כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

לקראת ביקור אובמה: מאמרים בעיתונות הפלסטינית

(17/03/2013)

אלקודס

מכתב לנשיא אובמה (נביל עמר 17.3.13)

http://www.alquds.com/news/article/view/id/424319#.UUV2tzdfI3o

זהו מכתב עבור האורח היקר שיבוא בעוד כמה ימים לאזורנו, הנשיא ברק אובמה,

"כבוד הנשיא.. ישנם ויכוחים לגבי סיבת ביקורך ורבים מתארים אותו באופן שונה, אך מה שמטריד הוא שרק מיעוט קטן תולה בו תקוות. האם זה הגיוני שהנשיא של המדינה החשובה ביותר בעולם בא לאזור המסוכן ביותר בעולם לשם תיירות? האם אמנם ייתכן שתומס פרידמן צודק באומרו שמה שמביא את אובמה למזרח התיכון זה מציאת כמויות אדירות של נפט גולמי באמריקה? כאילו שהאזור הזה, מקום הולדת הדתות והתרבויות, הוא מקור אנרגיה גרידא שממלא משאיות אמריקאיות, ואשר מציאת חלופה לו מבטלת את ההתחייבות של ארה"ב לאזור ולתושביו.

אדוני הנשיא, האם אינך מי שהתחיל את ביקוריו בעולם בהבטחות של אהבה, צדק ושוויון? נאמת בפני עמי האזור על עידן חדש ביניהם ובין ארה"ב, ובישרת על השקעת מאמצים בלתי נדלים בפתרון הסוגיה המרכזית במזרח התיכון אם לא בעולם כולו.

אתה אדוני הנשיא הושפעת רבות מהשואה, וכל אדם צריך להיות מושפע מהזוועה הזאת. הערכתנו והערכת רוב העם הישראלי הייתה שדבר זה יהווה תמריץ נוסף למימוש שלום שימחה אסונות ורצח המוני בין אם קורבנותיו הם יהודים, ערבים או כל אדם בכל מקום.

ידענו, כבוד הנשיא, שתגיע מירושלים לרמאללה, ותראה את המציאות העגומה שהעם שלנו סובל תחת הכיבוש. כיבוש אשר עצר את הצמיחה הטבעית שלו והפך את חייו היומיומיים לגיהינום. אתה תלך לאלבירה, שם תפגוש נוער פלסטיני שמדבר אנגלית שוטפת והם יאמרו לך את אשר אתה יודע טוב מאד: רק השלום הצודק הופך אותנו לבני אדם אמיתיים, והם ישאלו אותך מי יכול לקבל את המציאות שהפלסטינים יישארו בכוכב הזה ללא מדינה, ללא זכויות וללא עתיד.

לאחר מכן תמשיך לרמאללה ותפגוש את ההנהגה הפלסטינית ותהנה מארוחה מסורתית ותחוש בתשוקה החזקה לחזור לתהליך השלום הגוסס, ורצון גדול עוד יותר להצלחתו, אך לא לחגיגה מוליכת שולל אשר נקראת "מו"מ לשם מו"מ". זה לא ראוי להתעכב ארוכות בשאלה מיהו האחראי לקריסתו הנוראית של התהליך המדיני, אך אנחנו סומכים על הערכותיך לאור ניסיונך כמו שאנו סומכים על סגנך המכובד, ג'ו ביידן. מה שחשוב עכשיו הוא לנסות לפתוח אפיקים לשלום.

אם הרשות הפלסטינית, אדוני הנשיא, היא השקעה עולמית, בכך שהיא תחנה בדרך לסיום הסכסוך הערבי-ישראלי, אז הרשות הזו לא תתקיים לנצח רק בתור משרד שירותים מוגבל. על הפלסטינים להודות לעם האמריקאי על הסיוע הכלכלי שהגיש לרשות ולמוסדותיה, אך הם מצפים שסיוע זה יוביל למימוש הזכויות של העם הפלסטיני שאינן סותרות את ביטחון העם בישראל. לכן אנו קוראים לך להשקיע את מירב המאמצים במזרח התיכון ובמיוחד בסוגיה הפלסטינית-ישראלית. זוהי מילת הקסם ונקודת ההתחלה בעניין המזרח התיכון כולו, משום שהיא מעידה על אמינות מדיניותה של המדינה הכי חזקה בזמננו.

האם יצליח אובמה לשכנע את ישראל לקבל את עצותיו? (פיצל אבו חדרא 17.3.13)

http://www.alquds.com/news/article/view/id/424316#.UUV2xTdfI3o

ציינתי במספר מאמרים קודמים שהנשיא אובמה קיווה לסיים את הסכסוך בתקופת נשיאותו הראשונה, ולכן ביקורו הראשון היה לאזור, ולכן הבטיח לערבים ולפלסטינים להתעמק בתהליך השלום ולמצוא פיתרון צודק לבעיה הפלסטינית. כאשר חזר לוושינגטון גילה כי הסוגיה סבוכה והלובי היהודי שולט בקונגרס. זה דחף אותו לחזור בו מהבטחותיו לערבים.

מקרה זה הזכיר לי את מה שאמר לי הנשיא לשעבר, בוש האב, לאחר הפסדו בבחירות לכהונה שנייה בכך שהסיבה הייתה ההתקפה הקשה מצד הלובי הציוני משום שאיים על ישראל לבטל את ההקלות הכלכליות אם תמשכנה הבנייה בהתנחלויות.

אם נחזור להסכמים הקודמים, מאז הסכם אוסלו אנו רואים שישראל בכל הזמנים התעכבה בכוונה בביצוע התחייבויותיה. לישראל היה חשוב רק לחתום על הסכמים, אך בביצוע היא הצטיינה בהרחבת ההתנחלויות על חשבון השטחים הפלסטינים הכבושים מ1967.

עכשיו אנו מגלים בהתאם להצהרות לגבי ביקור אובמה שביקורו דומה לתייר אמריקאי המבקר במקומות הקדושים ליהדות ולנצרות ומתן כמה עצות ללא כוונה לסיים את הכיבוש הישראלי והסרת הסבל מהעם הפלסטיני. כמובן שלהנהגה הפלסטינית אין כוח או גב ערבי לכפות על ארה"ב לשנות דבר קטן בתמיכתה בכובש העושק המתעלם מכל החוקים וההבנות הבינלאומיות. התושב הפלסטיני נדהם מההתעניינות הבלתי-הגיונית של ביקור כושל זה מבחינה אנושית, חוקית ומוסרית.

אנו קוראים למר אובמה, אם אינך מסוגל לכפות על בנכם המפונק לנטות לשלום אז לפחות תן לו מספר עצות אשר אולי ישכנעו את ישראל כי האינטרס שלה הוא סיום הכיבוש הבלתי-חוקי, בלתי-אנושי ובלתי-מוסרי, זאת משום שישראל לא יכולה להישאר במצב של "לא מלחמה ולא שלום" עם שכנותיה לנצח.

לעם הפלסטיני אין מקום אחר בעולם ללכת אליו והוא למד לקח מהעבר שלא לעזוב את ארצו. על אובמה לשכנע את ילדו המפונק כי הזמן לא פועל לטובתו אלא לטובת תושבי הארץ האמיתיים. השאלה היא האם יצליח באמת הנשיא אובמה לעוץ כי האינטרס הישראלי הוא לפנות לשלום או שימשיך לסייע לישראל כפי שרוצים ראשי המתנחלים?