כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-חיאת אל-ג'דידה": עבד רבו: אנו חותרים להסכם קבע שיוצג במשאל עם ולא להצהרת עקרונות

(20/09/2007)

רמאללה- רויטרס- יאסר עבד רבו, מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ, אמר אתמול כי הפלסטינים אינם זקוקים למסמך עקרונות חדש, אלא להסכם קבע שאותו יישאר רק ליישם. 

(תרגום מערבית- מטה יוזמת ז'נבה)

עבד רבו אמר לרויטרס כי הסכם קבע זה "צריך לכלול את כל מרכיבי הפתרון, את מנגנון היישום ולוח זמנים ליישום. הסכם קבע זה צריך להיות מוצג למשאל עם". עבד רבו הצביע על כך שכל נוסח ביניים שנמצא בין עקרונות הפתרון להסכם הקבע "לא יוכל להיות מוצג למשאל עם היות והגורם המוסמך היחיד הוא העם, אחרת תפתח האפשרות להצגת (הסכם) לתחנות הטלביזיה, שמחכות לחומר שעוזר להן בהמשך יצירת הדרמה". עבד רבו הדגיש כי על הפלסטינים החובה לשאוף ליישום המטרה הזו לפני הוועידה או לפחות להניח את היסודות הבסיסיים שיערבו לפתיחת תהליך משא ומתן לפני הוועידה, אותה מכנסת וושינגטון בסתוו.

עבד רבו אמר כי אין מנוס מלשאוף למציאת הבנה הדדית ישראלית-פלסטינית סביב מרכיבי הסכם הקבע, הסכמה שתכלול את ענייני ירושלים, הגבולות, הפליטים, וההתנחלויות באופן בו צוותי המשא ומתן ישלימו את תהליך המשא ומתן אחרי הוועידה הבינלאומית ע"י סיכום על הפרטים המלאים ליישום הסכם זה. עבד רבו הדגיש כי היישום צריך להיעשות ללא ניתוק בין שני השלבים ומבלי לשקוד כעת על הכנת מסמך הנקרא "הצהרת עקרונות".

הוא אמר: "הסכסוך אינו זקוק לעקרונות חדשים. הניסיון, אותו יצקנו לבניית נוסח עקרונות במהלך העשורים שעברו, הינו מספיק, לכן הסכסוך זקוק לנוסח ביצועי ליישום העקרונות".

הצהרותיו של עבד רבו ועמדותיו, המביעות התנגדות לסיכום על נוסח ביניים לפני הוועידה, באו בזמן בו הגיעה מזכירת המדינה האמריקאית רייס לאזור לקיום פגישות עם שני הצדדים כהכנה לוועידה הבינלאומית.
עבד רבו אמר כי הגורמים החשובים ביותר להצלחת הוועידה אינם מצויים בהשגת הצהרת העקרונות הכללית לטיפול בהסכם הקבע, אלא הנחת מנגנון לחידוש המשא ומתן אחרי הוועידה, שיעבוד תקופה של, למשל, 6 חודשים, או לפחות במהלך תקופה זו יעבדו וועדות המשא ומתן להנחת הנוסחים המפורטים המלאים להסכם, קביעת לוח זמנים ופיקוח בינלאומי, שתפקידו להשגיח על היישום. כמו כן צריך המשא ומתן להסתייע בוועדה בינלאומית וערבית, שתקבל סמכויותיה מהוועידה בנובמבר. הוועדה הזו תשקיף על המשא ומתן או שתהיה קרובה אליו, כדי שתוכל לסייע בהתמשכותו.

עבד רבו עבר לנושא אחר ואמר: "כאשר המצאנו את תיאורית "הצהרת העקרונות" במהלך וועידת מדריד וושינגטון בתחילת שנות ה- 90, אז דיברנו על הסכם מסגרת. דבר זה היה נכון לשעתו, כי העקרונות לא היו מוסכמים אז לחלוטין. כיום, ואחרי כל השנים הללו, הפך עקרון שתי המדינות למקובל. הנסיגה מהשטחים שנכבשו ב- 1967 נהיה מקובל ברמה זו או אחרת". הוא אמר כי עבור הפלסטינים כיום העקרונות לא מצריכים "הצהרת עקרונות" חדשה. מה שחסר לפלסטינים היא התכנית המפורטת למימוש ולפיקוח הבינלאומי על היישום "ואין צורך בהסכם המהווה תערובת של השניים".