כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": משלחת בדרג שרים ממדינות ערב מוכנה להתקשר עם ישראל

(25/07/2010)

"אל-איאם", 25.7.2010

משלחת רחבה של מדינות ערב מוכנה להתקשר עם ישראל בתנאי שתיעצר הבנייה בהתנחלויות, תיעצר בניית הגדר ויסתיים המצור

קהיר – סוכנויות: "אל-איאם": "הליגה הערבית" הודיעה אתמול כי מדינות רבות החברות בה מוכנות להתקשר עם ישראל, אם זו תיענה למספר בקשות, ביניהן: עצירת בניית גדר ההפרדה בגדה המערבית ונסיגת הכוחות הישראלים אל העמדות בהן היו נתונים לפני פרוץ האינתיפאדה השנייה."הליגה הערבית" טענה בהודעה, שפורסמה לאחר פגישה בה השתתפו 13 שרים החברים בה כי היא מינתה את מצרים וירדן לצור קשר עם ישראל כדי להסביר את "יוזמת השלום הערבית", שמציעה נסיגה ישראלית מהשטחים שנכבשו ב- 1967 בתמורה לנורמליזציה ביחסים עם המדינה היהודית.הפרסום הוסיף כי "הליגה הערבית" מוכנה להרכיב קבוצת עבודה רחבה של מדינות ערביות כדי להתקשר עם ממשלת ישראל ולהתייעץ בנוגע לדרכים להשגת הסדר שלום.

בתמורה לכך, ביקשו מדינות ערב כפי שמופיע בפרסום, שישראל תעצור את פעולותיה בשטחים הפלסטינים הכבושים, וראשית כל תסיר את המצור מעל העם הפלסטיני, תעצור את הבנייה בהתנחלויות, תעצור את בניית הגדר, תעצור את החפירות בקרבת מסגד אל-אקצא ותשיב את כוחותיה למצב בו היו לפני פרוץ האינתיפאדה השנייה.

מבין 13 מדינות ערב שהשתתפו בפגישה רק מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית מנהלות קשרים עם ישראל.

מצרים ו"הליגה הערבית" הכחישו תחזיות כי קבוצת העבודה תשא ותיתן עם ישראל על פרטי יוזמת השלום. הן מסרו כי שאלה זו תוכרע על ידי ממשלות ערב, אשר להן דרישות לגבי השטחים שכבשה ישראל בסוריה, לבנון והרשות הפלסטינית.

מתוך נוסח הפרסום: "הליגה הערבית הרכיבה קבוצת עבודה שנייה בדרג של שרים. הקבוצה כוללת את ירדן, סעודיה, סוריה, פלסטין, קטר, לבנון, מצרים, מרוקו ומזכ"ל "הליגה הערבית", עמרו מוסא. מטרת הקבוצה להציע נקודת הסתכלות מצידן של מדינות ערב בנוגע לדרכים ליישום היוזמה, ולהציגן בפני האו"מ, הקוורטט, מדינות האיחוד האירופי, ארגונים בינלאומיים ואזוריים ולמספר מדינות." הפרסום הוסיף כי קבוצת העבודה "תודיע בטווח הקצר על משימתה".

בכיר ב"ליגה הערבית" שהעדיף להישאר בעילום שם אמר כי "זו אינה ועדת מו"מ. זו קבוצה שיש ביכולתה להסביר אודות יוזמת השלום ולהשיב על בקשות להבהרה".

שר החוץ הסעודי הכחיש קיומם של מגעים מכל סוג שהוא בין ארצו לבכירים ישראלים. פיצל במסיבת עיתונאים: "הדרך המהירה לנורמליזציה ברורה, והיא שישראל תקבל את התחייבויותיה לפי יוזמת השלום הערבית והנסיגה מהשטחים הערביים הכבושים, והשגת פתרון לסוגיות ירושלים והפליטים". אל-פיצל הבהיר כי סעודיה לא תהיה חלק מקבוצת העבודה שתורכב בקרוב במטרה ליצור התקשרות עם ישראל, כל עוד ישראל לא תבצע את דרישות מדינות ערב.

שר החוץ הסעודי הדגיש את תמיכתן המלאה של מדינות בסעיפי יוזמת השלום הערבית כפי שהם, והדגיש שהחלטות פסגת ריאד האיצו את ממשלת ישראל ואת הישראלים לקבל את יוזמת השלום הערבית. אל-פיצל קרא לממשלת ישראל לקבל את היוזמה ולנצל את ההזדמנות הנתונה לחדש את המו"מ הישיר והרציני שתהיה תחומה במסגרת זמנים קבועה בכל המישורים. הוא אמר כי "היוזמה הערבית הינה כיום במעמד של הצעה. דעת הקהל האמריקאית מגלה הזדהות גדולה עם זכותם של הערבים. באשר לרמה הממשלתית – בעניין זה תטפל קבוצת העבודה הערבית, כדי לזכות בתמיכה הנדרשת ליוזמה.

ד"ר זיאד אבו עמר, שהשתתף בפגישה, (שימש שר חוץ בממשלת האחדות הפלסטינית ב- 2007) אמר ל"אל-איאם" כי הליגה הערבית החליטה להרכיב משלחת שרים ערבית, שתכלול את ירדן, סעודיה, סוריה, פלסטין, קטר, לבנון, מצרים, מרוקו ואת מזכ"ל הליגה במטרה להציג את נקודת השקפתן של מדינות ערב בנוגע לדרכים ליישום היוזמה. מהלכי ההסברה יעשו בקרב גורמים בינלאומיים, כמו: מזכ"ל האו"מ ומועצת הביטחון של האו"מ, הקוורטט, האיחוד האירופי והפרלמנט האירופי, האיחוד האפריקאי, ועידת המדינות האיסלאמיות, תנועת המדינות הבלתי מזדהות, יפן, נורווגיה ועוד. בראש משלחת השרים יעמוד שר החוץ הסעודי, האמיר סעוד אל-פיצל.

ד"ר אבו עאמר הוסיף כי "זו תוצאת ההסכמה הבין ערבית. ההחלטה המאוזנת פותחת מרחב עבור ישראל כדי להוכיח את כוונותיה הטובות, ולנקוט בצעדים שיעודדו את מדינות ערב להמשיך לפעול לטובת יישום יוזמת השלום הערבית. אין מנוס מכך שישראל תיתן ביטוי לקבלתה את יוזמת השלום הערבית לפחות כמסגרת לכל מו"מ ערבי – ישראלי".

אבו עאמר ציין בעניין זה כי הוחלט להגביל את ההתקשרויות עם ישראל למצרים וירדן, מפני שישראל נסוגה מאדמותיהן של שתי מדינות אלו ומפני שהן מקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל. הוא אמר כי "עקב כך קיימים מגעים עם ישראל. ישנה אמת מידה למקרה שישראל תרצה לקיים התקשרות רחבה יותר. יהיה עליה ליישם חלק מהתנאים. הוא התכוון לתנאי הליגה הערבית של "עצירת פעולותיה בשטחים הפלסטינים הכבושים, וראשית כל הפסקת המצור מעל העם הפלסטיני, הפסקת הבנייה בהתנחלויות, הפסקת בניית הגדר ועצירת החפירות בירושלים ושיבה למצב שהיה לפני פרוץ האינתיפאדה השנייה. במקרה כזה תורכבת קבוצת עבודה רחבה שמטרתה תהיה להתקשר עם ממשלת ישראל ולקיים התייעצויות סביב דרכים ליישם הסדר מדיני בתוך מסגרת זמנים מוגדרת".

אבו עאמר ציין כי מדינות ערב, שאישרו מחדש את מחויבותן ליוזמת השלום הערבית, קראו לממשלת ישראל ולישראלים כולם לקבל את יוזמת השלום הערבית, ולנצל את ההזדמנות הנתונה לחדש את המו"מ הישיר והרציני בכל המישורים כדי להשיג הסדר שלום בתוך מסגרת זמנים מוגדרת. הוחלט לכנס פגישה של שרי החוץ של מדינות ערב חצי הראשון של חודש יוני הבא כדי לדון בתוצאות הפגישות האלו.

מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, ציין כי אין "נורמליזציה חינם" עם ישראל לפי נוסח יוזמת השלום הערבית. הוא הצביע על כך שאם העולם דורש מעמדת מדינות ערב להתפתח, עליו לדרוש מישראל התחייבויות ברורות.

מוסא הוסיף כי היוזמה הונחה כך באופן ברור, בו מתבטא "ההכרח שישראל תשנה את מדיניותה בשטחים הכבושים, תעצור את ההתנחלות, את בניית גדר ההפרדה ותסיר את המצור העושק מעל העם הפלסטיני, ותעצור את החפירות מתחת למסגד אל-אקצא".

הוא הדגיש כי אם תעצור ישראל את כל הדברים האלו, תרכיב הליגה הערבית קבוצת עבודה מטעם מדינות ערב, שתחל בשיח עם ישראל, אך לא לפני כן.מוסא קרא "שלא להקדים את הדברים" והביע את ציפייתו כי ישראל תיענה למה שמוצע. הוא ציין כי הפגישה הלא רגילה של שרי החוץ הערבים, שתתכנס בחצי הראשון של חודש יוני הבא, תערוך אמדן של פעולת הקבוצות השונות, ושל תגובות הגורמים האזוריים והבינלאומיים, עימם תהיה התקשרות.

עבד אל-קאדר אל-חג'אר, נציגה הקבוע של אלג'יריה בליגה הערבית וראש המשלחת האלג'ירית לפגישות ועדת המעקב של "יוזמת השלום הערבית", הנועדת כעת, הודיע אתמול שהוסכם על הרכבת משלחת אחת בראשות סעודיה לצרכי שיווק היוזמה.

שר החוץ של מצרים, אחמד אבו אל-ע'יט, סיכם את העקרונות בהם תומכת הליגה הערבית, וביניהם דבקות ביוזמת השלום הערבית כפי שנחתמה בביירות ב- 2002; קיום מו"מ ישיר בין ישראל למדינות ערב, להן יש שטחים כבושים אצל ישראל במטרה להשיג הסדר משביע רצון לכל הבעיות ולהשיג הסכם קבע לסיום הסכסוך באזור.