כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מהלכי הרשות הפלסטינית מול "חמאס" ובזירה הבינלאומית

(23/02/2010)

מהלכי הרשות הפלסטינית מול "חמאס" ובזירה הבינלאומית (ניתן לקרוא גם דרך הקובץ המצורף עם הפניות למקורות)

במקביל להמשך דבקותה של הרש"פ בתנאים שהציבה (הקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות וסיכום על מסגרת היסוד של הסכם הקבע) לחידוש המו"מ הישיר מול ישראל, מקיימים בכירי הרש"פ פעילות בשני ערוצים: הערוץ מול "חמאס" והערוץ הבינלאומי.

לאחר שבעה סיבובי מו"מ פנים פלסטיני בין "פתח" ו"חמאס", שהסתיימו בכישלון להשיג פיוס ואחדות, פרסמה לפני מספר שבועות המתווכת הראשית, מצרים, מסמך פיוס ודרשה את תגובת שני הצדדים בנוגע אליו. "פתח" קיבלה את המסמך ואילו "חמאס" לא. מצב זה מחזק את דימויה של "חמאס" בעולם הערבי כסרבנית שלום.

בתקופה האחרונה מתקיימים מגעי התקרבות בין "חמאס" ל"פתח":ב- 7.2.2010 דווח העיתון "אל-קודס" מפי מקורות פלסטינים ש"הפיוס מתדפק על השער והשיחות (בין פתח לחמאס) עוסקות בסוגיות השלב שאחרי החתימה על המסמך המצרי". אותם מקורות דברו על "מאמצים נרחבים" מצד "חמאס" בדמשק, מחמוד עבאס, מדינות ערביות וממשלת מצרים לסיום המחלוקות בעניין מסמך הפיוס .

ביקורו של נביל שעת' בעזה העיד על מידת ההתקרבות בין "פתח" ל"חמאס". הפובליציסט חמאדה פראענה טען כי ביקור זה מעיד ששני הצדדים מכירים בכך שהגיעו לדרך ללא מוצא . השר לענייני אסירים לשעבר, אשרף אל-עג'רמי, כותב כי משעל נראה מזדרז להשיג פיוס פלסטיני מתוך החשש כי עימות צבאי עשוי לפקוד את האזור בקרוב. אל-עג'רמי טוען ש"חמאס" יודעת כי ההגנה היחידה שלה היא קבלה מחדש של הלגיטימציה של הרש"פ .

היום, 23.2, דווח בעיתון "פלסטין" היוצא בעזה כי מזכ"ל "המועצה המהפכנית" של "פתח", צברי צידם, אמר שמשלחת מטעם "המועצה המהפכנית" מתכוונת להגיע לעזה ולהיפגש עם גורמים ב"חמאס" ב- 25.2. הוא אמר ש"אוירה חיובית סובבת סביב הביקור" והבהיר כי מתקיים "מהלך טוב" לעבר השגת פיוס פלסטיני. לצד זאת אמר צידם כי ההחלטה בעניין חתימה על פיוס הינה בידי חברי "הועד המרכזי" של "פתח".

מה שיתכן ועומד מאחרי ההתקרבות בין הצדדים הפלסטינים הוא רצונה של "חמאס" להיות מיוצגת בפסגת הפיוס של הליגה הערבית שתתכנס ב- 27.3 בטריפולי, לוב. ביטוי לכך ניתן על ידי הפובליציסט הפלסטיני חמאדה פראענה מעל דפי העיתון "אל-איאם": "ח'אלד משעל שואף להגיע לפסגה תחת כל כותרת של פיוס, וזה מה שמסביר את הרפיון של הצהרות מנהיגי התנועה". פראענה נתן סימוכין למעמדה הבעייתי של "חמאס" בעולם הערבי, כשהסביר כי על אף תמיכתן של סוריה וקטר בייצוגה בפסגה הערבית, הרי שמצרים, ירדן, סעודיה ואיחוד האמירויות מתנגדות לכך, מה שהפתיע את הנהגת התנועה .

גורמים המותחים ביקורת על הרש"פ רואים שני גורמים שעשויים להוות מניע למהלך:1. הימצאותם של גורמים אירופאים, המשוכנעים ש"חמאס" מהווה אלטרנטיבה, שכן היא כפתה עצמה ככוח דומיננטי בזירה הפלסטינית, ומנסה לשוב לפעול לבנייה מחדש של רשת השירותים שהיא מגישה לתושבים.2. האזור עשוי להידרדר לעימות עם איראן לפני הסתוו. לפי קריאת מהלכיה של הרש"פ, יתכן שהיא שואפת לפתות את "חמאס" על ידי כך שתייחד לה תפקיד פנימי, אם תינתן הסכמה אמריקאית לכך .

בעיתון "אל-קודס" התפרסמה הערכה שעבאס יבקש בפגישתו עם סרקוזי כי זה יפעל לשכנע את וושינגטון להסכים לנוסח ממשלת האחדות הפלסטינית. כן העריכו שעבאס יעלה מספר שמות שעשויים להחליפו, החל מאבו מאהר (מחמד ע'ניים), אבו אדיב (סלים זענון), מרואן אל-ברגות'י, מחמד דחלאן, ג'יבריל רג'וב וסלאם פיאד .לאחר הפגישה אמר סרקוזי כי "אם לא יהיו שיחות, עם ועידה או בלעדיה, הרי שהננו מסתכנים, ואני רוצה לומר זאת לקהילה הבינלאומית, באינתיפאדה שלישית" . דבריו של נשיא צרפת נותנים ביטוי לדברים שאמר עבאס ל"לה מונד" יומיים קודם לכן: "אם לא יהיה אופק לעתיד, הרי שהוא חושש כי העם ימצא מוצא באופציות אחרות. הוא ציין כי אופציות אלו כוללות את השיבה לאלימות" .

סרקוזי, שאמר כי "כולם יודעים כיצד ייראה הסכם השלום הסופי", הוסיף שסיכם עם עבאס על יוזמות ולא רצה לחשוף את פרטיהן .

פירוט לגבי היוזמות ניתן על ידי העיתון "אל-קודס", שהתייחס אליהן כערבויות מדיניות, ביטחוניות וכלכליות שייתנו ארה"ב והאיחוד האירופי לישראל ולפלסטינים. מהבחינה המדינית תקבל ישראל ערבות כי בכל מו"מ עתידי תישמר "יהדותה של מדינת ישראל" וניתנה "הבטחה לעצור את ההסתה" . בעניין ההסתה אמר עבאס בסיום הפגישה: "הפצנו בשטחינו את תרבות השלום במקום את תרבות האלימות" ."אל-קודס" פירט עוד בעניין הערבויות הביטחוניות המתוכננות ומסר שהאיחוד האירופי ישתתף ב"כוח שמירה ביטחוני" שהוא יותר ממשטרה ופחות מצבא, שיפעל רק בתוך השטחים הפלסטינים. הערבויות הכלכליות כולל מתן פיצוי למתנחלים שיפונו, דרך קופה בינלאומית, שתשמש גם לפיצוי הפליטים, כשיגיעו הצדדים להסכם .

הגם שנשיא צרפת הסתייג מדברים שאמר שר החוץ שלו יום לפני כן, ניכר כי דבריו של קושנר מוצאים להם תומכים רבים בקרב מנהיגי אירופה. קושנר דיבר על "בניית המציאות" ועל "אימון המשטרה הפלסטינית" ש"לאחר מכן יש לשקול לעומק הצהרה, שתינתן מהר, על מדינה פלסטינית, ועל ההכרה המיידית בה על ידי הקהילה הבינלאומית, אפילו לפני המו"מ על הגבולות" . ביטוי לעמדה זו נתנו צרפת וספרד, שפרסמו כי בכוונתן לגבש יוזמה, דרכה יכירו מדינות האיחוד האירופי במדינה פלסטינית עצמאית בתוך תקופה של 18 חודשים, גם במקרה שלא יושג לגביה הסכם עם ישראל .