כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"הארץ": גינוי חריף כלפי השמאל הקיצוני באירופה המערער באופן עקרוני על זכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית

הארץ (13/03/2007)

"ההגנה על זכות הקיום של ישראל תמשיך לעמוד במרכז מדיניות החוץ הגרמנית", הכריזה קאנצלרית גרמניה, אנגלה מארקל, בפתיחת כנס "הדיאלוג האירופי-הישראלי" שנערך בסוף השבוע בברלין והוסיפה, כי היא מצטערת שעליה לחזור על כך שוב ושוב. שר החוץ לשעבר יושקה פישר הביע סלידה מהתבטאויות הבישופים הגרמנים, שהשוו בין גטו ורשה לבין הנעשה בשטחים הכבושים.

הכרסום בלגיטימציה של ישראל כמדינה יהודית קשה במיוחד לשוחרי השלום והדמוקרטיה בישראל, היודעים שלישראל תרומה מפוקפקת ליחס כלפיה.

ממשלות ישראל לדורותיהן, שהחמיצו ומחמיצות הזדמנויות להתפייסות עם המדינות השכנות, העמיקו את ההתנחלות בשטחים וביססו שלטון כיבוש הרסני, מדכא ומשחית. מאז 1967, בחסות ממשלתית, נטלה לעצמה קבוצה קטנה ופרועה מונופול כוחני על ארץ ישראל ועל הזהות היהודית. הציונות ההרצליאנית הליברלית נבעטה אל מחוץ לגדר, ואת מקומה תפסה יהדות השרירים המשיחית, הבדלנית והאנטי-הומניסטית.

בתוך השיח הזה נשכחה הסיבה האמיתית להקמת מדינת ישראל, שביטויה העז מהדהד במגילת העצמאות: כינון בית לאומי לעם היהודי ועיצובו כחבר שווה זכויות וחובות במשפחת הלאומים המודרנית. במקום זאת העדיפה ישראל להשתמש בשואה כעילה הבלעדית לקיומה והנחילה לדורות של צעירים ילידי הארץ תמהיל של האשמת כל העולם ושנאת ה"גויים".

לא בכל אשמה ישראל, כמובן. שכנותיה נתנו יד לא פעם להעמקת הסכסוך, וגם בשעה זו מנהיגיהן גוררים אותן לדרך בלא מוצא.

האמירות הנשמעות באירופה, שצמחו בחוגי האקדמיה והשמאל הקיצוני שם, אינן מותחות ביקורת לגיטימית על מדיניותה של ישראל, אלא מערערות באופן עקרוני על זכותה להתקיים כמדינה יהודית. מאחורי שאלת התם "האם לישראל זכות קיום" (כדברי מאמר המערכת של "גרדיאן" לפני כשלוש שנים) מסתתרת עמדה נחרצת, הרואה בישראל תופעה קולוניאלית בת חלוף ובעם היהודי קבוצה אתנית-דתית שונה מכל עם ומכל מדינת לאום. שולית וקיצונית ככל שתהיה מגמה זו, היא מצליחה להשפיע על ציבור רחב. צחנה מוכרת, בת מאות שנים, עולה ממנה גם כשהיא מנוסחת במושגים עכשוויים.

טוב להיווכח, שליברלים נאורים כמו מרקל ופישר ורבים אחרים דוחים את המגמה הזאת מכל וכל. מדיניותה של ישראל ראויה לגינוי חריף; זכותה להתקיים היא מוחלטת.