כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

פנה אל הפלסטינים, מר אולמרט

דויד גרוסמן (05/11/2006)

חלקים מנאומו של גרוסמן, אתמול בכיכר רבין:
"פעם אחת הבט בהם לא רק דרך כוונת הרובה ולא מבעד למחסום הסגור. אתה תראה של עם מעונה לא פחות מאיתנו. עם כבוש ומדוכא וחסר תקווה. ודאי שגם הפלסטינים אשמים במבוי הסתום. ודאי שגם להם יש חלק נכבד בכשלון תהליך השלום. אבל הבט בהם לרגע במבט אחר. לא רק בקיצוניים שבתוכם. לא רק באלה שיש להם ברית אינטרסים עם הקיצוניים שלנו. הבט ברובו המכריע של העם האומלל הזה, שגורלנו קשור בגורלו, אם נרצה בכך אם לאו.
לך אל הפלסטינים, מר אולמרט. אל תחפש כל הזמן סיבות מדוע לא לדבר איתם. על ההתכנסות החד-צדדית ויתרת. וטוב עשית. אבל אל תשאיר חלל ריק. הוא יתמלא מיד באלימות ובחורבן.
דבר אליהם. תן להם הצעה שהמתונים שבהם יוכלו לקבלה (הם רבים יותר ממה שהתקשורת מראה לנו). הגש להם הצעה כזו, שיהיה עליהם להחליט אם הם נענים לה, או שהם מעדיפים להישאר בני ערובה בידיו של האיסלאם הפנאטי. בוא אליהם עם התוכנית האמיצה והרצינית ביותר שישראל מסוגלת להציע. עם ההצעה שכל ישראלי ופלסטיני שעיניהם בראשם יודעים שהוא גבול הסירוב והוויתור, שלנו ושלהם. אם תתמהמה - בעוד זמן קצר נתגעגע לחובבנות של הטרור הפלסטיני. נכה על ראשנו ונצעק, איך לא הפעלנו את כל גמישות המחשבה שלנו, את כל היצירתיות הישראלית, כדי לעקור את אויבינו מתוך המלכוד העצמי שלהם.
יש גם שלום של אין- ברירה. בדיוק כפי שיש מלחמת אין-ברירה, כי כבר אין ברירה. אין ברירה לנו אין-ברירה להם. ואל שלום של אין ברירה צריך לצאת באותה נחישות ויצירתיו, כפי שיוצאים למחלמת אין ברירה. כי אין ברירה. ומי שחושב שיש ברירה, ושהזמן משחק לטובתנו, אינו תופס את תהליכי העומק המסוכנים, שאנו כבר בעיצומם.
ובכלל, אדוני ראש הממשלה, אולי צריך להזכיר לך שאם מנהיג ערבי כלשהו שולח איתות של שלום, ולו הקל והמהוסס ביותר - עליך להיענות לו. עליך לבדוק מיד את כנותו ואת רצינותו. אין לך הזכות המוסרית שלא להיענות לו. אתה חייב לעשות זאת למען אלה שמהם תדרוש להקריב את חייהם אם תפרוץ מלחמה נוספת".