כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מקבץ התייחסויות פלסטיניות לנאומי בוש בכנסת ובשארם אל-שייח

(21/05/2008)

מבחר מנהיגים ופרשנים פלסטינים הגיבו לנאומו של בוש בכנסת ולנאומו לאחר מכן בשארם אל-שיח:

בכיר ה"פתח" קדורה פארס ("אל-קודס", 18.5) התייחס בסרקזם להצהרות הנשיא האמריקאי בוש משארם אל-שייח בהן אמר הנשיא האמריקאי כי הוא: "שואף בכל האמצעים שלרשותו לממש את חלום המדינה הפלסטינית במהלך השנה הנוכחית", כשאמר: "אלו הצהרות שמשרתות צרכים ושואפות להוליך שולל ולשמש כדיון ותו לא עם חלק ממנהיגי ערב ועם דעת הקהל הערבית" והצביע לכך ש"העמדה האמריקאית בפועל היא שורת ההצהרות והעמדות אותן ביטא בוש בכנסת ישראל וכן בתוכן ביקורו".


הפובליציסט רג'ב אבו סריה כותב ("אל-איאם", 20.5) תחת הכותרת: "פתרון שתי המדינות: מדינונת בעזה ומדינונת בגדה": "רגשות התסכול שביטא הנשיא מחמוד עבאס כלפי נאום בוש בכנסת, שבא לאחר ביקורו של הראשון בוושינגטון, לצד המשך חוסר רצינותו של המו"מ בין הפלסטינים לישראלים, מאשרים כי אין כל רמז לפתרון באופק, לא בחזית המו"מ בין רמאללה לתל אביב ואפילו לא בחזית הביטחונית בין עזה וישראל".

הפובליציסט מהנד עבד אל-חמיד, ("אל-איאם", 20.5.08) תחת הכותרת "התגובה לנאום בוש היא עצירת המו"מ" כותב: "יתכן שאין מחלוקות רבות כעת בנוגע לתועלת המו"מ בצל הנתונים הקיימים. השאלה היא מדוע עלינו להמשיך במו"מ אחרי ששמע העולם את נאום בוש בכנסת? ואחרי שקצרנו כישלון אחרי כישלון? מה שמתבקש אינו הרפתקה שתמקמנו בתנאים מסובכים יותר, אלא מתבקשת נקיטה בעמדה הגנתית ומציאותית שתשמור על כבוד עצמי: העברת המו"מ לאו"מ, עצירת ההתנחלות על כל סוגיה, התרת המצור, עצירת האלימות, קביעת מנגנון ולוח זמנים".

הפובליציסט האני אל-מצרי, ("אל-איאם", 20.5.08), מתייחס לנאום בוש בכנסת תחת הכותרת "בוש הופך את חי הערבים המתונים לקשים, או בלתי אפשריים" כותב "אני מתפלל שאללה יעזור למתונים בעולם הערבי; אחרי התסכול שלהם מנאום בוש בכנסת, בו התעלם מסבלם של הפלסטינים ומתהליך השלום ומהבטחתו להקים מדינה פלסטינית, נאום בו נשמע יותר ציוני מהציונים עצמם, ועלה על רה"מ הישראלי אולמרט, כפי שאמרו מספר חברי כנסת ישראלים...

"בנאומו בשארם אל-שייח התקיף בוש קשות את איראן, חזבאללה ואת חמאס, והביע את אמונתו העמוקה באפשרות להגיע להסכם שלום בין הפלסטינים והישראלים עד סוף השנה, מבלי להציע דבר, שיש בכוחו לסייע ליישום המטרה הזו. יתרה על כן, הציב בוש תנאי לפלסטינים, כי עליהם להילחם ב"טרור" כדי שיזכו במדינה המובטחת, ודרש מהערבים להתגבר על כעסם מהעבר כלפי ישראל, דבר שהשאיר אחריו אכזבה גדולה ותסכול בקרב הפלסטינים ומדינות ערב, בעיקר בקרב המתונים שבהם, שתלו ועודם תולים את תקוותיהם במה שיכול להציע להם הבית הלבן"
.
"גם הפלסטיני המתון ביותר אינו יכול לקבל את המכסימום שמוכנה ישראל להציע, שכן משמעות הדבר חיסול סוגיית הפליטים, שמירה על רוב ירושלים המזרחית וגושי ההתנחלות, שליטה על העמקים והקמת מדינה פלסטינית בגבולות הגדר. הצעות ישראל באות לעשות את המדינה הפלסטינית כפרוטקטורט ישראלי, שאינו נושא דבר מהיסודות המכוננים מדינה, מלבד השם. המדינה הפלסטינית באופן כזה לא תוכל להקים את מוסדותיה החזקים והשקיפים, להלחם ב"טרור" וליישם רפורמות וצמיחה, כשאדמתה תחת כיבוש. מי שרוצה שלום ורוצה להקים מדינה צריך לתת עדיפות להסרת הכיבוש".