כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

NRG: יוזמת שלום חדשה של מופז מציעה להקים מדינה פלסטינית בגבולות התואמים את הסכם ז'נבה

(02/11/2009)

שאול מופז עוקף משמאל

יוזמת השלום החדשה של מופז משאירה את לבני הרחק באנאפוליס, אך המשמעות חורגת הרבה מעבר למתחם המפלגתי של קדימה

שלום ירושלמי | 2/11/2009 8:51 NRG

משהו עובר על חבר הכנסת שאול מופז. שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, שעד לפני חודשים ספורים לא יכול היה להוציא מפיו את צירוף המילים 'מדינה פלסטינית', הופך היום לחסיד גדול של הפתרון הזה.

בחודשים האחרונים הוא ישב עם כמה מומחים וחיבר תוכנית מדינית זהירה אך הגיונית, עם הרבה מאוד הפתעות בסוף הדרך. התהליך והתוצאה שאליהם הגיע מופז יכולים להעיד גם על הגורל שצפוי לכולנו ללא פתרון: משפחה ישראלית-פלסטינית גדולה, שבה היהודים יהיו מיעוט של ממש.

מופז רואה את המשא ומתן המדשדש ואת מסעות הדילוגים הבלתי פוסקים של ראשי הממשל בין רמאללה וירושלים, ויודע שלא ייצא מהם דבר. הוא מציע להעניק לפלסטינים מדינה מיד. בשלב ראשון המדינה הזו תהיה בגבולות זמניים, על שטחי איי ובי שיכילו 99 אחוז מהעם הפלסטיני. המפות של מופז מראות כי אפשר יהיה ליצור רציפות טריטוריאלית במדינה הזמנית שהוא מציע, באמצעות הזזת מאחזים וסלילת שני כבישים חדשים מצפון לדרום.

הפלסטינים יקבלו מעמד של מדינה לכל דבר ושטחים נכבדים בשלב הראשון, כאמור. כדי שלא יחשבו כי מישהו מנסה לסדר אותם יתקיים בבית הלבן טקס הכרזה על הקמת המדינה הפלסטינית עם הנשיא אובמה וראשי שתי המדינות, ושם גם ייחתם הסכם נוסף: הגבול הסופי של המדינה הזו יהיה לפחות על קו הגדר. פירוש הדבר הוא כי המדינה הפלסטינית תשתרע עד קו הגבול, שתואם פחות או יותר את יוזמת ג'נבה. גושי ההתנחלויות יישארו בתחומי ישראל ותמורתם תקבל המדינה הפלסטינית שטחים בגודל שווה מתוך שטחה הריבוני של ישראל.

מופז מעריך כי השלב הראשון יימשך כשנה, עד לטקס החתימה בוושינגטון. הבנייה בגושים תימשך בינתיים ללא הפרעה, אך הבנייה בהתנחלויות האחרות תיעצר.

בינתיים יתחילו הצדדים לדון ביתר קלות בסוגיות הליבה עד שיגיעו להסכם בתוך שלוש-ארבע שנים. מופז משוכנע שלא יהיה קושי רב לפתור את בעיית הגבולות. בנושא הפליטים אין לו פשרות. הוא מוכן שפליטים יחזרו אך ורק לתחומי המדינה הפלסטינית ועדיין מאמין כי רבים מהם יעדיפו להמשיך ולחיות במחנות הפליטים בלבנון, סוריה וירדן אם ישקמו אותם כראוי.

האלטרנטיבה: מדינה דו-לאומיתשתי בעיות מרכזיות אחרות הן ירושלים וההתנחלויות. מופז מוכן לדבר בפעם הראשונה על כפרים ושכונות קצה גדולים במזרח העיר שיעברו לתחומי המדינה הפלסטינית ועל הסדרים מיוחדים באגן הקדוש, שכולל את העיר העתיקה, הר הבית, כנסיית הקבר ומקומות קדושים נוספים לכל הדתות. הוא משוכנע גם כי ישראל תצטרך לפנות עשרות התנחלויות, ובסך הכל קרוב ל-70 אלף איש. מופז חושב כי התהליך הקשה הזה יהיה אפשרי אחרי שיזכה בתמיכה של רוב הציבור, שיבין כי האלטרנטיבה היא מדינה דו-לאומית.

מופז מציע ללמוד את כשלי ההתנתקות ולהיכנס עם המתנחלים כבר עכשיו לדיון על חוק פינוי פיצוי מורחב.

המתנחלים המפונים יקבלו כל מה שירצו: התנחלויות יועתקו בשלמותן למקומות אחרים, כספים יינתנו להם בערך גבוה פי שלושה או ארבעה מערך הרכוש שהם מפנים, ילדיהם יזכו לחינוך חינם באוניברסיטאות ובישיבות לאורך זמן וכו'. הוא מכנה את התהליך הזה "פיצוי אידיאולוגי", והוא מיועד בעיקר למתנחלים שהגיעו ליהודה ושומרון מסיבות דתיות ואחרות.

מופז משוכנע שציפי לבני תקועה עדיין בוועידת אנאפוליס, שלא מספקת פתרונות, אלא רק מעכבת לדעתו את תהליך השלום. הנה כי כן, הוא מחליט לעקוף את לבני, ועוד משמאל, והמשמעות היא לאומית וחורגת הרבה מעבר למתחם המפלגתי של קדימה.