כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

nrg:ברק: שכונות ערביות יהיו חלק מבירת פלסטין

(03/09/2008)

יו"ר מפלגת העבודה אמר בראיון לרשת הטלוויזיה אל ג'זירה כי ירושלים היא בירת ישראל, אולם במסגרת מו"מ עם הפלסטינים ניתן יהיה להגיע להסכם בו שכונות ערביות בעיר יהפכו לחלק מהבירה הפלסטינית. המשנה לראש הממשלה, חיים רמון חידש בישיבת הממשלה את קריאתו לחלוקת ירושלים, בעקבות הפיגועים האחרונים שיצאו ממזרח העיר: "הרס בתים לא יעזור, השאלה המרכזית היא האם אנחנו רוצים את צור באחר וג'בל מוכבר כחלק מהמדינה".

באותו יום שבו הממשלה מחליטה לדון בתוכנית פינוי-פיצוי ביהודה ובשומרון, מצהיר שר הביטחון, אהוד ברק, על נכונותו לפשרה טריטוריאלית עם הפלסטינים בירושלים. בראיון שהעניק היום (ד') לרשת הטלוויזיה אל ג'זירה, אמר יו"ר מפלגת העבודה כי חלק מריכוזי האוכלוסייה הערביים במזרח ירושלים יוכלו להיות חלק מהבירה העתידית של המדינה הפלסטינית. "עמדתנו הבסיסית היא שירושלים היא בירת ישראל", אמר ברק. "אך אנחנו יכולים או נוכל למצוא נוסחה, במסגרתה שכונות מסוימות שיש בהן ריכוזי אוכלוסייה ערבית גדולים יוכלו להיות, במסגרת הסכם שלום, חלק מהבירה הפלסטינית. זה כמובן יכלול גם את הכפרים הסמוכים, מסביב לירושלים". 

רמון: למסור את ג'בל מוכבר וצור באחר 

הממשלה החליטה לדון בתוכנית פינוי-פיצוי למתנחלים ביהודה ובשומרון בישיבת הממשלה הקרובה, לאחר בקשות חוזרות ונשנות של המשנה לראש הממשלה, חיים רמון. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ביקש להבהיר כי אין מדובר בהצבעה על החוק אלא בדיון בלבד, בו יביעו שרי הממשלה את דעתם בנושא.

רמון העלה את הצעתו לדון בחוק הפינוי-פיצוי לאחר שורת הפיגועים בירושלים בחודשים האחרונים, ולאחר דיוני הממשלה בדרכי ההתמודדות עם המחבלים שהגיעו מהשכונות והכפרים שבמזרח העיר.

באותה הזדמנות, הביע רמון את תמיכתו במסירת הכפרים במזרח ירושלים לפלסטינים. "מי שחושב שבעיית ירושלים והטרור היא נקודתית והרס של בית כזה או אחר יעזור, טומן ראשו בחול והשאלה המרכזית היא, האם הממשלה רוצה את ג'בל מוכבר וצור באחר, כחלק ממדינת ישראל או

לא", הדגיש המשנה לראש הממשלה.

לדבריו, ממשלת הליכוד בראשות שרון עשתה צעד אמיץ כשהקימה את הגדר מערבית לשועפט ולכפר עקאב, אך טעתה שלא נהגה כך גם עם ג'בל מוכבר וצור באחר.