כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

יוזמת ז'נבה הישראלית והפלסטינית קיימו ועידת מומחים בנושא פתרונות משותפים בסוגיות המים והסביבה

(09/10/2010)

מנכ מנכ"ל יוזמת ז'נבה הפלסטינית, נידאל פוקאהא, נואם בוועידה

להלן כתבה מהיומון הפלסטיני "אל-איאם" המסקרת ועידה על קידום פתרונות בנושאי המים והסביבה, שאורגנה במשותף על ידי מטות יוזמת ז'נבה הישראלי והפלסטיני.

"אל-איאם",9.10.2010

בית לחם: המלצה להרכיב שתי ועדות, פלסטינית וישראלית, לטיפול בסוגיות המים והסביבה

ועידת המים והסביבה, שסיימה את פגישותיה בבית לחם אתמול, המליצה להרכיב שתי ועדות משותפות בין הצד הפלסטיני והישראלי, בהשתתפות נציגים ממוסדות מדינות האיחוד האירופי, "קואליציית מדריד", וזאת כדי להמשיך את בטיפול בסוגיות המים והסביבה.

משתתפי הועידה דרשו מגופי החברה בפלסטין ובישראל לייחס חשיבות רבה יותר, בעיקר כלפי סוגיית המים עימה מתמודד האזור. בוועידה הושם דגש על חשיבות בחינת פתרונות לטיפול במשבר המים האזורי בדרכים לא מסורתיות, כמו טיהור מי שופכין והתפלת מי ים ועשיית שימוש בהם לצרכי תעשייה והשקיה.

המשתתפים ציינו את ההכרח לקיים שיתוף פעולה בין הגופים הפלסטינים והישראלים כדי לטפל במכלול תופעות הסביבה, המאיימות על הסביבה באזור. בכלל זה הוזכרו ההגנה על החיים ביבשה; יצירת מכאניזמים שיערבו לכך שההוצאות במגזר הבריאות יהיו ידידותיים לסביבה; טיפול בפסולת מוצקה באופן שלא יסב נזקים לסביבה. כמו כן המליצו המשתתפים להגיש תכנית עבודה לתקופה של ששת החודשים הבאים שתתרגם את המלצות הוועידה לרמה היישומית.

הועידה, שנמשכה כיומיים, דנה במכלול סוגיות, שהחשובות בהן כללו את החדשות האחרונות בתהליך המדיני בין הפלסטינים וישראל, ובעיקר בהתעקשותה של ממשלת ישראל ועמדתה המתנגדת להמשיך בהקפאת הבנייה בהתנחלויות. המשך הבנייה נחשב כאחת הסכנות המאיימות על הסביבה, וגורמת לכילוי מקורות המים להן זכאים התושבים. סטטיסטיקות שנערכו לאחרונה מראות כי ממוצע צריכת המים של אדם פלסטיני בשנה אינו עולה על 60 מטרים מעוקבים, בעוד שהצריכה הממוצעת של אדם בישראל מגיעה ל- 300 מטרים מעוקבים.

משתתפי הסמינר הדגישו את קריאת שתי ההנהגות הישראלית והפלסטינית להמשיך בדיאלוג ובדרך המו"מ בבחינת הדרך הטובה ביותר להשיג הסדר לסכסוך ולהגיע לפתרון של שתי מדינות. הם דרשו מהקהילה הבינלאומית לעשות את כל המאמצים ולהפעיל את כל הלחצים על ממשלת ישראל כדי שתעמוד בהתחייבויותיה כלפי החלטות הלגיטימציה הבינלאומית.

נידאל פוקאהא, מנכ"ל קואליציית השלום הפלסטינית / יוזמת ז'נבה, אמר כי משתתפי הוועידה דנו בתפקיד כוחות השלום בפלסטין ובישראל ביחס לבסיס התמיכה העממית בפתרון שתי המדינות, וזאת לאור הופעתן של קריאות הבאות לחזק את האג'נדה של המדינה האחת, לה מתנגדים שני הצדדים ביוזמת ז'נבה מתוך ראייה כי גישה זו מהווה את המתכון הקל להמשך הסכסוך.

פוקאהא הבהיר כי שני הצדדים של יוזמת ז'נבה מחזיקים בתכניות מפורטות לשיתוף פעולה עם הגופים המקומיים בשני הצדדים בסוגיות הגבולות, ובייחוד בתחומי הסביבה, המים והחשמל. הוא הוסיף כי המשתתפים בוועידה דנו בנספחי המים והסביבה, שהכנתם הושלמה כחלק ממודל הפתרון המייחד התייחסות ספציפית למים ולסביבה במסגרת יוזמת ז'נבה. המשתתפים דנו במידת הישימות של שני הנספחים ובהסתמכות של ההנהגות הפלסטינית והישראלית עליהם, בעיקר לאור זאת שהכנתם נעשתה על ידי קבוצת מומחים בשני הצדדים שנעזרה בייעוץ בינלאומי.

הוועידה נפתחה במלון האינטרקונטינטל "קסר ג'אסר" בבית לחם בנוכחות יותר מ- 40 מומחים פלסטינים, בינלאומיים וישראלים בתחומי המים והסביבה, וכן בהשתתפות נציגים מיוזמת ז'נבה משני הצדדים, נציגים מ"קואליציית מדריד" ונציגים רבים מהסגל הדיפלומטי ברמאללה וירושלים, ביניהם דיפלומטים מספרד, שווייץ, נורווגיה, צ'כיה ודנמרק.