כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיקור תקשורת פלסטינית: "הועד הפועל" צפוי לאשר את הודעת הקוורטט מייד לאחר פרסומה

(17/08/2010)

כינוס "הועד הפועל" של אש"פ מייד עם פרסום הודעת הקוורטט

בכיר פלסטיני אישר לעיתון "אל-איאם" שהפלסטינים ממתינים כעת לפרסום הודעת הקוורטט, האמורה להימסר במהלך 48 השעות הקרובות. אחרי פרסום ההודעה תתכנס פגישה של "הועד הפועל" של אש"פ כדי ללמוד אותה. "אם ההודעה תהיה משביעת רצון, נאמר שאנחנו מסכימים לגשת למו"מ ישיר על בסיס הודעה זו"..."מממשלת ישראל גם כן נדרש לומר שהיא מסכימה לגשת למו"מ על יסוד מה שהופיע בהודעה, שאם לא כן, איזו משמעות יש למו"מ המתבסס על דבר מה שאנחנו מקבלים והישראלים לא".

הבכיר ציין ש"החשוב הוא תוכן הודעת הקוורטט. אנחנו רוצים שההודעה תכלול את אותו הנוסח שהופיע בהודעת הקוורטט ממוסקבה שפורסמה ב- 19 במרץ השנה...מבחינה עקרונית אנו מעוניינים שיהיה מקור סמכות לפתרון שתי המדינות שיתבסס על מדינה בגבולות 1967, עם תקרת זמנים למו"מ, ועצירה של כל פעולות ההתנחלות של ישראל ושל צעדיה החד-צדדיים בירושלים המזרחית הכבושה".

"אל-איאם" כותב שהנשיא הפלסטיני, עבאס, מחזיק ברוב ב"ועד הפועל" של אש"פ שיתמוך במעבר למו"מ ישיר עם ממשלת ישראל.העיתון מעריך ש"החזית העממית לשחרור פלסטין" צפויה להתנגד לנוסח הקוורטט, ואפשר שיצטרפו אליה מפלגה אחת או שתיים במהלך פגישת ה"ועד הפועל", שתתכנס מייד לאחר פרסום הודעת הקוורטט כדי להודיע על הסכמה פלסטינית למעבר למו"מ ישיר.

הליגה הערבית דורשת מהקוורטט: הגיבו להתנגדות ישראל להודעתכם

העיתון "אל-קודס" מדווח (17.8) על דרישה שמפנה הליגה הערבית לקהילה הבינלאומית לגבש עמדה אחידה לגבי התנגדותה של ישראל להודעת הקוורטט המניחה מקור סמכות למו"מ.

עוזר הליגה הערבית לענייני פלסטין והשטחים הכבושים, מוחמד צביח, קרא לממשל האמריקאי ולמדינות החברות בקוורטט לשאת באחריותם לאור התנגדות ממשלת ישראל לכך ש"הודעת הקוורטט", העוסקת בפתרון שתי המדינות והקפאת הבנייה בהתנחלויות, תהווה מקור סמכות למו"מ הישיר בין הפלסטינים והישראלים. צביח ציין בהודעתו מאתמול כי "השמירה על תהליך השלום אינה עניין בין – ערבי בלבד. משום כך אנו מצפים לראות כיצד יגיבו הם (החברות בקוורטט) למתקפה הישראלית על תהליך השלום". הוא הוסיף כי "ישראל רוצה להישאר מדינה מעל החוק ולזכות בחסינות בלתי חוקית".

צביח טען שעבאס "הציע את כל ההקלות כדי לקיים תהליך שלום רציני, שיוביל לדרך ברורה של השגת פתרון של שתי מדינות, אך ממשלת ישראל אינה רוצה בשלום, אלא רוצה לבנות בהתנחלויות ולערוך מתקפות פתע". צביח הצביע על דברים של בכירים ישראלים בעניין זה, הסותרים את פתרון שתי המדינות ומהווים מתקפה על תהליך השלום.

מאמר המערכת של "אל-קודס": ישראל מתנגדת ומציבה תנאים – ומי יעצור אותה?

מאמר המערכת של "אל-קודס" (17.8) עוסק גם הוא בדרישה מהקוורטט להגיב להתנגדות ישראל להודעתו: "כאשר אומר ראש ממשלת ישראל מראש כי הוא מתנגד, אז מה התגובה לכך! הוא אמר שאינו רוצה לעצור את הבנייה בהתנחלויות ושירושלים היא מחוץ לדיון ושלא תהיה חזרה לגבולות 1967 ופירוק של ההתנחלויות. אז מי בפועל מערים מכשולים על השגת השלום?"

"אלו הן עמדות ישראל המרבות בתנאים. אלו הן העמדות השותקות או העיוורות, בהן נוקט המערב ובראשו ארה"ב לנוכח הסרבנות הישראלית. מדוע מצפים לתוצאות חיוביות במו"מ? מדוע לוחצים עלינו בלבד ולא מפעילים כל לחץ על אלו שמשבשים בפועל את המאמצים?"

" זהו היגיון הכוח על כל אופניו הצבאיים, המדיניים והכלכליים וכוח ההשפעה בקרב מעגלי מקבלי ההחלטות ולא דבר מעבר לכך. אנחנו הצד הפלסטיני המוחלש...שלום לא יהיה פה, אלא אם נהיה יותר יציבים ודבקים בדרישותינו, אפילו אם ניאלץ להסכים למו"מ הישיר".

נורבגיה קוראת למדינות בעולם לסייע לפלסטינים כספית כדי לתמוך בשלום

"אל-חיאת" הלונדוני כותב ששר החוץ הנורבגי, יונאס גרשטור, העומד בראש קבוצת תורמים לרש"פ, אומר שישנו מחסור במאזן הרש"פ, וכי על המדינות התורמות למלא את התחייבויותיהן כדי לסגור את המחסור הזה. שר החוץ הנורבגי אמר לסוכנות רויטרס בראיון שנערך ברמאללה: "אם יחודשו כעת השיחות, אני סובר שזה יהיה מסר למדינות התורמות...אני באופן אישי אפנה לתורמים בעולם הערבי ובמפרץ...כדי לנצל את ההזדמנות הזו. בהסתמך על תחשיבים שאנו עורכים, ישנו מחסור במאזן התמיכה בממשלת סלאם פיאד, והדבר מהווה סכנה גדולה. עוד יגיע יום בו הפלסטינים לא יזדקקו לתורמים, אך שלב זה טרם הגיע." הוא טען כי ישנו פער גדול בין התחייבויות המדינות התורמות לבין העזרה בפועל, אך לא הביא מספרים כלשהם. ממשלת פיאד צופה גירעון במאזן שיגיע ל- 1.2 מיליארד דולר לשנת הכספים הנוכחית, כלומר 16% מהתמ"ג. כספי התורמים סייע לממשלת פיאד לדחוף לצמיחת הכלכלה בגדה המערבית בשיעור של 10%, לפי דברי שר החוץ הנורבגי.