כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": ביקור משלחת אנשי דת יהודים מגוש עציון אצל מושל בית לחם

(03/11/2010)

מתוך: "אל-קודס", 3.11.2010

אנשי דת יהודים מהתנחלויות סביב בית לחם מתנגדים לאופייה הנוכחי של ההתנחלות ומציינים את רצונם לחיות במדינה הפלסטינית. קבוצה של אנשי דת יהודים ציינה את התנגדותה להתנחלות הישראלית בגדה המערבית. חברי הקבוצה הביעו את מוכנותם לחיות תחת כנפי מדינה פלסטינית עצמאית עם כל החובות והזכויות. הם הדגישו את התנגדותם לפעולות הצבא והמתנחלים הקיצונים, שתופשים את האדמה בכוח ונוהגים באלימות כלפי העם הפלסטיני. הם הבהירו שיוזמתם מבוססת על ההכרח לעבד את החוק הפלסטיני. מי שאינו רוצה לכבד את המדינה הפלסטינית וחוקיה, עליו לצאת מפה.

הדברים נאמרו בביקור של משלחת בראשות מנחם פרומן וחברי ארגון "ארץ השלום", המתנגד לכיבוש, מגן על הפלסטינים ועל החיים המשותפים איתם בגדה המערבית ותחת המדינה הפלסטינית, חוקיה ומוסדותיה. המשלחת נפגשה עם מושל מחוז בית לחם, עבד אל-פתאח חמאיל, חבר "המועצה המהפכנית" של "פתח", במטה המחוז. בפגישה נכח גם סגן המושל, מחמד טה אבו עליה.

איש הדת פרומן הסביר כי הוא והאישים הנוכחים איתו משוכנעים כי ממשלת ישראל הנוכחית אינה רצינית במאמציה להשגת שלום. הוא הדגיש כי יוזמתו לבוא למטה מחוז בית לחם ולהודיע על מוכנותו לחיות בצל המדינה הפלסטינית העצמאית היא מסר לנתניהו ומשתפי הפעולה הקיצוניים עימו מהימין הישראלי, כי ישנם מתנחלים שרוצים לחיות עם הפלסטינים בחופש וכבוד במדינתם העצמאית, הרחק ממחוזות האיבה והכיבוש.

פרומן הדגיש כי יוזמת חברי המשלחת רוצה להביא לנסיגת הצבא הישראלי מהגדה המערבית ולכך שהמתנחלים יחיו תחת חסות המדינה הפלסטינית, מפני שהם משוכנעים כי "העם הערבי הפלסטיני אינו הולך בדרכי טרור, ואינו מתומכי "אל-קאעדה". הוא קרא לחברה הישראלית והפלסטינית לפעול למען חיזוק יוזמה זו.

פרומן ציין כי אם הפלסטינים יקבלו יוזמת זו בברכה ויפיצו אותה בחברה הפלסטינית, הרי שהיא תמצא אוזן קשבת בחברה הישראלית באופן כללי ובקרב אלפי מתנחלים באופן ספציפי.

מושל מחוז בית לחם ברך את משלחת אנשי הדת היהודים, וטען כי הפלסטינים עשו ככל שביכולתם כדי להביא להצלחת המו"מ, להקמת מדינה פלסטינית שתחיה לצד מדינת ישראל, אך ממשלות ישראל כולל הממשלה הנוכחית הן ששיבשו את השגת ההסכם. המושל ברך את הרעיונות שהביאו אנשי הדת בעיקר בנוגע לחיים תחת שלטון פלסטיני.