. אילו היו מתקיימות היום בחירות לפרלמנט היתה "פתח" זוכה ב- 43% (בהשוואה ל- 42% בסקר הקודם) ו"חמאס" היתה זוכה ל- 31% (בהשוואה ל- 35% בסקר הקודם). 

4. 46% טוענים לשביעות רצון מתפקודו של עבאס (בהשוואה ל- 41% בסקר הקודם). 

5. כמחצית מהפלסטינים (49%) אומרים כי הרשות הפלסטינית תחת מחמוד עבאס הינה בעלת סיכויים טובים יותר מאשר ממשלת חמאס תחת אסמעיל הניה להשיג הסכם שלום עם ישראל. רק 15% סוברים כי ממשלת חמאס בעלת סיכויים טובים יותר לכך. יתרה על כן, 41% סוברים שהרשות הפלסטינית תחת עבאס הינה בעלת סיכויים טובים יותר מחמאס להביא את ישראל לבצע ויתורים מרחיקי לכת יותר עבור הפלסטינים, כאשר רק 25% מאמינים כי ממשלת חמאס הינה בעלת סיכויים טובים יותר לכך. גם אם הבחירה הייתה בין עבאס ומרואן ברגותי, עבאס היה זוכה ל- 31% בעוד שברגותי היה זוכה ל- 28% שמאמינים כי ביכולתו להביא לוויתורים מרחיקי לכת יותר מהישראלים.