כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

כן לתכנית הסעודית

אברהם טמיר, "הארץ" (03/10/2006)


הדרך להשיג שלום היא לקשור את מפת הדרכים למו"מ עם מדינות ערב


למרות רוח הנכאים בעקבות המלחמה בחיזבאללה, ממשלת ישראל יכולה כיום לפתוח דלת לשלום, הודות להיווצרות קרקע פורייה שעליה יוכלו לצמוח הסכמי קביעת גבולות. התוכנית הסעודית, שמיועדת לשים קץ לסכסוך הערבי-הישראלי ולהביא לנורמליזציה ביחסים תמורת חזרה לגבולות 5 ביוני 1967, יכולה להניע תהליך שלום. ביחסים עם הפלשתינאים יכולה מפת הדרכים של הנשיא ג'ורג' בוש לשמש מצע לשלום.

עם זאת, יש לזכור כי התוכנית הסעודית טרם היוותה בסיס למשא ומתן ומפת הדרכים אינה בת ביצוע, כל עוד לא פסק הטרור הפלשתיני וחמאס בראשות הממשלה עוצר את הנהגת הרשות הפלשתינית מלנוע לעבר השלום.

הבעיה בהשגת הסכמי השלום לא תהיה קביעת הגבולות, אלא התהליך להשגתם. לכן חשוב להציג את ההתפתחויות עד כה. בהתייחסות לגבולות ראוי להביא בחשבון:

* שהסכמי השלום עם מצרים וירדן הושגו בגבולות שנקבעו בתקופת המנדט הבריטי.

* שלהשגת הסכם שלום עם הרשות הפלשתינית יש צורך לגשר על פער משמעותי - הפסקת הטרור כתנאי לתחילת התהליך לפי מפת הדרכים. בנוסף, לפי עמדת הרשות ישראל צריכה לחזור לגבולות 5 ביוני 1967, ובירת פלשתין תהיה במזרח ירושלים. לפי עמדת ישראל, בקביעת הגבולות תיכלל בריבונות ישראל ירושלים המאוחדת, שבה יוקנה סטטוס מדיני/מינהלי למסגדי כיפת הסלע, בכפיפות למדינה הפלשתינית. אותו סטטוס יינתן לקברות האבות בחברון - כפיפות למדינת ישראל (ייתכנו גם רובע פלשתיני בעיר העתיקה שבריבונות ישראל ורובע יהודי בחברון שבריבונות פלשתינית). ישראל גם מעוניינת לכלול בשטחה את גושי ההתיישבות עציון-בית"ר-אפרת; מעלה אדומים; אריאל-קרני שומרון-אלקנה. כתמורה ייתכנו תיקוני גבול בדרום אזור עזה לעבר חולות חלוצה.

* שבמשא ומתן להסכם שלום עם סוריה, שניהלו ראשי הממשלה יצחק רבין ואהוד ברק, עלו ניגודי עמדות כשישראל תבעה תיקוני גבול הדדיים בגזרת צפון הכנרת לטובת ישראל, בתמורה להעברת שטחים לסוריה בגזרת חמת גדר.

* שמאמץ להשיג הסכם שלום עם לבנון לא ייתקל בבעיית גבול מוסכם. ישראל ערוכה בגבול מתקופת המנדט הבריטי, המוסכם עם לבנון והקהילה הבינלאומית.

ההתייחסות לתהליך השלום חייבת להביא בחשבון שבעוד תהליך לפי מפת הדרכים קשור להסכם שלום ישראלי-פלשתיני, הסכם לפי התוכנית הסעודית מתווה דרכים לקץ הסכסוך הערבי-הישראלי ולהשכנת שלום בין ישראל לכל מדינות ערב, שיהיה מעוגן בנורמליזציה מלאה של היחסים.

הדרך הנכונה להגיע לשלום ישראלי-פלשתיני היא לקשור את שלבי מפת הדרכים לשלבי השגת השלום הכולל בין מדינות ערב לישראל, על בסיס התוכנית הסעודית.

הכותב היה מנכ"ל ויועץ לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה ומנכ"ל משרד החוץ