כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיכום אירועי השנה שחלפה: ניצוץ של תקווה לשלום

"אלאיאם", סוכנות AP (24/12/2006)

ירושלים AP- שנת 2007 נפתחת בניצוץ של תקווה, גם אם מועטה, להגיע להפסקת אש ולחדש את השיח בין ישראל לפלסטינים אחרי שנה שהוצפה בפעולות אלימות ובמלחמה כושלת בלבנון.
בזמן שקיימות ציפיות לעתיד, ממשיכה, לפי דעת הישראלים, איראן לפעול להשגת נשק גרעיני, כאשר נשיאה, מחמוד אחמדינג'אד ממשיך לקרוא ל"סילוק ישראל מהמפה".
למרות השגת הסכם רגיעה עם ישראל, נפלו בערך 50 טילים פלסטינים בדרום ישראל, בזמן שפרצו בימים האחרונים התנגשויות דמים בין "חמאס" ל"פתח".
התנגשויות אלו, אשר הביאו כבר להרג 15 אנשים ברצועת עזה, פרצו בעקבות קריאת הנשיא, עבאס, לערוך בחירות מוקדמות. המצב בעזה עודנו מתוח מאד.
השנה מסתיימת עם הרבה פחדים ודאגות אחרי שהתחילה עם היעלמותו של רה"מ הישראלי, אריאל שרון, מהזירה הפוליטית בשיא הפופולריות שלו, כשהוא בתרדמת מאז ה-5 לינואר.
היעלמותו של שרון הסבה מכה מכרעת לתכניתו הבאה לקבוע את גבולותיה המזרחיים של ישראל באופן חד צדדי דרך נסיגה מחלק משטחי הגדה המערבית והכלה של גושי התנחלויות גדולים בשטחי ישראל.
אחרי מספר שבועות השיגה תנועת ההתנגדות האסלאמית ("חמאס") נצחון גורף בבחירות לפרלמנט, דבר שהביא למצב בו לרשות הפלסטינית ישנם שני ראשים, שהינם: הנשיא, מחמוד עבאס, המתון, מנהיג תנועת "פתח", אותה ייסד המנהיג לשעבר, יאסר ערפאת, ומצד שני ישנו רה"מ, אסמעיל הניה, המנהיג מטעם "חמאס". התגובה לנצחון "חמאס" לא אחרה לבוא, כאשר הוקפאה העזרה הבינלאומית לממשלה החדשה, וישראל הזהירה כי היא תצא ללא סלחנות כנגד התנועה, אשר קוראת ביסודה להשמדת ישראל.
המוניטין של שרון והפופולריות שלו העלו לשלטון את אהוד אולמרט, אשר נבחר באפריל לראשות הממשלה הישראלית, והבטיח ליישם את תכנית שרון.
אלא שב-25 ליוני ארע שינוי, כאשר פלסטינים חצו את הגבול בין רצועת עזה לישראל עם עלות השחר ולקחו בשבי את החייל גלעד שליט.
פעולה זו הביאה להקפאת תכנית ההתכנסות, לפני שזו קופלה באופן סופי ב-12 ביולי, כאשר לוחמי חזבאללה השיעים ערכו מתקפה שלוותה בירי טילים על צפון ישראל, ובמהלך הפעולה חטפו שני חיילים ישראלים נוספים.
ישראל ערכה בעקבות האירוע מסע צבאי קטלני בלבנון, שנמשך 34 ימים, במהלכו הפציצה ישראל מן האויר ובתגובה חזבאללה ירה יותר מ-4000 טילים על צפון ישראל, דבר שזעזע את ההנהגה המדינית והצבאית הישראלית, שעודנה מתהפכת בינה לבין עצמה עד היום.
חלק מהמומחים הצבאיים מציעים את האפשרות לחדש את המלחמה באביב אם תיזום חזבאללה פעולה כלשהי.
אך שר הביטחון הישראלי, עמיר פרץ, שלל את הדיון אודות היתכנות עימות עם סוריה בקיץ הבא.
בחזית הפלסטינית, פעולות צה"ל לא הצליחו לעצור את ירי הטילים, המיוצרים באופן ידני ברצועה, כשהן גורמות להרג של 400 פלסטינים מאז יוני. טילי ה"קסאם" גרמו להרג של עשרה ישראלים מאז אוקטובר 2000.
בזמן שהאופק נראה סתום, הגיעו אולמרט ועבאס להסכם מפתיע בסוף נובמבר על הפסקת אש ברצועת עזה, שעודנה קיימת, למרות היותה שבירה.
אהוד אולמרט, שהפופולריות שלו נסוגה לרמתה הנמוכה ביותר, ניצל את רוחות הרגיעה לכוון של הנעת רעיון הסכם שלום במהלכו תיסוג ישראל מ"חלק מהשטחים ומרבות מן ההתנחלויות" בגדה המערבית כדי לאפשר את קיומה של "מדינה פלסטינית עצמאית בעלת רציפות טריטוריאלית".
למרות זאת נמנע אולמרט מלהגדיר את היקף הנסיגה או מלהתחייב בהקפאת הבניה בהתנחלויות, והתנה בתמורה לצעדים אלו הרכבת ממשלה פלסטינית חדשה שתהיה מסוגלת לחתום על הסכם שלום עם ישראל, וזאת לטובת חידוש השיח, שנראה קטוע מאז פרוץ האינתיפאצ'ה באוקטובר 2000.
אולם המצב הביטחוני עודנו שביר, כאשר ב-13 לדצמבר נפל חלל פלסטיני ראשון ברצועת עזה מירי ישראלי מאז תחילת הפסקת האש. יום לאחר מכן פרסם בית הדין הגבוה לצדק החלטה חסרת תקדים, בה הסכים להמשך פעולות חיסול של פעילים פלסטינים, וזאת נוכח המשך ירי הטילים מהתוצרת העזתית על שטחי ישראל.
במישור הבינלאומי, פרסמה מועצת הביטחון של האו"מ ב- 12 לדצמבר קריאה להשקעת מאמצים להשגת שלום אמת במזרח התיכון. האו"מ הדגיש את תמיכתו בחזון שתי מדינות, ישראל ופלסטין, שיחיו יחד זו לצד זו עם גבולות בטוחים ומוכרים.
הצהרה זו פורסמה אחרי דו"ח של מזכ"ל האו"מ, קופי ענאן, שעסק במצב במזה"ת. בדו"ח הדגיש ענאן את ההכרח להגיע להסדר "צודק וכולל לבעיה הישראלית-פלסטינית, שיהוו מפתח לטיפול במאבקים האזוריים האחרים".
ועדת לימוד נושא עיראק, בראשות שר החוץ האמריקאי לשעבר, ג'יימס בייקר, המליצה בדו"ח, שפרסמה בתחילת דצמבר, לארה"ב להרחיב את מאמצי פתרון הסכסוך הישראלי-ערבי כבסיס לפתרון המשברים באזור. כמו כן המליצה במסגרת אחרת על נסיגה ישראלית מרמת הגולן הכבושה בתמורה להסכם שלום בין סוריה לישראל.
בכל הנוגע לתיק הגרעין האירני, חלק מהבכירים האמריקאים והישראלים הציעו בשבועות האחרונים להתקיף את בסיסי הגרעין האיראנים.
הנהגת ישראל מייחסת חשיבות רבה להצהרות הנשיא האיראני החוזרות על הקריאה "להסיר את ישראל מהמפה". סגן שר הביטחון הישראלי, אפרים סנה, דיבר על "בחירה צבאית" כ"אמצעי האחרון, שכן ההשלכות של התקפה על איראן הן מסוכנות", וזאת בהנחה ראשונה מסוגה שמשחרר בכיר ישראלי.