כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": האם "פתח" ו"חמאס" לפני הסכם פיוס?

(21/06/2009)

המצרים מכינים טיוטת הסכם פיוס "פתח"-"חמאס" / מתוך: "אל-קודס" 

מקור מצרי מוסר שבארצו שוקדים על הכנת טיוטא של הסכם סופי עבור הפיוס הפלסטיני. המועד המיועד לחתימה על ההסכם הוא ה- 7 ביולי. הבכיר המצרי אמר כי ארצו אינה לוחצת על הצדדים לחתום, וכי שני הצדדים יודעים היטב את מידת חשיבות סיום הפילוג וסגירת עסקה זו. ג'יבריל רג'וב אמר כי מצרים תעביר טיוטא של ההסכם למזכירי "פתח" ו"חמאס" ב- 7 ביולי, וכי כעת שוררת אווירה חיובית, לצד גורמים שמנסים לעכב את הפיוס.
בזירה הפלסטינית ישנה מחלוקת מזה זמן לגבי שינוי שיטת הבחירות, היכן שכל הפלגים מלבד "חמאס" תומכים בשיטה של בחירות יחסיות מלאות, ואילו "חמאס" מעוניינת לשמר את השיטה הקיימת של 50% בחירות יחסיות ו- 50% בחירות אזוריות, ולכל היותר הסכימה להתפשר על שיעור של 60% בחירות יחסיות ו- 40% אזוריות. ראש המודיעין המצרי, עמר סולימאן, הציע לחאלד משעל בביקורו האחרון בסוריה, לערוך בחירות שיהיו 75% יחסיות ו- 25% אזוריות. התגמשותה של "פתח" לכוון "חמאס" במטרה להשיג הסכמה בנושא הביאה אותה להסכים לשיטה על פיה הבחירות יהיו 80% יחסיות ו- 20% אזוריות. משלחת "חמאס" טרם השיבה להצעה המצרית.
בנוגע למנהל של רצועת עזה הציעו המצרים כי וועדה שתכיל נציגים של מספר סיעות תחת סמכותו של מחמוד עבאס היא זו שתנהל את רצועת עזה, ולא הממשלה המפוטרת. כמו כן, הוועדה הזו תכין את הבחירות לנשיאות ולפרלמנט ברצועה ותהיה אחרית לבנייתה של עזה מחדש. 

לגבי סוגיית הביטחון "חמאס" רוצה כי לכל סידור שיערך בעזה – יהיה סידור מקביל בגדה. היא חשפה כי השר עמר סולימאן הציע להרכיב כוח ביטחוני משותף בעזה, שיכלול גורמים ממנגנוני הביטחון והמשטרה הקודמים, וכן מביטחון הנשיאות, גורמים מ"חמאס" ומשאר הפלגים. המקורות ציינו שקיימת הצעה להרכיב צוות ביטחוני או ועדה של הפלגים. המקורות ציינו ש"ישנה הצעה להרכיב צוות ביטחון או ועדת ביטחון מבין הפלגים, שתכלול את "פתח" ו"חמאס". "שתי הסיעות מסכימות לכך", טענו המקורות, וציינו ששתי הסיעות ייפגשו זו עם זו בפיקוח מצרי ב- 28.6. פגישות אלו יהיו הכנה להתכנסות מזכירי הפלגים ב- 5 ביולי במטרה לחתום על ההסכם ב- 7 בו. (מתוך: אל-קודס, 21.6) 

בשבוע שעבר דיווח העיתון "אל-קודס" (16.6) על פגישה בין "פתח" ל"חמאס" (בין עזה לרמאללה) בה הסכימו על סגירת תיק המעצרים הפוליטיים, ועל העברת רשימות האסירים לפני שחרורם. כותב המאמר שואל האם הסכמה זו באה על מנת להכשיר הסכם פיוס כללי בין "חמאס" ל"פתח" בחודש הבא, או שהוא הושג רק כהיענות ללחצים מצריים. התנהלות הצדדים זה כלפי זה על פני השטח אינה מעידה על שינוי בהתנהגות לקראת יישום העניינים עליהם הוסכם עד כה. בהיעדר אווירה טבעית של דיון, יקשה על הצדדים להגיע לחתימה על הסכם הפיוס ב- 7 ביולי בקהיר.