כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ציפי לבני: האג'נדה שלה

נחום ברנע, "ידיעות אחרונות" (29/09/2006)

אהוד אולמרט הקדיש את כל יום שלישי, ה- 26.9, ליום עיון בשאלת יחסי השלטון בישראל עם הציבור הדתי- לאומי. ציפי לבני לא היתה שם. היא לא הוזמנה. יחסה אל המתנחלים הוא קר ונוקב. 
" במערכת הפוליטית הישראלית אין היום פערים אמיתיים במה שנוגע לפתרון הכולל של הסכסוך עם הפלסטינים", אמרה לבני השבוע. "כולם חושבים על אותו פתרון, פחות או יותר. הויכוח הוא בין הציבור האמוני לשאר הישראלים. הציבור האמוני חושב שהזמן פועל לטובתו. כל יום נוסף ללא פינוי הוא ניצחון. הוא מבסס את אחיזתו בשטחים ומקשה על היציאה מהם. הציבור הישראלי מבין שהזמן פועל לרעתנו. יש שחיקה בדימוי של ישראל בעולם ובמעמד שלה כמדינת לאום". "העתיד של ההתנחלויות", אמרה לבני, "איננו עניינו של מי שגר שם אלא של אזרחי מדינת ישראל כולה. הממשלה הנבחרת היא שצריכה להחליט אילו התנחלויות יפונו, ולא התושבים". לבני אמרה שלדעתה "צריך לפנות מאחזים אתמול, היום ומחר". "זאת לא מתנה שאני נותנת לפלסטינים", אמרה. " נכון שאי פינוי המאחזים גורם נזק למעמדה הבינ"ל של ישראל, אבל זה לא העיקר. העיקר הוא שזה האינטרס הישראלי. ראשית, משום שהמאחזים הוקמו בניגוד לעמדת הממשלה וחלק מהם הוקמו אפילו בניגוד לעמדת מועצת יש"ע. שנית, משום שהמקומות האלה לא יהיו בטווח הארוך בידי ישראל בין כה וכה, ואין שום טעם להמשיך לשמר אותם. אומרים לי, היתה מלחמה, ועכשיו הציבור צריך לנוח. אני לא מזלזלת בצורך של הציבור לנוח, אבל מנוחה לא יכולה להפוך למדיניות. שקט שלא מבוסס על הסכמות חברתיות אמיתיות סופו להתפוצץ".

בתשובה לשאלה על היעלמותה של תכנית ה"התכנסות" השיבה לבני: " במצע המדיני של "קדימה", שאותו אני כתבתי ואיתו הלכנו לבחירות, המילה "התכנסות" היא משבצת ריקה, כותרת שלא קיבלה תוכן. היא לא ילד שלי. אני לא הייתי שותפה לחגיגות ברית המילה שלה, ואני לא שותפה לחגיגות הקבורה". לבני טוענת שהיא לא נשבעה אף פעם אמונים לחד צדדיות. "אמרתי גם בעבר, אין לנו אופציה לזרוק את המפתחות מעבר לגדר- וללכת". 

לבני טוענת כי הסקת המסקנה על ידי פוליטיקאים ישראלים מסויימים, ובראשם בנימין נתניהו, כי הנסיגה מלבנון ומעזה מוכיחה כי אסור לצאת משטחים שישראל מחזיקה וכי אסור לנקוט במהלכים חד צדדיים, היא שטחית. " קודם כל, אף פוליטיקאי ישראלי לא התכוון להישאר בלבנון לנצח; שנית, גם הסכם לא נותן בהכרח ביטחון. אפשר להפר אותו". 
המסקנה של לבני מהמלחמה שונה לגמרי. בפעולה הצבאית בלבד ישראל לא יכולה לפתור את הבעיות שלה באזור. היא חייבת לשתף פעולה עם אותן ממשלות ערביות שיש להן אינטרסים משותפים עם ישראל. הן מבינות שישראל היא כבר לא הביריון של השכונה שרוצה להשתלט על כל השטח, אלא המבוגר האחראי. 

הבשורה הטובה היא שיש ממשלות כאלה באזור. ממשלתו של פואד סיניורה, נשיאותו של אבו מאזן, המשטרים במצרים, ירדן, נסיכויות המפרץ, ערב הסעודית. ישראל חייבת לשתף פעולה עם הקואליציה הסונית. היא לא יכולה להסתפק בברית שלה עם ארה"ב. היא צריכה להידבר עם הקווארטט ועם האו"מ. זה כבר לא ישראל מול כל העולם". 
"בהשוואה ל- 12 ביולי מצבנו היום טוב יותר", אומרת לבני. "צבא לבנון יורד סוף סוף דרומה. יש כוחות בינ"ל, והעברת הנשק מאיראן וסוריה ללבנון לא נחשבת יותר ללגיטימית".
"עוד בזמן המלחמה שאלתי, מה מבצע צבאי יכול להשיג. כאן נפל האסימון. בעבר הסיסמא שהדרג הצבאי דיקלם באזני המדינה היתה, תנו לנו זמן. אתם תדאגו לזמן- ואנחנו נספק את התוצאות. הסיסמא הזאת נמחקה במלחמה. לאחר לבנול יש הבנה שהעניין המדיני לא בא לאחר סיום הקרבות אלא מיד בהתחלה. בלי קשר לכשלים שהיו במלחמה האת, ברור שבפעולה צבאית לא ניתן להשיג הכל. בפעולה צבאית אי אפשר לכפות על צבא לבנון לרדת דרומה ואי אפשר לכפות אמברגו על הברחת נשק- אלא אם כן נכבוש את לבנון מחדש". 

ביום רביעי, ה- 27.9.06, קיימה לבני דיון פנימי במשרדה על סוגיית הפליטים הפלסטינים. הנושא הזה בוער בה. היא זימנה לפגישה נפרדת את יורם טורבוביץ' ושלום תורג'מן, שני יועציו הקרובים של אהוד אולמרט, לדיון ביוזמות מדיניות. "העולם לא סובל ואקום בסכסוך הישראלי- פלסטיני", היא אומרת. "כאשר אנחנו לא יוזמים פתרונות, העולם בא עם פתרונות משלו. כעורכת דין העדפתי תמיד לשלוח את החוזה שאני כתבתי לצד השני, לא לחכות לחוזה שחיבר מישהו אחר. ממשלה היא כלי, לא יעד", אומרת לבני. "לא נבחרנו כדי לשרוד". 
כאשר היתה בשבוע שעבר בעצרת האו"מ בניו יורק, היא הטיפה לכל שר חוץ שפגשה, כולל עשרה ממדינות ערביות ומוסלמיות, שהגיע הזמן לגשת לפתרון בעיית הפליטים. הפתרון ימצא במדינה הפלסטינית ובמדינות  המארחות, לא בישראל. אסור להמשיך להחזיק אותם בחלומות שווא, אומרת לבני. "העולם מוכן להשקיע כסף רב בפתרון מעשי של הבעיה. הגיע הזמן להתחיל".

"הסיסמא הישראלית היתה תמיד: פליטים לא אצלנו. אני הפכתי אותה לחיובית: התרומה הישראלית לפתרון הבעיה היא הסכמתנו להקמת מדינה. יש עכשיו שעת רצון. היוזמה הסעודית מתעוררת מחדש. כאשר פורסמה היוזמה המקורית אמרתי שיש להתייחס אליה בעניין". 

"אי אפשר להגיע היום לסיום הסכסוך. לא במנהיגות הפלסטינית הנוכחית. בטווח הקצר אני רוצה לצמצם את האחריות של ישראל, מה שנהוג לקרוא- הכיבוש. אני רוצה לפתוח את עזה לעולם החיצון, במגבלות הביטחון. אני רוצה להוציא מקסימום צבא מהשטחים. אני רוצה לחזק את הגורמים המתונים בחברה הפלסטינית, שהם כרגע אבו מאזן ומוסד הנשיאות. בניגוד לעבר, הקשר עם ישראל טוב לאבו מאזן. הוא מחזק אותו. אבו מאזן שמח להיפגש איתי בניו יורק. הוא עיקב את הפגישה עם אולמרט רק משום שידע שכל עוד גלעד שליט מוחזק בשבי, אולמרט לא יוכל לשחרר למענו אסירים" . לאחר שיוסדר שחרורו של שליט, תתמוך לבני בשחרור נדיב של אסירים. היא לא מדברת על מחווה חד פעמית אלא על תהליך מתמשך. "זה לא יכול להיגמר בשיירה של אוטובוסים", היא אומרת.