כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אלאיאם": הפלסטינים והערבים: אולמרט רוצה נורמליזציה בלי לשלם את המחיר

(03/04/2007)


ירושלים- סוכנויות:
דיפלומטים אמרו כי אולמרט מציע לערוך את הועידה האזורית כתחליף אפשרי לתכניות, בהן תומכת ארה"ב, לעריכת שיחות דרך ועדה מטעם הליגה הערבית, שתנסה לקדם את המשא ומתן בנוגע לפרטי הסכם שיחייב החזרת שטחים תמורת שלום.
הדיפלומטים המעיטו בערכן של ההזדמנויות לערוך ועידה אזורית בכל זמן קרוב שהוא מפני שסעודיה הבהירה לארה"ב כי היא איננה מוכנה להשתתף מבלי שישראל תתחייב בקבלת "יוזמת השלום הערבית", אותה אישרה יוזמת הליגה הערבית מחדש בשבוע שעבר.
בכירים סעודים אומרים כי סעודיה לא מוכנה לערוך שיחות כלשהן אלא אם תקבל ישראל בבהירות את יוזמת השלום הערבית ללא כל תנאים.
בפרסום הרשמי של הממלכה הסעודית נכתב: "על ישראל להבין כי השלום מחייב אותה לסיים את ההתעללות, הענישה ואת חריגותיה הלא אנושיות כלפי העם הפלסטיני לפני כל דבר אחר. על ישראל לקבל את החלטות האו"מ".
דיפלומטים בולטים אחרים אמרו כי ארה"ב, מצרים ומדינות אחרות לוחצות על אולמרט להסכים לערוך שיחות בזמן הקרוב ביותר האפשרי עם ועדה מטעם הליגה הערבית, אך הוא מתנגד לכך.
דיפלומט ישראלי בכיר אמר כי אולמרט הציע הצעה חלופית (עריכת ועידה אזורית) מפני שהוא יודע שזה לא יתרחש. הוא בורח מהנושא.
נמר חמאד, יועצו המדיני של מחמוד עבאס, תיאר את הצעת אולמרט לערוך ועידה אזורית כ"ניסיון התחמקות", והוסיף כי אולמרט רוצה לזכות בנורמליזציה מבלי לשלם את המחיר.
בכיר במשרד רה"מ אולמרט אמר אתמול: מסר רה"מ הוא: שיפגשו המנהיגים יחדיו וידברו.
הבכיר הישראלי הוסיף: רה"מ מציע פגישה ברמה הגבוהה ביותר ללא תנאים מוקדמים, באופן בו יתאפשר למלך הסעודי, עבדאללה ולאולמרט להניח את כל הצעותיהם על השולחן.
דיפלומטים ממעגל היועצים הישראלי אמרו כי עמדת אולמרט הינה תוצאה של אי רצונו לנהל כיום מו"מ אותו תוביל ועדה מצומצמת המורכבת ממדינות ערביות נבחרות.
יו"ר מרצ, יוסי ביילין, אחד ממהנדסי הסכמי אוסלו משנת 1993, אמר: "במקום להתחבא מאחרי המילים הריקות, ייטב אם אולמרט יפתח במו"מ עם שכנינו הערבים".
חה"כ ממרצ, אבשלום וילן, אמר ש"מתן הצהרות לעיתונות לפני חג הפסח אינו מספק. זכור, רה"מ, שהמדיניות הבינ"ל מתבססת גם על התקשרויות חשאיות ויעילות".
סאיב עריקאת אמר: "אנו מקווים שאולמרט יקבל את היוזמה הערבית ש"פותחת אופקים חדשים", בהצביעו אל היוזמה הערבית שמציעה לכונן יחסים נורמליים בין ישראל ומדינות ערב תמורת נסיגה ישראלית מהשטחים הערביים שנכבשו החל מ- 1967 ופתרון לבעיית הפליטים הפלסטינים".
עיתון סעודי האשים את ממשלת ישראל בכך שהיא רוצה להשיג את הרווחים מיוזמת השלום הערבית מבלי להציע דבר ממה שמתבקש עפ"י יוזמה זו, עליה הסכימו הערבים פה אחד בועידה בריאד בשבוע שעבר.