כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-חיאת": עבאס פנה לקוורטט בניסיון לתקן את המצב בו אין ערבויות ומקור סמכות למו"מ

(22/08/2010)

"אל-חיאת" הלונדוני מדווח (22.8) מפי בכירים פלסטינים כי הסכמת הרש"פ להזמנה למו"מ באה כתוצאה של לחצים אמריקאים יותר מאשר כתוצאה של השתכנעות הפלסטינים ביעילות המו"מ. חלקם לא הסתירו את הפאסימיות שהם חשים מכך שאין הם רואים אפשרות להצלחת השיחות בשל אי הימצאותן של ערבויות, שימנעו הישנות של ניסיון המו"מ הקודם, שהוביל לשנים ארוכות ללא התקדמות או הצלחה לעצור את הצמיחה בהתנחלויות.

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, העביר אתמול איגרת לגורמים בקוורטט כניסיון לתקן את הניצול שעושה ישראל במצב של היעדר ערבויות ומקור סמכות למו"מ. באיגרת הסביר עבאס את הבסיסים של הפלסטינים למו"מ הישיר, בתוך שהוא מאיים לעצור את המו"מ אם ישראל תחדש את מתן אישורי הבנייה בהתנחלויות חדשות בשטחים הפלסטינים.

הפלסטינים סוברים שסיכויי ההצלחה של המו"מ העתידי קרובים לאפס בשל העמדות הקיצוניות של ממשלת הימין והמרכז בישראל. רבים מהם הביעו את חששם מכניעת ההנהגה הפלסטינית ללחצים עתידיים בנוגע להסכם המדיני לאחר שנכנעה ללחצים שהביאו אותה למו"מ הישיר.

חשים מוכנעים עוד לפני המו"מ

העיתונות הפלסטינית נתנה ביטוי להלך רוח בזירה הפלסטינית. הפלסטינים חשים מרומים מכך שישראל סיכלה את הודעת הקוורטט המקורית, שהוחלפה בהודעה כללית של הזמנה למו"מ ב- 2.9.10. הם רואים בהודעת ההזמנה למו"מ הצלחה של נתניהו שלא להתחייב לסיום הכיבוש הישראלי, שהחל ב- 1967; שלא להתחייב לעצירת הבנייה בהתנחלויות; ושלא להתחייב לכך שירושלים המזרחית תהיה הבירה הפלסטינית.

"אל-איאם" מדווח על פגישה של "הועד הפועל" של אש"פ מליל שישי, בה נדונה סוגיית ההשתתפות הפלסטינית במו"מ עם ישראל. רוב החברים העצמאית ב"ועד הפועל" נעדרו מהפגישה, שהייתה "קשה" לפי הדיווח ונמשכה עד אמצע הלילה. מבין הנעדרים מהפגישה: אחמד קריע, ד"ר חנאן עשראוי וד"ר אסעד עבד אל-רחמן.

גורמי ההתנגדות למו"מ הישיר

"אל-איאם" מדווח (22.8) כי שלוש תנועות הביעו התנגדות לפתיחה במו"מ ישיר, אם זה יתבסס על ההזמנה האמריקאית, המוגדרת כחסרת תועלת. המתנגדות הן "החזית העממית", "החזית הדמוקרטית" ו"מפלגת העם". על אף הבעת ההתנגדות הזו, הרי שהחלטת "הועד הפועל" צפויה לאשר את ההשתתפות במו"מ הישיר.