כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מי נגד מי? יוזמת ז'נבה עושה סדר בין ניסיונות הפלסטינים להשיג פיוס בין "פתח" ל"חמאס"

(23/08/2009)


סיבוב שיחות נוסף בין "פתח" ו"חמאס"?

הסיבוב השביעי של שיחות הפיוס בין "פתח" ו"חמאס", שהיה מתוכנן להיפתח ב- 25.8.09, עומד להידחות למועד מאוחר יותר, שיחול לאחר סיום כינוס "המועצה הלאומית הפלסטינית", שתתכנס השבוע ב- 26-27.8 ברמאללה. כינוס ה"מועצה הלאומית הפלסטינית" נקבע מייד לאחר נעילת וועידתה השישית של "פתח" בעיקר על מנת לבחור 6 חברים חדשים ל"ועד הפועל" של אש"פ לאחר ששישה מחבריו נפטרו.

דחייה זו הינה בגדר הערכה בלבד, שכן לא נמסר על דחיית פגישות הפיוס ממקורות רשמיים. יחד עם זאת נודע כי מצרים מתנגדת לדחייה בת חודש, אותה ביקשו גורמים פלסטינים. ההתנגדות המצרית לבקשה הפלסטינית נבעה מהחשש כי דחייה ניכרת תפגע בתכנית לקיים בחירות לפרלמנט ולנשיאות הפלסטינים עד ה- 25.1.2010, כפי שקובע חוק היסוד הפלסטיני.

מאחר וששה סיבובי משא ומתן בין "פתח", "חמאס" ופלגים פלסטינים לא הצליחו להניב הסכם, שיאפשר הקמת ממשלת אחדות שתכהן עד לבחירות והסכמה על מועד לבחירות החדשות, הרי שניתן לצפות כי הלחץ המצרי עשוי להביא לכפיית פשרה בנוגע לסוגיות הנתונות במחלוקת בין שני הצדדים. הגורם שכמעט ומנע את סיבוב השיחות הקודם בין שני הפלגים, המעצרים הפוליטיים, נותר עדיין בלתי פתור, מה שעשוי להעיב על הכוונה לקיים סיבוב שיחות שביעי בין הצדדים.

יאסר אל-ואדיה, נציג עצמאי מרצועת עזה המזוהה עם "חמאס", אמר כי ישנה הסכמה כי הבחירות לפרלמנט ולנשיאות יתקיימו לפי שיעור של 75% ייצוג יחסי ו- 25% ייצוג אזורי עם אחוז חסימה של 2%. (מתוך "אל-איאם", 23.8.09)

האני אל-מצרי כותב כי קיימת סבירות מסוימת שמחמוד עבאס יפרסם צו נשיאותי המורה על קיום הבחירות ב- 24.10.2009, כלומר שלושה חודשים לפני המועד בו צריכות להתקיים הבחירות לפי חוק היסוד הפלסטיני . (מתוך "אל-איאם", 22.8.09)

הפלסטינים אמנם מקבלים את המצרים כמתווך הראשי במאמצי הפיוס, אך מתייעצים עם מדינות ערב נוספות. משלחת פלסטינית שכללה גורמים עצמאיים סיימה סיבוב התייעצויות בחמש מדינות ערביות לדיון על דרכים לסיום הפילוג בין "פתח" ל"חמאס".

להלן מספר רשמים לגבי מאזן הכוחות בין "פתח" ו"חמאס", ממנו ניתן להשליך על האפשרות לחידוש השיח ביניהן:

1. "פתח" אינה מתלהבת לקיים את הסיבוב הבא של שיחות הפיוס במועד שנקבע, בשל רצון "להעניש" את "חמאס" על כך שלא אפשרה לצירי "פתח" לצאת מהרצועה ולהשתתף בוועידה. בתוך "פתח" קיים זרם "ניצי" ניכר, שאינו מעוניין בשיח עם "חמאס". לצד זאת, רוב חברי ה"ועד המרכזי" החדש תומכים בהמשך השיח עם "חמאס", וזוהי גם עמדתו של הנשיא, מחמוד עבאס. בכלליות התחושה בגדה היא כי "פתח" התחזקה בעקבות הוועידה השישית שקיימה, וכי היא צריכה להגיע לסיבוב השיחות השביעי עם "חמאס" מעמדה של כוח.

2. ב"חמאס" סברו למשך תקופה כי מצבה של "פתח" רע ועשוי להידרדר עוד. כיום, לאחר סיום וועידת התנועה, ניכר כי עמדת הפתיחה של "פתח" השתפרה או שנעשתה פחות רעה וכזו שעשויה להשתפר. לכן, יש לצפות כי "חמאס" תשנה את אופן התנהלותה מול "פתח".

3. "חמאס" נמצאת במצב קשה בשל כך שהשהתה את מדיניות ההתנגדות שלה, גילתה גמישות מדינית רבה, לפחות בעיני מנהיגיה, ולא השיגה את התמורה לה ייחלה מצידה של הקהילה הבינלאומית, בעיקר ארה"ב ואירופה, אך גם מצידן של מדינות ערב. האינטרסים של הנהגת "חמאס" בעזה לא ייושמו: מעבר רפיח לא נפתח באופן קבוע; מלאכת שיקומה של עזה לא החלה בשל מחלוקת על מנגנון השימוש בכספים שנתרמו לבנייתה מחדש; לא הושג הסכם תהדיאה עם ישראל; לא הושגה הסכמה על שחרור גלעד שליט בתמורה לאסירים פלסטינים. בנוסף לכך שיפור האווירה בין ארה"ב לסוריה, המהומות באיראן ותוצאות הבחירות בלבנון הן כולן התפתחויות שגורמות לדאגה אצל "חמאס". אם "חמאס" תמצא עצמה במשבר, קשה לדעת באיזו דרך תבחר: גמישות והתפשרות או החרפת עמדות ושימוש במאבק המזוין. הדרך הפנים פלסטינית למנוע מצב משברי עם "חמאס" היא למצוא איך לשלבה בתהליך המדיני.

4. קיימת ציפייה מצידם של כל הצדדים לתכנית השלום של הנשיא האמריקאי. עיקר חששם של הפלסטינים הינו לגבי האפשרות כי הם ומדינות ערב יתבקשו לערוך מה שאצל האמריקאים נתפש כ"צעדים בוני אמון" ואצל הפלסטינים כ"מהלכי נורמליזציה", וזאת תמורת הקפאה חלקית של הבנייה בהתנחלויות. מאזן ההתגמשויות הזה נראה מגוחך מעיניים פלסטיניות, שכן הוא משקף עוד כיפוף בעמדת ארה"ב הנגרם בשל לחצים מצד ישראל.

עמדת המתווכים המצרים ביחס לשיחות הפיוס הפלסטיניות סוברת כי אין תועלת ברעיון להקים וועדה לתיאום בין ממשלת עזה לממשלה ברמאללה, שכן הדבר עשוי רק ללבות את הפילוג. כמו כן, המצרים רואים סכנה בקיום פגישות בילטרליות בין "פתח" ל"חמאס" ומעדיפים לנקוט בגישה של שיח לאומי כולל במסגרתו ישתתפו גם תנועות נוספות.