כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אינתיפאדה שלישית?

דני רובינשטיין, "הארץ" (16/10/2006)

האינתיפאדה השלישית

מאת דני רובינשטיין ל"הארץ"לתפילת יום שישי שעבר, השלישי בחודש הרמדאן, הגיעו למסגד אל-אקצה קרוב ל-200 אלף מתפללים. זה המספר הגבוה ביותר של המתפללים במסגד זה שנים. הרוב היו נשים, שכן הממשל הישראלי לא הטיל עכשיו שום הגבלות על כניסת נשים מהגדה למזרח ירושלים. על הגברים הוטלה הגבלת גיל: רק בני 40 פלוס הורשו להיכנס לעיר ולמסגד. מאות צעירים הפגינו והתפרעו במעברים שבין ירושלים לגדה. צה"ל, המשטרה ומשמר הגבול פיזרו אותם בכוח. מאות אחרים (ואולי יותר) נאלצו להתפלל ברחובות הסמוכים לעיר העתיקה. צילומים שלהם כורעים לתפילה ברחוב הסולטאן סולימאן וליד שער האריות מתפרסמים זה זמן בתקשורת הערבית והפלשתינית.

בימים הקרובים אנו צפויים לאירועים דתיים נוספים הקשורים לחודש הרמדאן. הלילה שבין יום רביעי לחמישי הוא לילת אל-קאדר, "ליל הגבורה" שבו התגלה הקוראן, ומרבים בו בתפילה, ויום השישי הקרוב נקרא "היתום" על שום היותו האחרון בחודש הצום - שלאחריו, ביום שני בעוד שבוע, יתחיל עיד אל-פיטר, החג המסיים את הרמדאן.

האם צפויים בימים הקרובים תקריות אלימות? קשה לדעת. מה שברור הוא שהציבור הפלשתיני הפך כבר מזמן ליותר ויותר דתי. העובדה שישראל לא מאפשרת למוסלמים (וגם לא לנוצרים) מהשטחים להיכנס באופן חופשי כדי להתפלל במקומות המקודשים להם בירושלים מציקה לו. קשה להכחיש שמדובר בהפרה בוטה של חופש הפולחן. "המצור הדתי על ירושלים", כהגדרת ראש הקאדים השייח תייסיר תמימי, נמשך כבר שנים, עובדה שלא עושה רושם על איש בממשלת ישראל.

מי שיעיין בעיתונים מאוגוסט 1969, אז העלה צעיר נוצרי אוסטרלי באש את מסגד אל-אקצה וגרם לו נזק רב - ימצא שהתגובות לא היו סוערות במיוחד, גם לא בשטחים. היום המצב שונה לחלוטין. די בקריקטורות הלועגות לנביא מוחמד כדי להסעיר את המוסלמים בעולם. השטחים הפלשתיניים היו באחרונה אחד המקומות הבודדים בעולם שבו פגעו מוסלמים בכנסיות, בגלל ההערה שהשמיע האפיפיור על האיסלאם.

מה שחשוב לנו, כמובן, הן ההשלכות המדיניות והביטחוניות שיש לכך. תנועת חמאס שנבנתה מהתחזקות האיסלאם נדחקת עתה לפינה וראשיה משמיעים רמזים, ואפילו איומים, על חידוש פעילות טרור רחבה. ראש ממשלת החמאס, איסמעיל הניה, אמר ביום שישי במסגד בחאן יונס שלעם הפלשתיני יש זכות מלאה להיאבק בכיבוש ולהגן על אדמתו וקודשיו. לדבריו: "מאבק כזה איננו כלל טרור - שכן הטרור האמיתי הוא הטבח היום-יומי של הכיבוש, והמצור וההרעבה".

דוברים אחרים של חמאס מדברים בלשון ברורה יותר על "הפתעות" שמכין חמאס לישראל, וסעיד סיאם, שר הפנים של חמאס, הממונה על מנגנוני הביטחון, יחד עם מפקדיו הבכירים, מסיימים השבוע ביקורים באיראן ובסוריה. לפי הדיווחים הפלשתיניים, סיאם ואנשיו דנו עם בכירים בטהראן ובדמשק בנושאי ביטחון. ראשי החמאס המוחרמים בעולם ובכלל זה במדינות ערב, נדחקים לטהראן ולדמשק, ואפשר לנחש שלא מדברים שם על אפשרות של הכרה במדינת ישראל - אלא רק על אופציית המאבק המזוין.

די לעקוב אחרי ההסלמה הביטחונית בעזה וירי הקסאמים. על פי הדיווחים בישראל ובעזה הפסקת האש בין ישראל לחמאס הולכת ומתפוגגת והעימות האלים נעשה גלוי וברור. היו"ר, מחמוד עבאס, שכמעט נואש מהקמת ממשלת אחדות, מתבונן במתרחש בחוסר אונים. אולי יקראו להידרדרות הקרובה אינתיפאדה שלישית, ואולי לא. מסלול ההתנגשות ברור. זו לא תהיה הפתעה.