כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

פיאד: אין קשר בין רעיון "השלום הכלכלי" לבין תכנית הממשלה הפלסטינית

(09/05/2010)

סלאם פיאד בכינוס השנתי של מכון "בדאיל" (סיכום חלקים ממאמר שפורסם ב"אל-איאם" ב- 9.5.2010)

במסגרת נאום שנשא רה"מ הפלסטינים, סלאם פיאד, בכינוס השנתי הרביעי של מכון המחקר "בדאיל", הוא הגדיר את הגורמים שהולידו את התכנית לבנות את מוסדות המדינה הפלסטינית בתוך שנתיים:

א. על פי הסכמי אוסלו, אמור היה שלב המעבר להסתיים במאי 1999. מאחר ולא קמה מדינה פלסטינית עד אז, הרי ששלב המעבר כבר לא היה תחום במסגרת זמנים מחייבת.

ב. כישלון המשוואה המדינית, עליה הימרה הקהילה הבינלאומית, האומרת שישראל תסיים בעצמה את הכיבוש, עם תמיכה מהקהילה הבינלאומית.

ג. ההרס הרב שעברו מוסדות הרשות הפלסטינית מאז 2000, והפגיעה בתהליך השלום שבעקבותיה חל כרסום בעמדה הפלסטינית בעולם.

ד. ההפיכה הצבאית, אותה ביצעה "חמאס" ב- 2007, שהביאה לפילוג ולמצור על רצועת עזה ולוותה בקריסת מנגנוני הביטחון והידרדרות המצב הכלכלי.

סלאם פיאד ספג חיצי ביקורת שטענו כי תכניתו היא למעשה יישום של רעיון "השלום הכלכלי" של נתניהו. בתגובתו טען פיאד שאין קשר בין "השלום הכלכלי" לבין תכניתו. לראייה, אילו הייתה הרמוניה בין תכניתו לרעיון של נתניהו, הרי שישראל לא הייתה מתנגדת לה כל כך.פיאד: "איננו משלים את עצמנו. התכנית אינה חיפוש אחר שלום כלכלי. לא נסכים לקבל מדינה, אלא אם תהיה בגבולות 1967 ושירושלים המזרחית בירתה".

פיאד ענה לביקורת שהופנתה כלפי הפרויקטים של סלילת ושיפוץ הכבישים, אותם ביצעה הממשלה הפלסטינית ברחבי הגדה המערבית. ביקורת הושמעה על כך שהבנייה משרתת תכנית ישראלית שמטרתה ליצור חיבור תחבורתי בין הערים הפלסטיניות.פיאד מסר בהקשר זה ש"במהלך 3 השנים האחרונות ביצענו 625 פרויקטים בכבישים, בסך של 1,314 ק"מ והוצאה של 197 מיליון דולר. כל אלו הם פרויקטים של תיקון ושיקום כבישים קיימים. מתוך הפרויקטים האלו 36 פרויקטים המשתרעים לאורך 60 ק"מ והוצאה של 3.7 מיליון דולר הם פרויקטים בדרכים בין כפרים ואזורי חקלאות. אין בהם אף ק"מ אחד שהופיע בתכנית החיבור התעבורתי".

המסר של פיאד הוא ש"הבנייה היא אמצעי ההתנגדות החשוב ביותר, לצד חיזוק הלכידות העממית ופיתוחה של התמיכה הבינלאומית ברש"פ".