כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-חיאת אל-ג'דידה": עבאס: מוכנים לחידוש המו"מ אם תקפיא ישראל את הבנייה בהתנחלויות

(30/06/2009)

"אל-חיאת אל-ג'דידה", 30.6.09
מחמוד עבאס: אנו מוכנים לחידוש המו"מ אם תקפיא ישראל את הבנייה ההתנחלויות / מאת: אברהים אבו כמש

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אמר "אנו מכירים במדינת ישראל, אך עליה לסגת לגבולות 1967, באופן שיכלול את הר הבית, ירושלים המזרחית והעמקים, להקפיא את ההתנחלויות. אנו נגיע לקביעת גבולות דרך השיבה להחלטות הלגיטימציה הבינלאומית בעניין זה אותן יש ליישם. איננו מניחים תנאים מוקדמים על אף אחד, אך על ישראל לבצע את התחיבויותיה עליהן נתנה את הסכמתה".
עבאס אמר את הדברים בטכס הנחת אבן היסוד לבניית שכונת אל-ריחאן באזור אבו קיש במחוז רמאללה. בטכס השתתף גם חבר מועצת הנהלת קרן ההשקעות הפלסטינית, ד"ר סמיח אל-עבד.
הנשיא הפלסטיני אמר כי "אם תסכים ישראל להקפיא את ההתנחלויות נקבל אנו את חידוש המו"מ, אך אל לה להציב תנאים שירוקנו את הדבר מתוכנו. אנו דורשים ממנה להקפיא את ההתנחלויות ולהסיר את נקודות ההתנחלות (המאחזים הלא חוקיים. א.ד.) וליישם 15 החלטות של מועצת הביטחון הפוסקות על הסרת ההתנחלויות, כולל בירושלים המזרחית".
"אם תוסיף ישראל להשתמט, לא נקבל את חידוש המו"מ. אנו רוצים כולנו להגיע לשלום. הצענו להם הצעה שלא קיבלו עד כה, דרך היוזמה הערבית, היכן שמדינות ערב הסכימו לכונן יחסים נורמלים עם ישראל, אם תיסוג ישראל מהשטחים הפלסטינים והערביים הכבושים, כולל מהגולן הסורי ומחוות שבעה", אמר עבאס בכוונו לכך שזוהי הזדמנות שאל לה לישראל לאבדה.

הנשיא הפלסטיני אישר כי שוחררו מספר אסירים, שהיו עצורים על ידי מנגנוני הביטחון, בהצביעו לכך שאין אצל הרשות הפלסטינית אף אסיר פוליטי אחד, או אדם העצור על רקע דעותיו או הצהרותיו או השתייכותו הפוליטית והרעיונית, בין בין אם זו שונה מעמדת הרשות או מנוגדת לה. זאת בשל כך שהרשות מכבדת ומקדשת את חופש האדם ולא מקבלת מעצר של איש בשל רעיונותיו ודעותיו. אם ינסה מישהו לשחק בביטחון וביציבות, במצב כזה לא ניתן לאיש לפגוע בביטחון הארץ. אל לו לאדם להתקרב לקו זה. עבאס שלל באופן חותך טענות על הימצאות עצורים פוליטיים, בקריאה לארגוני זכויות האדם לבוא את מרכזי המעצר ולהיווכח באמיתות שחרורם של העצורים הפוליטיים.

סימנים ברורים לגבי הצלחת השיח בקהיר
עבאס אמר שמשלחת "פתח" הנמצאת בקהיר לשיחות עם "חמאס" סימנים ברורים לגבי הצלחת השיח הפנים פלסטיני, והוסיף כי "איננו רוצים שהשיח ימשך לנצח וללא סוף. אנו רשות שמכבדת את עצמה, וזוהי עמדת המשלחת שלנו בקהיר. אנו רוצים להגיע לפתרון ולהסכם שישימו סוף לפילוג הנפשע".

במה שנוגע למו"מ עם הישראלים, אמר עבאס: "נתנו הסכמתנו לתכנית מפת הדרכים וליוזמה הערבית ולחזון בוש. יש בשלב א' של מפת הדרכים התחייבויות פלסטיניות וישראליות. אנו ביצענו את כל מה שהתחייב בשלב א', אך ישראל לא מוכנה להתחייב לאף אחד מהמהלכים להם היא מחויבת במפת הדרכים. עבאס הוסיף ואמר כי "עקב כך על ישראל להפסיק את פעולת ההתנחלויות במה שקרוי הגידול הטבעי של ההתנחלויות. זה אינו תנאי מוקדם שאנו שמים לישראל לפתיחת המו"מ עימה, אלא זוהי תמורה שנקבעה במפת הדרכים והקהילה הבינלאומית. יותר ממחצית הציבור הישראלי דורש להפסיק את הפעילות בהתנחלויות".