כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבאס: יש להפוך את ההזדמנות לתחנה חשובה של תהליך השלום, בדרך לחתימה על הסכם שלום

(28/10/2007)


הנשיא: האזור לא ישא כישלון של וועידת השלום. פעולות ישראל שמות מקל בגלגלים. 

(תרגום- מטה יוזמת ז'נבה)

רמאללה- "כונה": הנשיא מחמוד עבאס הדגיש אתמול את ההכרח שכל הצדדים יפעלו לטובת הצלחת וועידת אנאפוליס, תוך שהוא מזהיר שהאזור לא ישא עוד כישלון.
עבאס אמר בריאיון מיוחד לסוכנות הידיעות הכווייתית ("כונה"): אנחנו לא מדברים על החרמת המפגש הבינלאומי, שכן עד כה לא נקבע המועד הסופי לכינוסו ולא נשלחו ההזמנות. דיברנו על התנאים להצלחתו. אזור המזה"ת שבע המשברים לא ישא בעוד כישלון. לכן, אמרנו ועודנו אומרים, מונחת על כתפי כל הצדדים הנוגעים בדבר מלאכת אספקת התנאים הללו, כל אחד מצידו. אסור שיישומו עוד מכשולים, מפני שאי-הצלחת הוועידה תלווה בהשלכות שליליות ביותר, ותהווה סיבה נוספת לעוד מתיחות ואלימות באזור.
עבאס הוסיף: אסור לאבד את ההזדמנות הזו. יש להפוך אותה לתחנה חשובה של תהליך השלום, בדרך לחתימה על הסכם שלום בין שני העמים, הפלסטיני והישראלי. (עבאס משתמש במונח "מעאהדה", שמשמעו "חוזה", "ברית" או "הסכם", ולא במונח "אתתפאק", שמשמעו באופן חד משמעי "הסכם"- א.ד.)

מצד אחר, עבאס חשף הסכם שנעשה עם הממשל האמריקאי על יישום השלב הראשון של מפת הדרכים, כדי ליצור את האווירה המתאימה להגעה למסמך ברור, שעל בסיסו תתכנס הוועידה הבינלאומית.
עבאס הוסיף כי התכנית הגלומה בשלב הנוכחי ברורה מאד. זה אינו תנאי, אנו דורשים שייושמו התחייבויות שני הצדדים, הפלסטיני והישראלי במקביל זה לזה ולא זה בעקבות זה. אנו מצידנו יישמנו את רוב התחייבויותינו, ולצד הישראלי נשארו עוד מספר נקודות שעליו ליישם. ההתחייבויות הישראליות כוללות עצירה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות, פתיחת המוסדות הסגורים במזרח ירושלים ופינוי המאחזים הבלתי חוקיים.
הנשיא עבאס חזר על דבקותו בהכרח להגיע למסמך ברור עם הישראלים, שיכלול את כל סוגיות הסכם הקבע, ולוח זמנים לסיום המו"מ, לפני כינוס הוועידה הבינלאומית בנושא המזרח התיכון, אותה מתכוון הנשיא בוש לקיים בסתוו הנוכחי.
עבאס אמר: המו"מ הנוכחי עם הצד הישראלי "מושתת על ניסוח אותו מסמך לפני ההליכה לוועידה הבינלאומית. המסמך צריך לכלול ולעסוק בכל סוגיות הסכם הקבע, ולהגדיר באופן ברור, שאינו משתמע לשתי פנים, וללא כל עמימות, את היסודות שעל בסיסם יערך המו"מ הבא, כולל לוח זמנים מוגדר, שכן לא יתכן מצב בו ימשך המו"מ עד אין קץ".
בנוגע לתוכן אותו מסמך, אמר הנשיא: "ציינו שוב ושוב כי המסמך המתבקש והסיכום אודותיו לפני כינוס הוועידה, צריך לכלול בבהירות את כל סוגיות מצב הקבע, והן: מזרח ירושלים, הפליטים, הגבולות, המים, ההתנחלויות, היחסים העתידיים והביטחון".
עבאס הוסיף: "הזכויות שלנו ברורות, והלגיטימיות הבינלאומית ערבה להן. אנו דבקים בקווי היסוד של תהליך השלום, המקבלים ביטוי ב"יוזמת השלום הערבית", תכנית "מפת הדרכים", חזון הנשיא בוש לפתרון שתי המדינות, החלטה 1515 של מועצת הביטחון של האו"מ, כלומר הקמת המדינה הפלסטינית העצמאית על כל השטחים שנכבשו ב- 4 ביוני 1967.
עבאס ציין כי הצד הפלסטיני פועל ומשקיע כל מאמץ אפשרי להפוך את הזדמנות כינוס המפגש הבינלאומי בסתוו הקרוב ל"חלון עבור ההזדמנות להגיע למסמך משותף שיהווה את בסיס חידוש המו"מ הרציני, שיביא להקמת מדינה פלסטינית עצמאית".
אך הוא אמר: "רק כוונות טובות לגבי חשיבות תהליך השלום והמפגש הבינלאומי אינם מהווים בעצמם עירבון להצלחת הוועידה".
בהקשר זה אמר עבאס: "המשך הצד הישראלי במדיניות היד הקשה, איבוד והפקרת הזמן, המשך מדיניות ההסלמה נגד העם הפלסטיני ע"י הפקעת עוד אדמות, בניית עוד התנחלויות, בניית גדר ההפרדה הגזענית, ביצוע מעשי הרג, חיסולים ומצור, ניתוק דרכי הגישה בין הערים, הכפרים והמחנות הפלסטינים ע"י שימוש במאות מחסומים ועוד עונשים קיבוציים כיוצא באלו הינם בבחינת "תקיעת מקל בגלגלי המפגש הבינלאומי".
עבאס ציין את קיומו של תיאום מלא עם מדינות ערב בנוגע למו"מ עם ישראל, ואודות ההכנות הנוכחיות לוועידת אנאפוליס.
"ישנו תיאום עם כל הצדדים הערביים ברמה הגבוהה ביותר. אני סובר כי החלטות שרי החוץ הערבים בפגישתם האחרונה בקהיר, ואחר כך פגישתם בניו יורק, כחלק מפגישות העצרת הכללית של האו"מ, מראים כי העמדה הערבית מסתמכת על הכרח השתתפות הצדדים הערבים הרלוונטיים, באופן הכולל את סוריה ולבנון, בוועידה הבינלאומית."
בהקשר זה אמר הנשיא: "סוכם עם הליגה הערבית על הרכבת וועדת מעקב ממדינות ערב, שתקיים פגישות סדירות במטרה להתעדכן על התנהלות המו"מ."
הנשיא הפלסטיני הדגיש את ההכרח לכלול בוועידת אנאפוליס גם את המישור הסורי והלבנוני לצד המישור הפלסטיני כחלק מתהליך השלום הערבי ישראלי.