כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

על אולמרט לגבש תכנית חילופית להתנתקות, שתמנע הידרדרות מסוכנת

"הארץ" מאמר מערכת (06/10/2006)

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בראיונות בראש השנה, שהבעיה הפלשתינית עומדת בראש סדר העדיפויות הלאומי של ישראל והצורך לטפל בה לא איבד מחשיבותו גם אחרי שתוכנית ההתכנסות הוקפאה. אך אולמרט לא הסביר מה בכוונתו לעשות בניסיון להתיר את הסבך המסוכן שאליו נקלעה ישראל מול הפלשתינאים. למרות חשיבותה העליונה של הבעיה לא ידוע על דיונים ועבודת מטה בהנחייתו במאמץ למצוא פתרונות. אולמרט מסתפק באמירות לא מחייבות, שנועדו בעיקר "לעבור בשלום" את הביקורים של מדינאים זרים כטוני בלייר וקונדוליזה רייס.

האורחים משלמים מס שפתיים ל"פתרון שתי המדינות" ולהקלת המצוקה ההומניטרית בשטחים, ישראל מבטיחה לפתוח מעברים ולשקול רכישת תרופות לבתי חולים פלשתיניים, והעניין נשכח עד הביקור הבא. אולמרט מכריז שיפגוש את מחמוד עבאס, יו"ר הרשות הפלשתינית, "בלי תנאים מוקדמים", ולשכתו ממהרת להבהיר שאין טעם בפגישה כזאת, שממילא אינה מתקיימת "בגלל לוח זמנים".

האתגר שלפני אולמרט מורכב, ואין בו פתרונות קלים. ממשלת חמאס עומדת בינתיים בלחצים המדיניים, הכלכליים והצבאיים הכבדים המופעלים עליה. הבידוד המדיני, הקפאת כסף ומעצר שרים, ואפילו קרבות בין אנשי פתח לחמאס בעזה, לא הביאו את ראש הממשלה, איסמעיל הנייה, וחבריו לסטות מעמדותיהם הנוקשות. הם עומדים בסירובם להכיר בישראל ולקבל את הסכמי אוסלו וממשיכים להחזיק בחייל החטוף גלעד שליט.

אפילו התערבותם של נשיא מצרים ומדינאים ערבים אחרים לשחרור שליט והדיווחים, שלא הוכחשו, על נכונות ישראל לשחרר תמורתו כאלף אסירים פלשתינאים לא הביאו לשבירת הקיפאון. ירי הקסאם נמשך, השב"כ מזהיר מהזרמת כמויות גדולות של נשק וחומרי נפץ מסיני לעזה, ובצה"ל גוברות הקריאות לכיבוש מחדש של חלקים מהרצועה בניסיון "למנוע את הפיכתה ללבנון". קצינים בכירים מזהירים, שאם לא יפעלו עכשיו - ההתמודדות הבאה תהיה מול חימוש מתוחכם ואויב מאומן יותר.

בזמנים כאלה אין די בהבטחות ריקות מתוכן ל"הקלות לאוכלוסייה הפלשתינית" ולפגישה עם עבאס. אולמרט ושותפיו למנהיגות הלאומית נדרשים "להפוך כל אבן" בניסיון לפרוץ את המבוי הסתום ולמנוע התפרצות אלימה נוספת בחזית הפלשתינית. עליהם לרכז כל מאמץ בחיפוש דרכים לטיפול במשבר הביטחוני וההומניטרי בשטחים, בלי לסכן אינטרסים ישראליים. כיבוש של רצועת עזה רק יביא להסתבכות צבאית ויכביד עוד יותר על האפשרות לפתרון מדיני ולשינוי המפה בגדה המערבית.

אולמרט בוודאי מבין זאת, אחרי שיזם וקבר את ההתכנסות בתוך חודשים ספורים. זה הזמן לגבש תוכנית חלופית, שגם אם לא תהיה מושלמת, אולי תצליח להביא לשיפור במצב ותמנע הידרדרות מסוכנת.