כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיקור עיתונות פלסטינית מתחילת אוגוסט 2010

(03/08/2010)

סיקור עיתונות פלסטינית 1-3.8.2010

"אל-חיאת אל-ג'דידה" מדווח אודות ביקורו של שמעון פרס אצל נשיא מצרים. מקור דיפלומטי אמר שביקור זה משלים את הביקור שערך נתניהו אצל מבארכ לאחרונה. מטרתו של הנשיא המצרי היא הבטחה שהמו"מ יושתת על מתווה שלום ברור, בעיקר בכל הקשור בעצירה מלאה של הבנייה בהתנחלויות הגדה וירושלים המזרחית, ובחזון ברור לגבי סוגיית גבולות הקבע של המדינה הפלסטינית העצמאית.

"אל-חיאת" הלונדוני מדווח ב- 2.8 כי מבארכ ציין בפני פרס שלושה מרכיבים החיוניים להצלחת המו"מ הישיר בין הפלסטינים לישראל: א. ההכרח להכפיף את המו"מ למתווה ברור. ב. לקיים את מו"מ בהתאם ללוח זמנים קבוע מראש. ג. ליצור אווירה שתסייע להצלחת המו"מ וזאת דרך מהלכים בוני אמון, מהם מתבקש שישראל לא תנקוט בכל מהלך פרובוקטיבי, שיכול להכשיל את המו"מ.

"אל-חיאת אל-ג'דידה" מדווח (2.8) כי ד"ר סאיב עריקאת שלח מכתבים להילרי קלינטון, סרגיי לברוב, באן קי מון, קאתרין אשטון וסטפן פאנקרי בהם עסק בהחלטת ישראל להרחיק מירושלים את שלושת חברי הפרלמנט המשתייכים ל"חמאס" (מוחמד אבו טיר, אחמד עטון ומוחמד טוטח) ואת השר לשעבר חאלד אבו ערפה; בגירוש המשפחות הפלסטיניות (כורד, ע'אוי וחנון) משכונת שיח' ג'ראח; ובהחלטה להרוס 22 מבנים פלסטינים בשכונת אל-בוסתאן בסילוואן. עריקאת מסר כי "אם הקוורטט לא יצליח להביא את ישראל להתחייב לבטל את ההחלטות האלו, ולעצור את הבנייה בהתנחלויות, הרי שמשמעות הדבר תהיה הרס כל הניסיונות להזניק את תהליך השלום, המבוסס על עצירת הבנייה בהתנחלויות ועל המתווה של שתי המדינות על בסיס גבולות 1967".

"אל-קודס" מצטט (2.8) את עריקאת שהכחיש דיווחים על פיהם הפלסטינים הסכימו על חידוש המו"מ הישיר בספטמבר 2010 לאחר עיד אל-פיטר. הוא אמר כי "ברגע בו יסכים נתניהו לעצור את הבנייה, כולל בירושלים המזרחית, ויסכים למתווה הגבולות לשתי המדינות, אז ילכו הצדדים למו"מ ישיר".

"אל-קודס" מביא גם מדבריו של נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, שאמר כי הוא לא יסכים לעבור למו"מ ישיר לפני שיקבל ערבויות כתובות באופן ישיר או לא ישיר, בהן תאשר ישראל את מתווה תהליך השלום ואת הכרתה בגבולות 1967 ותתחייב לעצור את הבנייה בהתנחלויות. הוא אמר כי אם יגיע להסכם עם ישראל, הרי שלא יחתום עליו, אלא אחרי שרצועת עזה תחזור להיות חלק אחד עם הגדה המערבית ויושג פיוס פלסטיני, במסגרתו יועמד ההסכם למשאל עם.

"אל-קודס" מדווח (2.8) ש"הועד הפועל" של אש"פ יתכנס היום כדי לפסוק בעניין קריאות ארה"ב לפתוח במו"מ ישיר עם ממשלת ישראל. לאחר הפגישה אמור להיפגש הנשיא הפלסטיני עם דייויד היל, עוזרו של ג'ורג' מיטשל.

"אל-חיאת אל-ג'דידה" מדווח (2.8) על פגישות שונות שקיים מחמוד עבאס בלשכתו ברמאללה עם דליה רבין ועם דייויד מקובסקי, מומחה אמריקאי לענייני המזה"ת.

"אל-חיאת אל-ג'דידה" מצטט (3.8) מדבריו של מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ, יאסר עבד רבו, שאמר לאחר כינוס "הועד הפועל" ברמאללה: "אנו תרים אחר ערבויות שיבטיחו את הצלחת המו"מ, מפני שללא ערבויות אלו המו"מ נידון לכישלון עוד לפני תחילתו"...הוא הוסיף כי כניסה למו"מ ישיר "ללא התחייבות להקפיא את הבנייה בהתנחלויות וללא מתווה למו"מ זה, יכניס אותנו למעגל שווא"..."המו"מ הישיר צריך להיות כפוף למתווה המתבסס על גבולות 1967, ועל עצירה מוחלטת של כל פעילויות הבנייה בהתנחלויות, כולל בירושלים המזרחית".עבד רבו הוסיף ואמר: "ההתעקשות שלנו על בסיס זה היא התעקשות על הצלחת המו"מ והיא עומדת מול התעקשותו של נתניהו להכשיל את המו"מ לפני פתיחתו דרך דבקותו בבנייה בהתנחלויות". הוא אמר כי ההנהגה הפלסטינית תגביר את המגעים שהיא מנהלת בתקופה הקרובה, וכי המועצה המרכזית (הגוף הפוסק הבכיר ביותר באש"פ. גוף זה מונה 126 חברים, והוא משמש כפרלמנט הקטן של אש"פ בהיעדרו של הפרלמנט הראשי של אש"פ, "המועצה הלאומית הפלסטינית", המונה 730 חברים) תקיים בקרוב פגישה כדי לדון בעמדתה לגבי המו"מ הישיר.

"אל-חיאת" הלונדוני מצטט (3.8) בכירים פלסטינים, שאמרו כי ההחלטה הסופית אם לגשת למו"מ ישיר לא תתקבל לפני סיום תקופת המו"מ הלא ישיר בתחילת ספטמבר. בכך הם שללו דיווחים ישראלים על פיהם אמור היה המו"מ להתחדש באמצע החודש הנוכחי.

הפובליציסט טלאל עוכל מתאר את מצב הפלסטינים במאמרו "מילת הסוד" (אל-איאם, 2.8.10) כ"מעציב ונמצא בשיא המצוקה והסיבוך. לא נראה כי ישנן אופציות אחרות, חוץ מלהמר על גורם הזמן, על העקשנות הישראלית, שתחפש סיבות לחבל במו"מ הישיר, אם זה יתחיל".

עוכל מסביר כי "הבסיס מאחרי כל מה שמתרחש הוא שישראל אינה מוכנה לשלום – לא דרך מו"מ עקיף, לא דרך ישיר, לא בתווך אמריקאי ולא בלעדיו. אם תמצא עצמה ישראל במצב מסובך, קרוב לוודאי שהיא תלך לבחירות מוקדמות. עגלת השלום אינה נעה בכוון ההסכם. כל מה שמתרחש נע במסגרת ניהול הסכסוך. זה מה שישראל רגילה אליו תמיד. לא נראה שהממשל האמריקאי מוכן לשנות את דרך התנהלותו עם ישראל, וכאן טמון הסוד".