כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

דו"ח בייקר: "ועידה בנוסח מדריד" עם ישראל, סוריה והפלסטינים

שמואל רוזנר, "הארץ" (07/12/2006)

"ארה"ב אינה יכולה להשיג את מטרותיה במזרח התיכון מבלי לעסוק ישירות בסכסוך הערבי-ישראלי ובחוסר היציבות האזורית". כך קובע דו"ח ועדת בייקר-המילטון, שהוגש אתמול לנשיא ארה"ב, לקונגרס ולציבור האמריקאי. לצורך פתרון הסכסוך, הוועדה מציעה לקיים שיחות "בנוסח ועידת מדריד" בהשתתפות ישראל, סוריה, לבנון והפלשתינאים.

הממשל האמריקאי הודיע שיבחן את הדו"ח בעיון, אך דובר הבית הלבן, טוני סנואו, נמנע אתמול מלהתחייב כי הנשיא ג'ורג' בוש יפעל ברוח המלצותיה. שר ההגנה הנכנס, רוברט גייטס, אמר שלשום כי הדו"ח אינו "המלה האחרונה בנושא". 

דו"ח הוועדה המלא, המתפרש על פני למעלה ממאה עמודים ומכיל כ-80 המלצות, מחולק לשתי חטיבות: אחת עוסקת בהמלצות "פנימיות" הנוגעות לעיראק עצמה, והמלצות "חיצוניות" העוסקות במדיניות האזורית. בחלק השני מופיעה המלצה ל"מתקפה דיפלומטית חדשה", המלווה בנימוק שלפיו "אי אפשר לטפל בעיראק באופן אפקטיווי באורח מבודד מבעיות מרכזיות אזוריות אחרות". הדו"ח גורס עמדה המנוגדת לעמדת ממשלת ישראל, ולעמדה הרשמית של הממשל האמריקאי, וקובע באופן מפורש כי יש קשר ישיר בין הבעיה הישראלית-ערבית לבעיות אחרות במזרח התיכון, כמו הטיפול במשטר האיראני והסורי ובבעיית עיראק. 

הוועדה ממליצה על שיחות בהשתתפות ישראל בשני ערוצים עיקריים: הסורי-לבנוני והפלשתיני. היא קובעת תנאים שעל דמשק למלא כדי להיות בת שיח מועילה - חלקם תנאים התואמים לאלה שהציב הממשל לסוריה אם ברצונה בדיאלוג. בין השאר מדובר על הימנעות ממעורבות בענייניה של לבנון, שיתוף פעולה בחקירת רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, הפסקת הסיוע לחיזבאללה, ונקיטת מאמץ בניסיון לשכנע את חמאס להכיר בישראל.

עם זאת, הוועדה קובעת כי על ישראל להחזיר לידי הסורים את רמת הגולן במסגרת הסדר שלום, וכי בתמורה לכך תקבל גם ערובות ביטחוניות מארה"ב בזירה זו. בערוץ הפלשתיני, קובעת הוועדה, כי יש לקיים שיחות על הסדר קבע, שיביאו לפתרון של שתי מדינות ברוח הצהרת הנשיא ג'ורג' בוש. הוועדה ממליצה לממשל לתמוך באופן מלא ביו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), ולנסות לסייע בקידום השיחות על ממשלת אחדות פלשתינית.