כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"דאר אל-חיאת": "דו"ח בצלם: זכויות האדם בשטחים הפלסטינים "במגמת שיפור"

(14/06/2010)

"דאר אל-חיאת", 14.6.2010

"דו"ח בצלם: זכויות האדם בשטחים הפלסטינים "במגמת שיפור"

הדו"ח השנתי שפרסם הארגון הישראלי "בצלם למען זכויות האדם" עסק במצב זכויות האדם בשטחים הפלסטינים שנכבשו ב- 1967 בתקופה שבין תחילת השנה לחודש אפריל. על פי הדו"ח "חל שיפור במצב זכויות האדם בשטחים הכבושים, שקיבל ביטוי בין השאר בירידה במספר הפלסטינים והישראלים שנהרגו בעימותים בהשוואה לשנה שעברה". שלטונות ישראל הסירו חלק מהמגבלות שהיו מוטלות על חופש התנועה של הפלסטינים בגדה המערבית, "כולל ביצוע תיקונים בגדר ההפרדה שהביאו לחיבור חלק מהתושבים הפלסטינים, שהיו מבודדים מהגדה המערבית במשך כשש שנים". הדו"ח הוסיף כי עיריית ירושלים הקפיאה את הריסת הבתים בירושלים המזרחית בתחילת השנה הנוכחית. אך הדו"ח מראה כי רוב השיפורים אינם נובעים משינוי יסודי במדיניות הישראלית או משינויים בחקיקה, אלא מהרגיעה היחסית בסכסוך".

הדו"ח מצביע על כך שההפרות בתחומים אחרים ממשיכות כפי שארע בעבר, "והמדיניות של ויתור על עונש לאנשים משירותי הביטחון, החשודים בפגיעה בפלסטינים, נשארה כפי שהיא, להוציא מקרים חריגים". הדו"ח מוסיף כי המתיישבים (המתנחלים) הישראלים, שפגעו בפלסטינים וברכושם, אינם נושאים באופן כללי באחריות על מעשיהם". למרות שישראל הודיעה על הקפאת הבנייה בהתנחלויות, הרי ש"ממשיך פרויקט הבנייה בהתנחלויות תוך כדי פגיעה בזכויות הפלסטינים...עיריית ירושלים מיהרה במהלך השנה האחרונה לטפל במספר מיזמים לבנייה בהתנחלויות המצויות בלב השכונות הפלסטיניות בירושלים המזרחית".

גדר ההפרדה עודנה מפרידה בין מספר כפרים בגדה המערבית לסביבתם ומבודדת את החקלאים מאדמותיהם. ישראל עודנה ממשיכה להגביל את תנועת הפלסטינים בחלקים נרחבים מהגדה המערבית, ביניהם ירושלים המזרחית, בקעת הירדן ואזורים השוכנים ממערב לגדר ההפרדה. ישראל מתנהלת בכללו של דבר עם סוגיית חופש התנועה והמעבר של הפלסטינים כפריבילגיה, שיש לה הזכות להפקיע אותה מתי שתחפוץ".