כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיקור עיתונות פלסטינית: פגישת אבו מאזן ואולמרט תיתכן בימים הקרובים

עיתונות פלסטינית (21/12/2006)

"אלחיאת אלג'דידה"- אולמרט "מאמין" כי יפגוש את אבו מאזן. ציפיה למפגש שני האישים תוך ימים.
רה"מ הישראלי, אהוד אולמרט, אמר אתמול כי הוא לא רואה סיבה שתמנע ממנו מלערוך פגישה עם הנשיא, מחמוד עבאס.
אולמרט אמר במהלך מסיבת עיתונאים עם רה"מ הנורווגי, ינס סטולנברג, כי "אפשרי הדבר שפגישה שכזו תשמח אותי ואותו, ואני לא רואה כל סיבה שלא להיפגש איתו (עם אבו מאזן)". בכירים פלסטינים אמרו כי צופים שעבאס יקיים שיחות, שממתינים להן כבר הרבה זמן, עם אולמרט, כבר בימים הקרובים. אולמרט אמר לעיתונאים שהפגישה תתקיים "בקרוב מאד" מבלי לנקוב במועד. הנשיא, עבאס, אמר אתמול כי ההכנות למפגש מתקיימות וכי הוא יבקש במהלכו שישראל תשחרר לידי הרשות הפלסטינית את כספי המיסים המגיעים לה.
מפגש זה בין השנים יהווה את השיחות הרשמיות הראשונות בין השניים מאז שתפש אולמרט את ראשות הממשלה הישראלית באפריל 2006. בפתח דבריו על ירי טילי הקסאם מרצועת עזה על ישראל אמר אולמרט כי מדינת ישראל לא תוכל להבליג עוד זמן רב על ירי הטילים.

"אלאיאם"- הנשיא, מחמוד עבאס, הודיע כי הוא מתכוון לפעול לחידוש המשא ומתן עם "חמאס" להרכבת ממשלת אחדות לאומית, ושהקריאה להקדמת הבחירות היא רעיון שניתן יהיה לבצעו רק אחרי עוד שישה חודשים של מיצוי אופציית ממשלת האחדות. עבאס אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שנערכה במסגרת ביקורו של רה"מ הנורווגי, ינס סטורנברג, במוקאטעה, והוסיף כי אין שום מניעה מצד "פתח" לנהל משא ומתן מתקדם יותר עם "חמאס", שכן "פתח" מעוניינת שהצעד הזה ישא פירות ויוביל את הפלסטינים לחוף מבטחים.
מזכ"ל "ארגון הועידה אסלאמית", אכמל אלדין אחסאן אוע'לי, אמר כי נפתחה לרווחה הדרך לחידוש המשא ומתן להרכבת ממשלת אחדות לאומית.
עבאס בירך במהלך מסיבת העיתונאים את אוע'לי, שבא ביוזמתו למושב הנשיא והעלה רעיונות לחידוש המו"מ על ממשלת האחדות. כמו כן הוסיף אבו מאזן וקרא לכל הפלגים והקבוצות בחברה הפלסטינית לשמור על איפוק וריסון עצמי. עבאס טען כי החברה הפלסטינית צריכה לנהוג באחריות, ולפעול להקלה על העם במקום להכביד עליו עוד מעמסות, וכל זאת מקבל יתר חשיבות בשעה שנושבת רוח בינלאומית חדשה, המדברת על השבת זכויות העם הפלסטיני, וחזרה לדרך של חידוש ובניה.
בנוגע לקריאתו להקדמת הבחירות, אמר עבאס כי המגעים להרכבת ממשלת אחדות הינם בעדיפות ראשונה, וכי ממשלה כזו צריכה להתבסס על מומחים ואישים המקובלים על כלל הציבור שיקדמו את התביעות הלאומיות הפלסטיניות.
בנוגע לאורחו אמר עבאס כי הוא ביקש מרה"מ הנורווגי לפעול לסיוע כלכלי לרשות, לשחרור האסירים מבתי הכלא בישראל, להפסקת הרחבת ההתנחלויות ובניית הגדר ולהפסקת הצעדים בהן נוקטת ישראל במזרח ירושלים.
הפגישה עם רה"מ הנורווגי עסקה בהכרח להחיש את המאמצים הערביים והבינ"ל כדי להגיע לפתרון כולל וצודק המבוסס על שתי מדינות, ופתרון בעית הפלסטינים על בסיס החלטת האו"מ 194.
רה"מ הנורווגי השיב לשאלת עיתונאי, שתהה האם לנורווגים יש רעיון ליוזמה שתחייה את הסכם אוסלו, שהפלסטינים חשים כי הוא נמצא בשלבי גסיסה מתקדמים, באומרו כי הסכמי אוסלו הם הבסיס שעליו קמו מנגנוני הרשות, והסכמים אלו הם נקודת הפתיחה שעל יסודותיה התחיל תהליך שלום, שעודנו קיים בין הפלסטינים לישראלים. סטורנברג אמר כי אל לנו להיכנע ולהתייאש, ועלינו לזכור כי בבסיס הסכם אוסלו עומדת ההכרה בכך שהפתרון יתבסס על הקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. הוא הוסיף כי הנורווגים מתכננים להמשיך לתמוך בפלסטינים מבחינה כלכלית, מדינית ואנושית, ושהסיוע של ממשלת נורווגיה לפלסטינים עולה על 100 מיליון יורו.
רה"מ הנורווגי אמר כי הוא תומך בניסיונות עבאס להגיע להסכמה על ממשלת אחדות לאומית, שיכולה להיענות לדרישות הבינלאומיות."אלאיאם"- לאלו שלא קיבלו את המפרעה האירופאית ישולם בקרוב סכום נוסף ממשכורות פקידי הרשות האזרחיים ואלו האוחזים בנשק
ד"ר סמיר אבו עישה, שר התכנון וממלא מקום שר האוצר ברש"פ, הודיע כי במהלך הימים הקרובים ישולם סכום נוסף ושוויוני ממשכורות פקידי הרשות.
אבו עישה הבהיר כי מפרעה חדשה תכלול את כל הפקידים האזרחיים שמשכורתם הבסיסית עולה על 2500 ₪, פקידים אשר לא קיבלו לאחרונה מפרעה מכספי האיחוד האירופי. בנוסף לכך תשולם מפרעה לאלו שמשכורתם הבסיסית נמוכה מסכום זה, ושלא קיבלו מפרעה מהאיחוד האירופי.
כמו כן הבהיר השר כי הרשות החלה לשלם לפקידיה ברצועת עזה החל מאתמול סכום נוסף ממשכורתם. באופן מתוזמן עם תשלום 1000 ₪ לאנשי הביטחון שולם סכום זהה גם כמפרעה לפקידים האזרחיים ברצועה.
אבו עישה הבהיר כי הסכום ששולם במהלך תשעת החודשים האחרונים לפקידים האזרחיים מוערך בכ-70% מסך כל הסכום המגיע להם במשכורותיהם החודשיות בעוד שלפקידים האוחזים בנשק שולם עד כה 51% ממשכורותיהם.

"אלאיאם"- ישראל מאשימה את "חמאס" בהכשלת העסקה לחילופי אסירים
מקור ישראלי בכיר הודיע כי הוצאתה אל הפועל של עסקת חילופי שבויים מתעכבת בשל דרישתה של "חמאס" כי ישראל תשחרר אסירים קודם. המקור הוסיף כי אבו מאזן כבר הסכים לכך שאחרי שישוחרר גלעד שליט תשחרר ישראל אסירים פלסטינים, אך "חמאס" הכשילה את העסקה בשל רצונה לזקוף לזכותה את שחרור האסירים.
צלאח אלברדויל, דובר "חמאס" בפרלמנט, טען נגד הודעתו של המקור הישראלי כי העיכוב בהוצאה אל הפועל של עסקת האסירים הוא אי-היענותה של ישראל לכלל הדרישות של ארגוני ההתנגדות הפלסטינים לגבי שחרור האסירים הפלסטינים בעסקה. כמו כן הוסיף אלברדויל כי אין לשרים ולחברי הפרלמנט העצורים קשר לעסקת חילופי האסירים. לטענתו, בכירי ה"חמאס" נעצרו באופן לא חוקי.

"אלאיאם"- הציבור הערבי בתוך הקו הירוק מסרב לתכנית "השירות האזרחי" עבור ערביי ישראל
נצרת- הועד הפועל הכפוף לועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בתוך תחומי הקו הירוק מאחדת את ערביי ישראל נגד תכנית "השירות האזרחי" הישראלית. הועדה רואה בתכנית הקוראת לצעירים מקרב ערביי ישראל לקחת חלק בתכנית "שירות אזרחי", הדומה ל"שירות הלאומי" אותו מקיימים חלק מהיהודים, שאינם משרתים בצבא, כתכנית שמנסה באופן רשמי ושיטתי לשרוף את החברה הערבית, ולהתיך את הזהות, התרבות והלאומיות של הציבור הערבי באופן פרטני וקיבוצי.