כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

17.2 הזירה הפלסטינית

(17/02/2009)

הזירה הפלסטינית
נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, אמר בעת ביקור שר החוץ הרוסי כי כל עוד לא תיעצר הבנייה בהתנחלויות, לא תהיה כל תועלת לפגישות עם הצד הישראלי. עבאס ביטא את דאגת הרשות מבניית תכנית E1, שתביא להפרדת ירושלים מהגדה המערבית, ולהפרדת הגדה לשני חלקים. עבאס התנה את החזרה לשולחן המו"מ עם ישראל גם בהסרת המחסומים ובנסיגת צה"ל לקווים בו ניצב ב- 28.9.2000, בהתאם למפת הדרכים. (מתוך: "אל-איאם", 17.2)
מקורות פלסטינים בכירים מסרו שמחמוד עבאס החליף את אבו עלאא' בסאיב עריקאת בתור ראש צוות המו"מ. עריקאת אישר את המינוי, אך סירב לפרט לגבי הסיבה להעברת אבו עלאא' מתפקידו. המשרד של אבו עלאא' הכחיש את הדברים. נודע ל"אל-קודס" כי מחמוד עבאס לא פרסם החלטה כתובה, וכי הוא הסתפק בהעברת אבו עלאא' מתפקידו זה. עבאס גם לא לקח עימו לאחרונה את אבו עלאא' לשיחות עם בכירים ישראלים ואמריקאים. מקורבי עבאס האשימו את אבו עלאא' כי הוא מקבל החלטות במו"מ לבד.
מקורות מסוימים אמרו כי האמריקאים מחרימים את אבו עלאא' מאז ספטמבר, בשל כך שהם מאשימים אותו בנקיטה בגישה קיצונית במו"מ, בהתאם לאופן בו הישראלים מאשימים אותו. (מתוך: "אל-קודס", 17.2)


תהדיאה ועסקת גלעד שליט
על פי "אל-אהראם" המצרי מה שמעכב את החתימה על העסקה לשחרור גלעד שליט הינם 4 אסירים: מזכ"ל החזית העממית אחמד סעדאת, עבדאללה אל-ברגותי, אברהים חאמד ועבאס אל-סיד. סוכנות הידיעות של בחריין מסרה כי הנשיא המצרי מבארכ מסרב לקשור בין עסקת שליט לתהדיאה.
סוכנות הידיעות האיטלקית אקי מסרה שקטר שיחקה תפקיד חשוב במו"מ בין ישראל לחמאס בעניין עסקת שליט, וזאת לצד חלקה של מצרים בנושא. המקורות לא ידעו לומר מתי בדיוק נכנסה קטר לשמש בתור מתווכת בעסקת החילופין. מי שתודיע על החתימה על העסקה תהיה בכל מקרה מצרים. (מתוך: "אל-איאם", 17.2)