כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": אבו רודיינה: בספטמבר יקיימו מדינות ערב והפלסטינים הערכה במטרה להחליט על עתיד תהליך השלום

(04/07/2010)

אל-איאם, 4.7.10

אבו רודיינה: בספטמבר יקיימו מדינות ערב והפלסטינים הערכה במטרה לקבל החלטה על עתיד תהליך השלום

מאת: עבד אל-ראוף ארנאוט

נביל אבו רודיינה, דובר לשכת הנשיאות הפלסטינית, אמר ל"אל-איאם" כי "חודש ספטמבר הקרוב יהיה צומת דרכים בעניין תהליך השלום ויהווה סימן דרך גדול לגבי המהלכים המדיניים באזור כולו ולא רק במישור הפוליטי הפלסטיני"...הוא ציין כי "פגישה של ועדת המעקב של "יוזמת השלום הערבית" תתכנס בשולי פעילות העצרת הכללית של האו"מ בניו יורק, כדי לאמוד את מהלך שיחות הקרבה הלא ישירות הפלסטיניות – ישראליות בתווך אמריקאי עם תום ארבעת החודשים שהוקצו להן"..."כמו כן צפויה להתקיים פגישה של הקוורטט בשולי כינוס העצרת הכללית".אבו רודיינה הוסיף כי "יחד עם הפגישות הבילאטרליות שיתקיימו בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"מ נגיש לועדת המעקב הערבית הערכה של העמדה פלסטינית באשר לצעדים הבאים"..."נגיש לפגישות ועדת המעקב אמדן פלסטיני של שיחות הקרבה וזאת על מנת לקבל החלטה לגבי הצעדים הבאים ועתיד תהליך השלום".

פגישות אלו יתקיימו במקביל לסיום תקופת עשרת החודשים שקבעה ממשלת ישראל להקפאה זמנית ולא מלאה לפעילות הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית. אנו יודעים כי כינוס הקבינט הביטחוני של ממשלת ישראל, המונה 7 חברים, התקיים ערב נסיעת נתניהו לוושינגטון לפגישה עם אובמה ביום שלישי, וכי 4 שרים ישראלים התנגדו להארכת תקופה זו".

אבו רודיינה צופה כי הנושא הזה יעמוד ביסוד השיחות שיקיים נתניהו עם הנשיא האמריקאי, היכן שנתניהו צפוי להגיש לנשיא האמריקאי עסקה לפיה תאריך ישראל את הקפאה הבנייה בתמורה להסכמת הנשיא מחמוד עבאס לפתוח במו"מ ישיר עם ממשלת ישראל.מספר שרי חוץ זרים, שביקרו באזור, האזינו לעמדת עבאס שהדגישה כי המעבר לשיחות הישירות מצריך התקדמות בשיחות הקרבה בנושאי הביטחון והגבולות על בסיס כזה שממשלת ישראל תסכים להתחיל בשיחות הישירות מהנקודה אליה הגיעה ממשלת ישראל הקודמת בראשות אולמרט.

אין זה ברור עדיין אל איזו תוצאה תוביל פגישת אובמה עם נתניהו בעניין זה, והאם ישנם חלקים בממשל האמריקאי הנוטים להסכים לעמדת ישראל בינות קריאות המושמעות על ידי ארגונים יהודיים בארה"ב לפנות לשיחות הישירות.

ל"אל-איאם" נודע כי מדינות רבות רואות בתקופה מספטמבר עד נובמבר הקרוב כמכרעת בנוגע לעתיד התהליך המדיני, בייחוד מאחר ובנובמבר יתחילו בחירות האמצע של הקונגרס האמריקאי עם כל השפעת הלובי היהודי על הקונגרס. לפי הערכות של גורמים אירופאים, השפעה זו תביא את הממשל האמריקאי לאבד את יכולתו להפעיל לחץ מכל סוג שהוא על ממשלת ישראל.

בנוסף לכך רוסיה הציעה לכנס פגישה של הקוורטט בשולי פעילות העצרת הכללית של האו"מ שתחפוף פגישת ועדת המעקב של יוזמת השלום הערבית, וזאת כדי לבצע אמדן לגבי עמדת הקוורטט ולדון בדרכים לקדם את התהליך המדיני.שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הציע את הדבר במהלך סיבוב שערך לפני מספר ימים וכלל את הפלסטינים, ישראל ומצרים.

צרפת גם כן בוחנת את הרעיון לכנס ועידה בינלאומית במסגרת של איחוד מדינות הים התיכון כדי לדון בקידום תהליך השלום, אלא שהיא סוברת כי הדבר לא יתאפשר מבלי שיתקיימו שיחות ישירות או שהועידה תתכנס כדי לציין את יריית הפתיחה של השיחות הישירות. צרפת גם בוחנת את רעיון כינוס ועידת המדינות התורמות למדינה הפלסטינית ובלבד שזו תתכנס תחת מסגרת מדינית.

שרי החוץ הערבים, החברים בועדת המעקב של יוזמת השלום הערבית, הודיעו בעבר כי במקרה בו יסתיימו ארבעת חודשים המו"מ ללא התקדמות, הרי שהם יבחנו את הרעיון לפנות למועצת הביטחון של האו"מ כדי שתסכים לכך שגבולות המדינה הפלסטינית יהיו גבולות ה- 4 ביוני 1967, ובירתה ירושלים המזרחית.