כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

שני מאמרי דעה מ"אל-איאם" לגבי המו"מ הלא ישיר והמעורבות האמריקאית

(03/02/2010)

אשרף אל-עג'רמי טוען (אל-איאם, 3.2, "ההתקפה על הרשות: הבריחה הישראלית לעבר המלחמה") שמתרחשת התקפה של מנהיגי ישראל על סמלי הרשות הפלסטינית, ובעיקר כלפי מחמוד עבאס. עג'רמי טוען כי ישראל עושה שימוש במנהגי טכסיות של הפלסטינים במסגרתם מבקרים מנהיגים משפחות "שהידים" כדי להאשים את אותם מנהיגים בקיצוניות. עוד הוא טוען כי מטרת ישראל לעורר את שורות "פתח" על ידי תיאור סלאם פיאד כאיום ישיר על הנהגת "פתח". זאת, למרות שכל הפלסטינים יודעים שפיאד עובד בתיאום ושיתוף מלא עם עבאס. עג'רמי רואה בהסכמה לחדש את המו"מ באופן לא ישיר כמוצא טוב עבור הפלסטינים. במו"מ לא ישיר יתבררו עמדות ישראל, ואם עמדות אלו יהיו בקו אחד עם יסודות התהליך המדיני, ניתן יהיה להמשיך למו"מ ישיר. לעומת זאת, אם ישראל תנקוט בעמדות שלא יהיו ברוח התהליך המדיני, ניתן יהיה להחשיבה כלא רצינית. יתרון נוסף של המו"מ הלא ישיר נמצא בכך שהוא מאפשר להכניס לתהליך גורמים בינ"ל משפיעים. עג'רמי טען כי ניסיון העבר מלמד כי בכל פעם שהיו הישראלים והפלסטינים נתונים במו"מ ישיר והתקרבו להשגת הסדר, הם נכשלו בהשגתו ומאוחר יותר ארע שינוי שלטוני בישראל שהביא עימו לאבדן ארכיב המו"מ באופן מכוון. ואז בכל פעם רוצה השלטון בישראל לחזור למו"מ מנקודת ההתחלה בכדי להרוויח עוד זמן ולקבוע עובדות חדשות על פני הקרקע.

האני חביב כותב (אל-איאם, 3.2, "תהליך המו"מ: החלפת הערבויות בלחצים!") על הלחצים הבינ"ל המופעלים על הפלסטינים כדי שיחזרו למו"מ. מיטשל, אחרי ששמע את דרישות הפלסטינים לחידוש המו"מ, הפגין חוסר יכולת ברורה לשכנע את הצד הפלסטיני לגלות גמישות הכרחית, שיש בכוחה להביא את ישראל לנקוט בצעדים שיאפשרו את חידוש המו"מ. מסעו של עבאס למדינות ערב נועד להסברת העמדה הפלסטינית ולעודדן לשכנע את וושינגטון לתת ערבויות מדיניות יסודיות לפלסטינים בהתחשב במצב הפוליטי. חביב מצייר את דמות הערבויות שרוצים הפלסטינים: לוח זמנים על פיו תקום מדינה פלסטינית עצמאית ומוכרת על ידי הקהילה הבינ"ל, ירושלים המזרחית בירת פלסטין, על המו"מ לקבוע את הגבול בין הצדדים. בשל הקשיים שהיו כרוכים במסעו האחרון של מיטשל, הועלו רעיונות חדשים בעניין הערבויות, וכך נפתח הצוהר בפני רעיון המו"מ הלא ישיר. הרעיון הוא שהפלסטינים יסכימו למו"מ כזה בתמורה לכך שישראל תשפר את מצב הפלסטינים בשטח על ידי הסרת מחסומים, עצירת פעולות צבאיות ושחרור מספר אסירים. סוגיה זו עודנה נידונה בין עבאס למנהיגי ערב. אם יתקבלו רעיונות אלו, ייחשב הדבר כנסיגה ברורה בעמדה הפלסטינית ביחס להתניה של עצירה כוללת ומלאה של הבנייה בהתנחלויות או לפחות עצירה לתקופה של 3 חודשים בגדה ובירושלים המזרחית, וזאת מבלי להחשיב את הדבר כנסיגה של הרש"פ מעצם עמדתה כלפי ההתנחלויות לכשעצמן. נסיגה זו תלווה בהסבר לעמדה: הבנייה בהתנחלויות תיעצר לגמרי בגדה המערבית, כולל בירושלים המזרחית, בסיס תהליך השלום יוגדר מראש והמו"מ יתחיל מהנקודה בה הופסק בתקופת ממשלת אולמרט ויתנהל כך שיוכל להסתיים בתוך 3 חודשים. אם המו"מ לא יסתיים במהלך תקופה זו, תימשך הקפאת הבנייה בהתנחלויות. אם תשוב ישראל לבנות בהתנחלויות, יעצרו הפלסטינים את המו"מ. הפלסטינים טוענים שניתן לסיים את המו"מ בתוך 3 חודשים אם ישנן כוונות רציניות!!את הרעיונות האלו הועלו פחות או יותר כך בראיון שנתן עבאס ל"גארדיאן". הראיון מבטא את חולשת מצב הפלסטינים בשל הפילוג הפנימי מצד אחד, הקשחת העמדה הישראלית מצד שני, ופעולות ישראל בגדה המערבית שמחלישות את העמדה הפלסטינית הפנימית מצד שלישי. הראיון משקף גם עמדה רפה וחסרת יכולת לתמוך בפלסטינים מצד מדינות ערב. חביב טוען כי מדינות ערב נסוגו באופן מעשי מהיוזמה שלהן, "היוזמה הערבית", בשל כך שבכל פעם בו עולה "היוזמה הערבית" לדיון, היא מופיעה בהקשר של הפעלת לחץ על הצד הפלסטיני להיענות ללחצים האמריקאים, האירופים והישראלים בטיעון של לא לפספס את ההזדמנות של התערבות אמריקאית רצינית להשגת הסכם שלום דרך מו"מ בו תקום מדינה פלסטינית עצמאית עם "אל-קודס" כבירתה.

חביב מעריך כי הדיון סביב רעיונות אלה יימשך עד ה- 22 לפברואר, כלומר עד לפגישת מחמוד עבאס עם שר החוץ הצרפתי, קושנר. חביב מסביר כי לקושנר ישנה עמדה שונה מזו של עמיתיו האירופאים, שכן הוא הגן על עמדת הנשיא עבאס ועל דרישתו לקבל ערבויות שייקלו עליו מראש את הכניסה למו"מ. קושנר סובר שיש להרגיע את הפלסטינים דרך הצהרה ברורה כי מטרת המו"מ היא להשיג מדינה פלסטינית במשך מסגרת זמנים הגיונית, שעשויה להגיע לשנתיים. חביב טוען כי הדבר עומד בכפיפה אחת עם החזון האמריקאי השואף לכונן מדינה פלסטינית עם תוך כהונתו הראשונה של הנשיא אובמה. כאשר ייפגש הנשיא עבאס עם קושנר בפאריס עוד כשלושה שבועות, הוא יישמע משר החוץ הצרפתי דברים שלא יספקו אותו. פאריס חוששת שהזמן יעבור ועד אוקטובר הבא יהיה אובמה עסוק בבחירות לקונגרס, ולאחר מכן יפתחו השערים של מערכת הבחירות הבאה לנשיאות ארה"ב. הפלסטינים לא צריכים לחכות לערבויות אמריקאיות שוושינגטון אינה מוכנה להן, בעיקר לנוכח ההחרפה בעמדה האמריקאית כלפי איראן, שמסמנת את עדיפות ההשקעה בנושא איראן על פני הסוגיה הפלסטינית-ישראלית. דבר זה הוא שמעורר את הדאגה אצל הצרפתים.