כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבאס: "אין מנוס מכך שההנהגה החדשה בישראל תנצל את ההזדמנות הגלומה ביוזמה הערבית"

(27/04/2009)

סיקור תקשורת פלסטינית 26-27.4.09 

"על ישראל לבחור בין היותה מצודה מבודדת או לחיות בסביבה של שלום", אמר מחמוד עבאס, והוסיף ש"היוזמה אינה רק ערבית, אלא גם אסלאמית, כלומר ישראל תשיג יחסים עם 57 מדינות אסלאמיות ממאוריטניה עד אינדונזיה", תוך שהוא מדגיש עניין זה, ועקב כך אמר: "זוהי הזדמנות, הזדמנות היסטורית שאין מנוס מכך שההנהגה הישראלית החדשה תנצל אותה. למרבה המזל ההנהגה האמריקאית מדברת בשפה זו, כלומר מה ששמענו מהנשיא אובמה הוא הד של מה שדיבר עם המלך הירדני, ועקב כך הכדור עבר למגרש האמריקאי, כלומר המלך הירדני הניח את הכדור במגרשו של הממשל האמריקאי ודיבר בשם כל הערבים והמסלמים".

האם הפלסטינים יצליחו להרכיב ממשלת אחדות?
בעזה פתח אתמול אסמעיל הניה בשיחות עם הג'יהאד האסלאמי ועם החזית העממית במטרה להרכיב ממשלת אחדות לאומית יחד איתן. עבד אל-חכים עוד, דובר "פתח" בעזה אמר ש"פתח" עוד לא החלה בהתייעצויות הפנימיות שלה במטרה להגדיר את רשימת המועמדים לשאת בתפקידי שרים בממשלת האחדות הלאומית. עוד מסר שטרם נקבע מועד למפגש בין סיעת "פתח" לרה"מ הממונה, אסמעיל הניה, בשל כך שקיים הסכם בין הצדדים. (אל-איאם, 26.4) 

דברי מחמוד עבאס לאחר שיחתו עם המלך הירדני
הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, אמר בראיון לטלביזיה הירדנית: "ניגשנו לשני סיבובי שיחות, בעוד השלישי מתחיל ב- 27.4.09. עמדתנו ברורה, והיא שאנו רוצים בממשלה פלסטינית שתורכב מכל הפלגים, שתיתן אמונה בלגיטימציה הבינלאומית ובחזון שתי המדינות. אם נרכיב ממשלה שכזו, לא תיוותר עוד בעיה שכן לא נדרש מהמפלגות, הגופים או האגודות הפלסטיניים לקבל את מה שתקבל הממשלה. אם תורכב ממשלה, הרי שמצעד לעבר יישום הדברים הבאים: 1. הממשלה תנהל את המולדת כולה ותאחד אותה. 2. מלאכת הבנייה (בעזה) תתחיל מיידית, שכן עד רגע זה לא קיבלו הפלסטינים דבר מסך התרומות שהוקצו עבורם".
עבאס אמר עוד כי מה שמעכב את תחילת ביצוע עבודות הבנייה מחדש של עזה היא הרכבת הממשלה הזמנית. אחרי כינונה יפנו הפלסטינים לקיום בחירות לפרלמנט ולנשיאות, שיחולו לפני ה- 24.1.2010. בתוך כך ההנהגה הפלסטינית שמעה את רשמיו של המלך הירדני לאחר פגישתו עם אובמה בארה"ב. עבדאללה דיבר על רעיון שתי המדינות כבסיס לפתרון, שישיג את השלום הצודק והכולל באזור. הוא התייחס אל יוזמת השלום הערבית כיוזמה שמשרתת את האינטרסים של ישראל ולא רק של הערבים. "על ישראל לבחור בין היותה מצודה מבודדת או לחיות בסביבה של שלום", אמר מחמוד עבאס, והוסיף ש"היוזמה אינה רק ערבית, אלא גם אסלאמית, כלומר ישראל תשיג יחסים עם 57 מדינות אסלאמיות ממאוריטניה עד אינדונזיה", תוך שהוא מדגיש עניין זה, ועקב כך אמר: "זוהי הזדמנות, הזדמנות היסטורית שאין מנוס מכך שההנהגה הישראלית החדשה תנצל אותה. למרבה המזל ההנהגה האמריקאית מדברת בשפה זו, כלומר מה ששמענו מהנשיא אובמה הוא הד של מה שדיבר עם המלך הירדני, ועקב כך הכדור עבר למגרש האמריקאי, כלומר המלך הירדני הניח את הכדור במגרשו של הממשל האמריקאי ודיבר בשם כל הערבים והמסלמים".
בכל הקשור לעמדות ישראל בנוגע להשגת השלום באזור, ציין מחמוד עבאס שהמלך הירדני דיבר כפי שדיבר על השגת שלום באזור בעודו יודע שישראל אינה מסכימה עד כה לפתרון שתי המדינות ולמפת הדרכים, היכן שאמר: "על הממשל האמריקאי להתקדם למען השגת השלום, שאם לא כן, האחריות על קריסת המצב במזרח התיכון תהיה על ישראל".

מחמוד עבאס הוסיף: "...אם ישראל רוצה בשלום בפועל הרי שעליה לקבל את כל הדברים הללו, שאם לא כן, תהיה היא האחראית למצב המדיני והביטחוני במזרח התיכון. אנו יודעים היטב את עמדת ישראל, חזרנו על כך, והמלך הירדני חזר על הדברים בוושינגטון, וקיבל תשובות לגבי הנחותיו מצידה של ההנהגה האמריקאית. לפיכך, עמדת המדינות הערביות והמוסלמיות ברורה לאחר ביקורו ההיסטורי של המלך, ועל ארה"ב לבחור האם היא רוצה בפועל ששנת 2009 תשיג את השלום או שימשך המצב בהידרדרות הזו. אין אחד היודע מה תהיה התוצאה, והמפסידה הראשונה והאחרונה תהיה ישראל". (אל-איאם, 27.4) 

מחמוד עבאס: ישראל יכולה לכנות את המדינה שלה איך שתרצה
מחמוד עבאס ציין בנאום שנשא היום ברמאללה שהוא לא יסכים להכרה בישראל כמדינה יהודית, וכי הוא לעולם לא יכנע לתנאים של איש בכל משא ומתן מדיני עתידי. עבאס אמר את הדברים בנאום בפני הפרלמנט הפלסטיני הצעיר. "הם פתחו בנעימה של המדינה היהודית, ואילו אנחנו אומרים מדינת ישראל. תכנו אותה כפי שתרצו, אך אני לא אקבל את המדינה היהודית".
עבאס הדגיש ש"עמדת הרשות הפלסטינית ברורה ואיתנה, והשכל שלנו אינו מקובע. אנו אוחזים בזכותנו, ואמרנו יותר מפעם אחת, אם נגיע להסכם כלשהו, הרי שבעלי ההחלטה לגביו הם בני העם הפלסטיני. לא אני ולא זולתי ולא אף אחד אחר יכול לייצג את העם הפלסטיני בכל הסכם אליו יגיעו".
עבאס דיבר על סוגיית הפליטים הפלסטינים, ואמר שכל הפליטים הנמצאים במדינות ערב השכנות ובגדה וברצועה, הוצאו מהשטחים שהפכו לישראל כתוצאה ממלחמת 1948. הוא שם דגש על כך שירושלים המזרחית היא אדמה כבושה, שאין זכות לישראל לבנות בה ובאדמות שכמותה. עבאס אמר כי מסר לג'ורג' מיטשל שהפלסטינים מילאו את כל התחייבויותיהם בעוד שישראל לא מילאה את התחייבויותיה בנוגע להסכם אנאפוליס. הוא הדגיש את הצורך להקים ממשלת פלסטינית מאוחדת שתשא באחריות לבנות את מה שהרסה ישראל במתקפתה האחרונה על רצועת עזה, להשיב את חיי היוםיום הפלסטינים לסדרם ולהתכונן לבחירות לפרלמנט ולנשיאות בתנאי שהממשלה הזמנית תהיה מחויבת להתחייבויות אש"פ".
הנשיא הפלסטיני הודיע שקרא את דו"ח המתווך האמריקאי ג'ורג' מיטשל לפני פגישתם, וכי הדו"ח מבטיח ביטחון לישראל וצדק לפלסטינים, ועל כך ששני הצדדים יקיימו את התחייבויותיהם הכתובות במפת הדרכים. עבא אמר בעודו תוהה: "מילאנו אחר התחייבויותינו וישראל לא מחויבת, אז איפה הצדק?"
עבאס אמר, בעודו מצביע על הממשלה הישראלית החדשה: "המציאו לנו שהם לא מקבלים את פתרון שתי המדינות. לפיכך, מה אתם רוצים?" הוא ציין שהפלסטינים לא דורשים דבר, שאינו מוכר על ידי הלגיטימציה הבינלאומית, והוסיף: "אין איש שיכול להכחיש שכל הפליטים (הפלסטינים) יצאו או הוצאו מגבולות ישראל הנוכחיים, וישנן החלטות המטפלות בעניין". בנוגע לסוגיית המים, אמר הנשיא: "המים נגנבים מאדמתנו, ומוכרים לנו אותם. הם בונים התנחלויות ואומרים שזו המציאות על פני השטח".
בכל הנוגע לירושלים אמר עבאס שירושלים המזרחית כבושה, ואין זכות לישראלים לבנות בה שכן "היא אדמתנו". (אל-קודס, 27.4)


יוזמת השלום הערבית
"הליגה הערבית" הודיעה ש"יוזמת השלום הערבית" אינה עומדת בפני תיקונים, מאחר ש"היא כוללת את העקרונות המכוננים של עמדת מדינות ערב בנוגע להסדר הסכסוך הערבי-ישראלי בהתאם להחלטות הלגיטימציה הבינלאומית". מזכירו של מזכ"ל "הליגה הערבית" אמר שהדיון המתנהל כיום בעניין המו"מ על הסדר הקבע בין הפלסטינים לישראלים אינו מחייב לערוך שינוי כלשהו ביוזמה, תוך שהוא הדגיש כי "הסכם הקבע ברור על פי יוזמת השלום, ופרטי יישומו כפי שהם מופיעים במפת הדרכים". (אל-איאם, 26.4)