כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": שרי החוץ הערבים שולחים את מלך ירדן להאיץ באובמה לקדם הסכם ישראלי-פלסטיני

(12/04/2009)

דרישת ה"ועד הפועל" של אש"פ לפיקוח בינלאומי על המו"מ עם ישראל
סוכנות הידיעות "ופא" פרסמה ש"הועד הפועל" של אש"פ פרסם הודעה על פיה דורש הגוף לקיים פיקוח בינלאומי על המו"מ הפלסטיני-ישראלי וכי הדבר מהווה ערבות אמיתית להצלחת מו"מ זה. ה"ועד הפועל" קבע כי ישנו הכרח לערוב לכל התנאים שיבטיחו את הצלחת ועידת השלום הבאה, ובתוך כך שימת דגש על אבני היסוד של תהליך השלום, ובעיקר "יוזמת השלום הערבית", שאר החלטות הלגיטימציה הבינלאומית, ונוכחות כל הצדדים הנוגעים בדבר ללא מכשולים או התניות. ה"ועד הפועל" ביטא את תקוותו כי קבוצות העבודה הפלסטיניות-ישראליות, עליהן הוסכם בין הנשיא עבאס לרה"מ הישראלי, יתחילו בעבודת ההכנה הרצינית, ובתוך שיתוף פעולה עם הגורמים הרלוונטיים מבין מדינות ערב והקהילה הבינלאומית, לטובת קיום הועידה והצלחתה. ה"ועד הפועל" מינה את המנזכ"ל שלו, יאסר עבד רבו, כאחראי על הועדה הלאומית לאירועי זיכרון שנת ה- 60 לנכבה.
ה"ועד הפועל" גינה את פעולות הלחימה, ההתנקשויות והחדירות על בסיס יומי שמקיים צה"ל, שהגיעו לשיא בתוקפנות לה חשופה העיר שכם. ה"ועד הפועל" החשיב מהלכים אלו של צה"ל כראייה לכך שישראל מתנגדת לרגיעה ופועלת למוטט את המאמצים אותם משקיעה הממשלה בדרך לפריסת הביטחון וחיזוק הסדר בערים שונות בגדה, וכן את ניסיון ישראל להחליש את תפקיד הרשות באופן מקיף.
הפרסום ציין כי ישראל ממשיכה למנוע את התפילה מבלי להבדיל בין איש זה לאחר במסגד "אל-אקצא", וממשיכה במדיניות הדיכוי של המחסומים, על אף כל ההבטחות שניתנו מצידה של ממשלת ישראל. (אל-איאם, 12.4)

המלך הירדני לפגישה ראשונה עם אובמה כנשיא
שרי החוץ של סעודיה, מצרים, לבנון, פלסטין, קטר, בחריין וירדן נפגשו וחזרו על מחויבותם כלפי "יוזמת השלום הערבית" לפני צאתו של מלך ירדן עבדאללה לפגישה עם נשיא ארה"ב, שהיא פגישתו הראשונה של אובמה עם מנהיג ערבי מאז כניסתו לתפקיד. שר החוץ הסורי נעדר מהפגישה בשל "התחייבויות".
ד"ר ריאד מלכי, שר החוץ הפלסטיני, אמר ל"אל-איאם" ששרי החוץ הערבים, שנפגשו אתמול בעמאן, הסכימו על 3 עניינים עיקריים עליהם ידבר מלך ירדן במפגשו הקרב עם אובמה: א. ההכרח להאיץ בארה"ב להגדיר את מדיניותה בנוגע לדרך התמודדותה עם הסכסוך הערבי-ישראלי. ב. להביא לכך שארה"ב תיקח חלק בהאצת המו"מ. ג. להביא לכך ששנת 2009 תהיה שנת הפתרון דרך קביעת לוח זמנים ותחנות ליישום ההישגים.
מלכי אמר שמעמד שרי החוץ הערבים, שנפגשו אתמול, מינה את מלך ירדן לייצג אותם בפני הנשיא אובמה, בנוגע לעמדותיהם לגבי רבות מהסוגיות, ובעיקר לגבי דרישתם מהממשל האמריקאי להאיץ את גיבוש עמדתו לגבי אופן ההתנהלות עם הסכסוך הערבי-ישראלי, ובעיקר הפלסטיני-ישראלי, לאור הישגי המו"מ סביב שנת 2008, הבנות אנאפוליס, היעדר התחייבות מצד ישראל כלפי מו"מ זה והרכבת ממשלה ישראלית בראשות הליכוד, המסרבת לעקרונות היסוד, עליהם הוסכם עם הקהילה הבינלאומית, ביניהם עקרון שתי המדינות, ועצירת הבנייה בהתנחלויות. עקב כך זאת, על הממשל האמריקאי לנקוט עמדה לגבי המצב.
מלכי אמר כי לדעתם של שרי החוץ הערבים התערבות אמריקאית בעניין פתרון הסוגיה הפלסטינית צריכה להיות אינטרס לאומי אמריקאי, שכן פתרון זה יפתח בפני ארה"ב את הדרך לפתרון בעיות האזור באפגניסטן, עירק ואפילו אירן. (אל-איאם, 12.4)