כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מכון הסקרים של חליל שיקאקי: 81% מהפלסטינים מעדיפים הסדר קבע כולל ו- 15% מעדיפים הסדר זמני וחלקי

(17/06/2008)

להלן עיקר הממצאים מתוך סקר דעת קהל שערך "המרכז הפלסטיני למחקרי מדיניות וסקרים" של ד"ר חליל שיקאקי:
הסקר נערך בין ה- 5 ל- 7 ביוני 2008. במהלך תקופה זו נאם נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, בעניין רצונו לחדש את הדיאלוג עם "חמאס". כמו כן בתקופה זו מעבר רפיח הוסיף להיות סגור, על אף מאמצי "חמאס" להביא לפתיחתו. המו"מ הלא ישיר בין ישראל ו"חמאס" על הפסקת אש לא ייצר הסכם, בעוד שאיום המתקפה הישראלית על רצועת עזה ממשיך לרחף באוויר.
הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של 1270 פלסטינים שרואיינו פנים אל פנים ב- 127 מקומות שונים שנבחרו ראנדומלית בגדה המערבית, וברצועת עזה (כולל במזרח ירושלים). שיעור הטעות המקסימלי: 3%.

1. שיעור התמיכה בהסכם קבע לפי מתווה קלינטון ויוזמת ז'נבה נשאר יציב עם 46% תמיכה ו- 52% התנגדות. רוב של 63% תומכים בסעיף הגבולות וחילופי השטחים ורוב של 56% תומכים בסעיף של סופיות הסכסוך. לגבי שאר הסעיפים יש מיעוט של תמיכה: 28% תומכים במדינה ללא צבא, 38% תומכים בפשרה במזרח ירושלים, 41% תומכים בפשרה בנושא הפליטים ו- 38% תומכים בהסכם לגבי סידורי הביטחון. הממצאים מראים גם 56% תמיכה ו- 43% התנגדות להכרה ההדדית בישראל כמדינת העם היהודי ובפלסטין כמדינת העם הפלסטיני אחרי שיגיעו שני הצדדים להסכמה בכל הסוגיות האחרות של הסכם הקבע כולל ירושלים והפליטים. יתרה על כן, 73% יתמכו ו- 26% יתנגדו למהלך של פיוס בין שני העמים אחרי השגת הסכם השלום. 67% תומכים ו- 28% מתנגדים ליוזמה הסעודית הקוראת להכרה של מדינות ערב בישראל ובקיום יחסים נורמליים עימה אחרי שתיסוג מכל השטחים הערביים שנכבשו אחרי ה- 4 ביוני 1967 ותאפשר הקמה של מדינה פלסטינית. תמיכה במפת הדרכים מגיעה ל- 50% וההתנגדות לה ל- 47%. הממצאים מגלים כי 81% מעדיפים הסדר קבע כולל שיסיים את הסכסוך בעוד שרק 15% מעדיפים הסדר זמני שיוביל להקמת מדינה פלסטינית בו יידחה פתרון חלק מהסוגיות כגון סוגיית הפליטים.


2. עוד מראים הממצאים כי 78% תומכים ו- 21% מתנגדים להפסקת אש עם ישראל. התמיכה בהפסקת אש יורדת באופן דראסטי אם היא תוגבל לרצועת עזה בלבד ולא תכלול את הגדה. הממצאים מראים כי 38% מהפלסטינים מאמינים שקשה יותר יהיה להגיע לפתרון המדינה האחת במקום פתרון שתי המדינות. מספר דומה של 36% מאמינים כי קשה יותר יהיה ליישם את פתרון שתי המדינות, ו- 25% מאמינים ששני הפתרונות הינם קשים להשגה באותו קנה מידה. ללא קשר למידת הקושי בדרך ליישום, אומרים 58% כי הם מעדיפים את פתרון שתי המדינות בעוד 27% מעדיפים את פתרון המדינה האחת. מבין אלו שמתכוונים להצביע ל"פתח" תומכים 68% בפתרון שתי המדינות ואילו 25% תומכים בפתרון המדינה האחת, ומבין אלו שמתכוונים להצביע ל"חמאס" תומכים 46% בפתרון שתי המדינות לעומת 30% התומכים בפתרון המדינה האחת.

3. הממצאים מראים גם נקודת השקפה פאסימית בקרב הפלסטינים ביחס לציפיותיהם מתהליך השלום. 66% מאמינים כי הסיכויים להקמת מדינה פלסטינית במהלך חמש השנים הקרובות נמוכים או שכלל אין סיכויים. 30% סוברים כי הסיכויים לכך בינוניים או גבוהים. יתרה על כך, 76% מאמינים כי המו"מ שהתחיל בועידת אנאפוליס ינחל כישלון ורק 16% מאמינים שהוא יצליח. 75% סוברים כי בלתי אפשרי להשיג הסכם קבע עם הממשלה הנוכחית של אולמרט בעוד שרק 22% סוברים כי הדבר אפשרי. אחוזים אלו דומים לממצאים של סקרים נוספים שנערכו במהלך חצי השנה האחרונה. בשל כל זאת, סוברים 68% כי הפגישות בין אולמרט לעבאס אינן מועילות ויש להפסיקן, בעוד שרק 27% מאמינים כי הן מועילות ויש להמשיכן.