כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

משעל: לא מאיים בפעולה צבאית, אך מזהיר כי יאוש הפלסטינים בעניין תהליך השלום המוקפא עשוי להוביל להתקפות

אלאיאם (11/01/2007)

משעל: מדינת ישראל היא עובדה ומציאות. אנו נדבר על קבלה של מדינה בגבולות 67' 

דמשק- רויטרס- ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של "חמאס", אמר אתמול: ישראל היא עובדה קיימת, אך "חמאס" לא תבחן את ההכרה הרשמית בישראל, אלא לאחר הקמתה של מדינה פלסטינית.

בראיון עימו אמר משעל: אני כפלסטיני מדבר על דרישה פלסטינית ערבית שתהיה לי מדינה בגבולות 67'. נכון שהתוצאה על קרקע המציאות- משמעותה שישנה ישות או מדינה ששמה ישראל על שאר השטחים הפלסטיניים..זוהי עובדה קיימת.
ח'אלד משעל הוסיף: אני לא נושא ונותן עם העובדה הקיימת הזו מנקודת מוצא של הכרה בה או בזכותה. היא (ישראל) עובדה קיימת שנוסדה בשל נסיבות היסטוריות. אנחנו היום מדברים על מוכנות פלסטינית ערבית לקבל מדינה על גבולות 67'.
משעל אמר: ישראל היא אכן "עובדה". תישאר שם מדינה ששמה ישראל. זו היא עובדה קבועה (איתנה, מבוססת).
משעל הוסיף: הבעיה היא לא בקיום ישראל אלא ביסוד של מדינה לפלסטינאים.
משעל אמר: "חמאס" מתגרה בתנאי המערב, הדורשים הכרה רשמית בישראל, עד שתיענה הדרישה הספציפית של הקמת מדינה פלסטינית.
ואמר: שינוי אמנת "חמאס" הקוראת להשמדת ישראל הוא שאלה השייכת לעתיד.
והוסיף: לעתיד הרחוק יש נסיבות משלו, והאנשים יגדירו את העמדות בזמן הזה (בעתיד הרחוק).
ואמר משעל: אכן הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, ו"חמאס" עורכים שיחות חדשות בעניין הרכבת ממשלה פלסטינית, אך התנועה האסלאמית עומדת עכשיו על כך שראש הממשלה, אסמעיל הניה, ישמור על תפקידו.
משעל אמר בפגישה עם רויטרס בדמשק: ישנם דיונים המתקיימים בינינו לבין "פתח" והאח אבו מאזן ברשות...נכון שנכשלו תחנות בדיאלוג, אך אין למולנו כפלסטינים אלא את אפשרות הדיאלוג. והוסיף: ישנן הזדמנויות להצלחה.
ומשעל אמר: כעת אנו חותרים להקמת ממשלת אחדות לאומית, שישתתפו בה הכוחות, הפלגים וגושי הפרלמנט, בהוסיפו: "חמאס" אכן עומדת על כך שהניה יישאר בכל ממשלה חדשה.
ומשעל אמר: ההתערבות האמריקאית והישראלית מציתה את המתח בין הפלגים הפלסטינים, ואמר משעל: ההתערבות החיצונית בעניין הפלסטיני היא אשר שופכת שמן על האש ודוחפת את המחלוקת הפוליטית למחלוקת על פני השטח ולסכסוך פנימי.
והוסיף: העונשים הזרים ודרישות שתכיר איזושהי ממשלה פלסטינית בישראל לעולם לא יביסו את "חמאס". העונשים האלו איבדו את יעילותם בהכנעת "חמאס" או העם הפלסטיני.
והמשיך: אני אומר לך שהם לא ימשיכו (העונשים הזרים ודרישות ההכרה בישראל), כעת או מחר אין מנוס מסיום המצור. ההימור על כך שהמצור יכניע את "חמאס" לעולם לא יקרה.
מנהיג תנועת "חמאס" תיאר את קריאת עבאס לבחירות מוקדמות בחודש שעבר כצעד "מנוגד לחוק" שלא יתממש. ואמר: הנשיא הפלסטיני לא מחזיק בסמכות לפזר את המועצה המחוקקת.
משעל הזהיר באומרו: אני סובר כי האח אבו מאזן יודע זאת. אם הוא יתעקש על צעד זה, משמעות הדבר כי הוא רוצה לפוצץ את המצב הפלסטיני.
ואמר: הויתורים הקודמים לישראל מצידם של הנושאים ונותנים הפלסטינים אירעו ללא תמורה. "חמאס" מחויבת לעמוד על מקח וממכר קשה בעניין סוגיות היסוד, כמו ההכרה.
משעל קרא ללחץ בינלאומי על ישראל לקבל את דרישות הפלסטינים באומרו: זה (קבלת דרישות הפלסטינים) יהיה אינטרס של השלום, הביטחון ומדינות האזור.
משעל לא איים במהלך הראיון בפעולה צבאית מצד "חמאס" נגד ישראל, אך הוא הזהיר מכך שהיאוש הפלסטיני בעניין תהליך השלום המוקפא עשוי להוביל להתקפות.
בתשובה לשאלה אודות הצהרותיו של משעל אמר מארק רגב, הדובר בשם משרד החוץ הישראלי: "חמאס" אמרה בעבר כי היא רוצה למחוק את ישראל מעל המפה ואין סימן שכך ששינתה את עמדתה.