כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": בכירים פלסטינים: אנו דבקים בהשגת הסכם שלום מלא, שיכלול את כל סוגיות הליבה

(31/07/2008)

הפלסטינים רוצים שלום מלא והם ישאו ויתנו עד סוף השנה לפני שילמדו את האפשרויות העומדות בפניהם

רמאללה, וושינגטון – סאיב עריקאת ואבו עלא ציינו, כל אחד בנפרד, את דבקותם של הפלסטינים בהשגת הסכם שלום מלא, שיכלול את כל סוגיות הליבה. עיתון ישראלי יחס לעוזר בכיר של הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, את האמירה כי עבאס יבחן את נושא הפסקת המו"מ, אם לא יגיעו הנושאים והנותנים הישראלים והפלסטינים להסכם שלום בסוף שנת 2008. סאיב עריקאת, ראש מחלקת המו"מ באש"פ, ציין את התנגדותו של העם הפלסטיני לכל הסכם חלקי עם ישראל, שאינו כולל את כל סוגיות הסכם הקבע, ונסיגה ישראלית לקווי 1967, הקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים המזרחית, לצד מדינת ישראל. אותו עיתון, "ג'רוסלם פוסט", ציטט את בכיר פקידי הרשות הפלסטינית, ד"ר רפיק אל-חוסייני, שאמר במהלך הלוויתו של הנער אחמד סאמח מוסא, שנהרג ע"י הצבא הישראלי ביום שלישי בכפר נעלין במהלך הפגנה נגד גדר ההפרדה במקום: "נמשיך במו"מ עד סוף השנה, ולאחר מכן יבחן הנשיא מחמוד עבאס מחדש את העניין לאור האפשרויות שיעמדו לרשותו".
הוא הוסיף כי הצהרת רה"מ אולמרט השבוע כי יש אפשרות להגיע עד סוף השנה להסכם שלום, שיכלול את כל הסוגיות, חוץ מסוגיית ירושלים, אינה מקובלת, כשאמר: "הסכם שיהפוך את גורל ירושלים ליוצא מן הכלל אינו הסכם שלום בשום מקרה".
מכוון אחר אמר דובר הנשיאות הפלסטינית נביל אבו רודיינה, כי בכל הקשור לפלסטינים, הרי שירושלים המזרחית היא "קו אדום" שלא ניתן לחצותו. הוא האשים את אולמרט באי-עמידתו בהתחייבויות אנאפוליס כלפי השלום אומר: "אם לא נגיע להסכם (עם ישראל) לפני סוף השנה, הרי שתהליך השלום יאבד את אמינותו. אנו מפצירים באמריקאים ללחוץ על ישראל ליישם את ההסכמים אליהם הגיעו עם הפלסטינים".

ראש צוות המו"מ הפלסטיני, אחמד קריע (אבו עלא), חזר על דבריו של אל-חוסייני, ואמר: "לא נאשר הסכם שלום עם ישראל אם לא תהיה הסכמה בעניין ירושלים המזרחית. לא תקום מדינה פלסטינית ללא ירושלים המזרחית. על אולמרט ועל העולם לדעת כי ירושלים המזרחית היא לב הבעיה".

אחד מבכירי הרשות הפלסטינית ברמאללה אמר ל"אל-קודס" כי הוא פאסימי, כאשר נשאל על הסיכויים להגיע להסכם עם ישראל לפני סוף השנה, ואמר: "השגת הסכם במהלך ששת החודשים הקרובים הוא בבחינת נס, שכן הפערים בין הצדדים עודם רחבים מאד".

עריקאת אמר ביום רביעי עם סיום הפגישות שקיים הצוות הפלסטיני בראשות אחמד קריע בוושינגטון עם שרת החוץ האמריקאית, רייס, יועץ הנשיא לביטחון לאומי, סטיב האדלי, ושרת החוץ הישראלית, ציפי לבני, כי הן היו מעמיקות ורציניות. בראיון מיוחד הבהיר עריקאת כי הפלסטינים הבהירו לצוות המו"מ שלהם כי הם מתנגדים להסכמים חלקיים, שמוציאים את ירושלים המזרחית או כל סוגיה אחרת, ומשאירים אותה לשלב הסופי.

הוא הוסיף: "העמדנו את הדברים באופן ברור: או שיהיה הסכם על כל דבר או שלא יהיה הסכם על שום דבר. משמעות הדברים היא שירושלים המזרחית, הגבולות, ההתנחלויות, הפליטים, הביטחון, מצב היחסים והאסירים הם סוגיות אותן יש לפתור במסגרת עסקה אחת, צרור שלא ניתן לחלק אותו. הנחנו נושא זה על השולחן. איננו רוצים בהסכמים חלקיים או דחויים לגבי חלק מהסוגיות".
עריקאת הוסיף: "אנו רוצים לומר לכולם כי כל ניסיון לפעול בדרך בה פעלו בקמפ דייויד ביולי 2007, כלומר ע"י העלאת הצעות ביניים, ולאחר מכן הטחת האשמות – זהו משחק שכולם מכירים אותו והוא אינו משרת שום צד". הוא הצביע על כך שהרשות הפלסטינית מבינה את המצב הקשה מאד בפוליטיקה הישראלית, בעיקר אחרי החלטתו של רה"מ הישראלי, אולמרט, להתפטר מתפקידו לאחר עריכת בחירות פנימיות ב"קדימה" באמצע ספטמבר הבא.