כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

עלי אל-חלילי, "אל-איאם": המפה

(26/10/2010)

"המפה" / עלי אל-ח'לילי

מתוך: אל-איאם, 26.10.2010

אילו גורם כלשהו (יכול להיות האו"מ לצורך העניין) היה נפגש עם קבוצת סטודנטים פלסטינים ומבקש מהם לשרטט את מפת מדינתם, אשר אש"פ, וגם "חמאס", נדרשות להכיר בה במסגרת הסדר מדיני כולל עם ישראל, איזו מפה היו מקבלים מהם?

אילו אותו גורם היה נפגש עם קבוצת סטודנטים ישראלים, ומבקש מהם לשרטט את מפת מדינתם, שנכנסת למו"מ עם הפלסטינים על בסיס "פתרון שתי המדינות", על מה, בפועל, הייתה מתבססת מפה זו?

אני סובר שהסטודנטים הפלסטינים, רובם לפחות, היו משרטטים את המפה שלהם בהתאם לגבולות ה- 4 ביוני 1967, באופן שכולל את רצועת עזה ואת הגדה המערבית, כשבירתה היא ירושלים המזרחית, והיא כוללת את כל העמקים ואינה כוללת התנחלויות כלל.

אני חושב, לעומת זאת, שהסטודנטים הישראלים, רובם לפחות, היו משרטטים את המפה שלהם על כל פלסטין ההיסטורית, מהים עד הנהר, בנוסף לרמת הגולן הסורית, חלק מאדמות דרום לבנון, ואולי אפילו חלק מאדמות ירדן. והיו מוסיפים אליה חלק מסיני המצרית.

אפשר שמיעוט מזערי מהסטודנטים הישראלים, בשיעור של 1% למשל, היו מנסים לשרטט את מפת מדינתם על בסיס שכנותם למדינה אחרת, שהינה מדינת פלסטין, שתתכונן להיוולד על האדמות שמיועדות לה. אלא שהניסיון שלהם ייכשל לחלוטין, מפני שבפועל הם לא יוכלו, אפילו לא בתום לב, לשרטט את גבולות מדינתם שמספחים את כל מה שהם סוברים שהפך לחלק בלתי נפרד משטחיהם, כמו ירושלים המזרחית, גושי ההתנחלות הגדולים, רמת הגולן, חלק משטחי לבנון, וכו'. ההשתזרות של ההתנחלויות היהודיות ככתמי סרטן בתוך האריג הגיאוגרפי של כל הגדה המערבית מונע את היכולת להמשיך לשרטט את גבולות מדינה זו. דבר זה מביא אותם להתרווח בתוך הגבולות הנמתחים מהים עד הנהר לצד נספחיהם האחרים. משמעות הדבר לגביהם היא היעדר יכולת לשרטט את מפת מדינתם, כשבשכנות לה נמצאת מפת מדינת פלסטין.

כפועל יוצא מכך הדברים נראים ברורים בתפישה המדינית הפלסטינית. הדברים הם כך לא רק בקרב ההנהגה, אלא חשוב מכך, גם ברמת התודעה העממית. שורה ארוכה של אתגרים נמצאים בפני הפלסטינים, אלא שהם נותרים איתנים ויודעים את מינימום הזכויות ההיסטוריות שלהם.

בהיפוך גמור מכך, אנו מוצאים את התפישה המדינית הישראלית, ברמת ההנהגה והן ברמת העם, מבולבלת בין האידיאולוגיה המסורתית הנשענת על רעיון "ארץ ישראל השלמה" מצד אחד, לבין היכנסותה לתהליך מו"מ שמנפץ רעיון זה תחת הסיסמא של "פתרון שתי המדינות". התוצאה היא שבישראל לא מאמינים בפתרון זה. דבר זה חושף כמובנת מאליה את אחת הסיבות העומדות מאחרי המשך הבנייה היהודית המואצת במספר חלקים בגדה המערבית, וזאת מבלי לשים לב לעצירת המו"מ או לחידושו. יתכן שדרכי פעולה אלו מוכפלות בכדי להכשיל את המו"מ מלכתחילה.

בנוסף לכך, לכל מדינה בעולם יש גבולות, שהיא שומרת בדקדקנות מלאה על שלמותם לפי כל המפות. אם פרץ סכסוך בינה לבין אחת משכנותיה, הרי שהיא תפעל לפתור את הסכסוך בדרך של מו"מ או על ידי פסיקה בינלאומית. כך מגיעה המדינה לשכנות טובה. ישראל יוצאת מהכלל, כי היא לא מתאמצת למען שרטוט גבולותיה בשום זמן שהוא. היא טרם הבינה שלשכנות יש משמעות. רק את הצד ההפכי של השכנות היא יודעת. הלא שמענו כי חלק מהגנרלים שלה אמרו, בשלב זה או אחר, שגבולות מדינתם יהיו במקום אליו יגיעו חייליהם ושריונם? האמת היא שהלך רוח מיליטנטי ושחצני זה, שהסב אסונות רבים, עודנו קיים.

ישראל היא מדינה עם נטיית התפשטות, שהוקמה וממשיכה לפעול על גבי מובנה של התפשטות ההתנחלויות התוקפנית דרך המלחמות, דור אחר דור. כל זאת מבלי שהתמודדה עם גורם מעשי ורציני שמייצג את הלגיטימציה הבינלאומית, שעליו לצאת נגדה במספר דרכים כדי לעצור את ההתפשטות הזו ולמנוע אותה. היא כן מוצאת מי שתומך בה, עומד לצידה, בעיקר ארה"ב, ששולטת על כל מנגנוני הלגיטימציה הבינלאומית. איך היא יכולה להחליט מהם גבולותיה? ואיך יכולים הסטודנטים שלה לשרטט מפה ברורה ובעלת קווי אופי מוסכמים, שהינם במסגרת עקרונות הצדק, השלום והיציבות לכל מדינות ועמי האזור והעולם כולו?