כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבד רבו מבקש מנתניהו מפה של ישראל בה הוא מבקש הכרה

(14/10/2010)

"אל-איאם" מדווח (14.10.2010) שיאסר עבד רבו, מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ, דרש מארה"ב ומממשלת ישראל להציג תכנית ברורה לגבולותיה של ממשלת ישראל לפני שהיא דורשת דבר כלשהו הקשור בישראל. הוא ציין מצד שני כי ההנהגה הפלסטינית ביקשה בבהירות מהממשל האמריקאי שלא יגיש כל ערבויות לישראל הקשורות או פוגעות בעתיד הגדה המערבית או חלקים כלשהם ממנה.

עבד רבו אמר ל"אל-איאם" בתגובה לדרישת דובר מזכירות המדינה האמריקאית מהפלסטינים כי יגישו הצעה בתמורה להצעתו של נתניהו שהפלסטינים יכירו ביהדותה של ישראל בתמורה להארכת ההקפאה בהתנחלויות: "אנו אומרים לאמריקאים – לפני שאתם מאיתנו דבר כלשהו הקשור בישראל, תנו לנו מפה עם גבולות של מדינה זו. האם אלו גבולות ה- 4 ביוני 1967 או אלו הם גבולותיו של הכיבוש הנוכחי, שכוללים את הגדה המערבית ואת ירושלים המזרחית?. כשנקבל מפה זו, נמסור לכם את תשובתנו באופן שיעמוד בקנה אחד עם החוק הבינלאומי".

"אל-איאם" כותב כי "ברור שראש הממשלה הישראלי, בנימין נתניהו, סירב עד כה להציג את חזונו לגבולות המדינה הפלסטינית לאחר שקיבל את עיקרון שתי המדינות. פרשנים ישראל מטילים ספק בכך שנתניהו ינקוט בצעד שכזה מתוך מחשבה שהוא יוביל ישירות לקריסה של הקואליציה שלו. הפלסטינים אומרים שהמפה של נתניהו תביא למאבק עם הפלסטינים ועם הקהילה הבינלאומית. "

עבד רבו הוסיף ואמר: "אנחנו הכרנו במדינת ישראל בשנת 1993 וישראל בתמורה אינה מכירה במדינה פלסטינית. לכן, לפני שהוא דורש מאיתנו להציג תשובה נגדית להצעה הישראל, על הדובר האמריקאי ללוות דרישה זו במפה ברורה של גבולות מדינת ישראל. לאחר מכן, כל דבר והזמן שלו"..."אנו מבקשים באופן רשמי וגלוי מהממשל האמריקאי ומממשלת ישראל שיציגו לנו מפה של גבולות מדינת ישראל, בהם הם רוצים שנכיר".עבד רבו אמר שהוא "פנה רשמית" להנהגה הפלסטינית שתציג בקשה כזו "לאחר שהממשל האמריקאי קרא לנו להציע הצעה נגדית" להצעת בנימין נתניהו, שקשר את הקפאת הבנייה בהכרה פלסטינית בישראל כמדינה יהודית.

עבד רבו: "אנו רוצים לדעת האם המדינה תספח את אדמותינו ובתינו בגדה המערבית ובירושלים המזרחית או שזוהי מפה לפי גבולות השטחים הפלסטינים שנכבשו ב- 1967"..."אם מפה זו הינה לפי גבולות 1967 והיא תערוב לסיום הכיבוש הישראלי של כל השטחים הפלסטינים שנכבשו מאז 1967, הרי שנכיר במדינת ישראל כפי שהיא מכנה את עצמה ובהתאם לחוק הבינלאומי". דברים אלו אמר עבד רבו מבלי לדבר על אפשרות ההכרה בישראל כמדינה יהודית, כפי שהיא דורשת. עבד רבו המשיך בהפניית דבריו כלפי ישראל: "תאמרו לנו מהם גבולות מדינתכם כדי שנכיר בה. האם גבולכם מספח את שטחי מדינתנו המיועדת או שגבול זה נמצא על קווי 1967."

עבד רבו הוסיף: "אנו מקווים שארה"ב תראה בכך הצעת רשמית שכנגד, שכן הם ביקשו מאיתנו בגלוי להגיש אחת כזו. אנחנו מצפים לתשובת תל אביב וושינגטון בנוגע אליה".מצד שני הצביע עבד רבו על כך שהפלסטינים דרשו מהאמריקאים באופן ברור שלא להעניק ערבויות לישראל, שקשורות או פוגעות בגורל הגדה המערבית או בחלק ממנה בשום צורה שהיא, באופן שכולל את ירושלים המזרחית ובקעת הירדן.

מקורות ישראלים ציינו שהערבויות, שתיתן ארה"ב לישראל בתמורה להארכת הקפאת הבנייה לחודשיים נוספים כוללות הסכמה לנוכחות ישראלית ארוכת טווח בבקעת הירדן במסגרת הסכם הקבע. נתניהו דורש מהאמריקאים שיתנו לו איגרת ערבויות, שתביא בחשבון בשלב הדיונים על הסכם הקבע את העובדות שקבעה ישראל על פני השטח לאורך שנות הכיבוש.