כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": הג'יהאד האיסלאמי מודיע על התחייבותו כלפי כל הסכם קיבוצי שישראל תתחייב אליו

(05/06/2007)

אל-קודס 5.6.07 : מצרים מודיעה על השגת התקדמות בעניין סיום ההתנגשויות וה"תהדיאה"
פגישה בין מנהיגי הפלגים ביניהם עבאס ומשעל תוך שבועיים בקהיר
הג'יהאד האיסלאמי מודיע על התחייבותו כלפי כל הסכם קיבוצי שישראל תתחייב אליו

קהיר-עזה- מאת צלאח ג'מעה- מקור מצרי בכיר ורם דרג הודיע כי ההתייעצויות שערכה מצריים עם שלושה מבין הפלגים הפלסטינים בקהיר הביאו עד כה להסכמה הדדית ולתיאום ביצירת טיוטא שכוללת עקרונות וכלים לייצוב הפסקת האש (הפנים פלסטינית- א.ד), באופן שיאפשר להתקדם לשרטוט חזון שלם וסופי, שיסיים את הלחימה הפנימית ויבטיח את אי-הישנותה.

הבכיר המצרי הצביע על כך שנושא הפסקת האש עם ישראל העסיק רבות את ההתייעצויות. הפסקת האש הכוללת, הבו-זמנית וההדדית בין הצדדים תכשיר את האוירה לשלב חדש שהוא בפירוש האינטרס של כולם. אסמעיל הניה הדגיש בעזה אתמול כי סבב שיחות חדש יערך בקהיר ב- 10 לחודש הנוכחי תחת חסותו של עמר סולימאן, ראש שירותי הביטחון המצריים, בנוכחות יתר הפלגים הפלסטינים.

ניתוח של הדיונים הנוכחיים המתקיימים בקהיר בין הפלגים הפלסטינים והצד המצרי הדגיש הניה כי הדיונים הללו לא באים במטרה לחתום על הסכמים חדשים, אלא במטרה להניח כלים ויסודות ליישום מה שהוסכם אודותיו ב"הסכם קהיר", ב"הסכם מכה" או בשטחים הפלסטינים. המטרה היא לחזק את עקרון השותפות הפוליטית, לפתוח את תיק אש"פ ולנהל את המצב עם ישראל באופן שיגן על האינטרסים הפלסטינים העליונים.

בקהיר הדגיש ח'אלד אל-בטש, מנהיג בתנועת הג'יהאד האסלאמי, כי משלחת התנועה הבהירה למצרים כי היא תתחייב  כלפי ותכבד כל הסכם הפסקת אש (תהדיאה) כוללת עם ישראל. הגי'האד האסלאמי יהיה מחויב כלפי ההחלטה הקיבוצית של הפלגים הפלסטינים. התנועה לא תחזיק בעמדה שונה, במידה וישראל תתחייב כלפי ההסכם.

בהצהרה שנתן ח'אלד אל-בטש לכתב "אל-קודס" בקהיר אמר "ביקשנו מהבכירים המצריים בראשות השר עמר סולימאן, שהתהדיאה עם ישראל תהיה כוללת, בו-זמנית והדדית. על התהדיאה לכלול עיצרה של כל תופעות האלימות, הסרת המצור, פתיחת המעברים, בעיקר את מעבר רפיח, שנחשב כמוצא היחיד של העם הפלסטיני כלפי העולם החיצון, וכי יישום הפסקת האש הוא אינטרס של העם הפלסטיני. אל-בטש הוסיף כי אם תסכים לכך ישראל הרי שאנו מוכנים להפסיק את ירי הטילים, מפני שאנו ויתר הפלגים יורים טילים במסגרת פעולת תגובה. פעולה זו ניתנת לשינוי ולהחלפה אם יושג הסכם כולל כלפיו תתחייב ישראל. אלא שאנו בטוחים שישראל לא תתחייב כלפי שום הסכם בשל ניסיוננו הקודם עימה. אל-בטש, חבר משלחת הג'יהאד האסלאמי לשיחות בקהיר, אמר כי סוכם עם הבכירים המצריים לערוך פגישה עם כל הפלגים הפלסטינים בקהיר עוד שבועיים, בנוכחות מחמוד עבאס, ח'אלד משעל, רמצ'אן שלח (מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי), נאיף חואתמה (מזכ"ל החזית הדמוקרטית) ויתר מנהיגי הפלגים לטובת קביעת עמדה סופית סביב נושא המצב הפנימי וההודנה הכוללת עם ישראל.

אל-בטש מסר כי סוכם על הרכבת ועדה עליונה לפיקוח ולדיאלוג בה ישתתפו נציג ממצרים ונציגים מכל הפלגים הפלסטינים ליישום ההסכמים הקודמים ולשמירה על השותפות בין שתי התנועות.

הנושא השלישי עליו דנו במסגרת הפגישות בקהיר הוא הרפורמה במבנה אש"פ, והשבת בניינו ופעולתו על יסודות דמוקרטיים, באופן שיבטיח השתתפות כל הכוחות הפוליטיים. הנושא הרביעי עליו דנו הוא האופק המדיני התלוי בהצלחת הפסקת האש הכוללת, נושא אותו מוביל הנשיא, מחמוד עבאס, ואש"פ.

הוחלט כי היום, יום שלישי, תגיע לקהיר משלחת של "החזית העממית" שתכלול את ההנהגה מתוך השטחים ומחוץ להם, וכמו כן תגיע משלחת של "החזית הדמוקרטית" עם נציגי הנהגת השטחים והנהגה מחוץ להם. המטרה היא ראשית לשמוע את עמדת "החזית העממית" ואחר כך של "החזית הדמוקרטית" לגבי המצב הפנימי והתהדיאה הכוללת.

עוד נמסר כי גם נציגים של "מפלגת העם" בראשות בסאם אל-צאלחי יגיעו היום לקהיר להתייעצויות.