כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עריקאת: "על ישראל לבחור בין דרך השלום לדרך ההתנחלויות"

(12/05/2010)

"אל-איאם", 12.5.2010

עריקאת: "על ישראל לבחור בין דרך השלום לדרך ההתנחלויות"

סאיב עריקאת אמר במסיבת עיתונאים בקהיר שעל ישראל לבחור בין דרך השלום לדרך ההתנחלויות, שכן "אין זה אפשרי לשלב בין השניים באותו הזמן". עריקאת הבהיר שהצד הפלסטיני פתח את שיחות הקרבה עם האמריקאים וכי אין שיחות עם נתניהו. עריקאת המשיך ואמר ש"אם ממשלת ישראל סוברת שהיא יכולה לדבר על שלום ולהמשיך באותו הזמן לבנות גדרות והתנחלויות, להמשיך במצור ובמעצרים, הרי שהיא טועה לגמרי. אנו כפלסטינים וערבים מעניקים לממשל בארה"ב את ההזדמנות לה הם זכאים, ורוצים בהצלחת מאמצי מיטשל, שכן הצלחתם תביא לסיום הכיבוש".

עריקאת ציין שהשיח עם הממשל האמריקאי מתרכז על גבולות יוני 1967, וסביב סוגיות הסכם הקבע. הוא הדגיש שהאופציות להשיג הסכמי מעבר ומדינה בגבולות זמניים אינן נחשבות כלל כאפשרות, לא בעיני הפלסטינים ולא בעיני מדינות ערב.

"ישנן על ישראל התחייבויות כמו שחרור עצורים, הכנסת חומרי בנייה לעזה, הסרת מחסומים וסגרים והשבת המצב בשטח לזה שהיה לפני ה- 28 בספטמבר 2000, בנוסף לפתיחת המשרדים בירושלים המזרחית. אלו הן זכויות שלנו, ולא מחוות של רצון טוב מצד ישראל. למרות שסוגיות אלו חשובות לעם הפלסטיני, הן אינן על סדר היום של השיחות עם האמריקאים כעת, שכן השיחות מתרכזות בסוגיות הסכם הקבע". עריקאת הסביר שהפלסטינים התחילו בשיחות עם האמריקאים מהנקודה בה אלו נעצרו בדצמבר 2008, שכן ההנהגה הפלסטינית אינה מסכימה לחזור לנקודת האפס.

בתשובה לשאלה מסוכנות הידיעות "ופא" בנוגע לפעילות ישראל ולהצהרות האחרונות של נתניהו, השיב עריקאת: "דברי נתניהו אינם מעסיקים אותנו. שיחותינו בשלב זה הן עם האמריקאים, והן עוסקות בפתרון שתי המדינות באופן בו תקום מדינה עצמאית בתוך גבולות 1967 שבירתה ירושלים המזרחית. אני סובר כי עוד מוקדם לדבר על סוגיות שבלעדיהן לא יהיה הסכם, כמו הפליטים, הביטחון, המים ושחרור העצורים".

עריקאת ציין שמטרת ביקורו אצל הליגה הערבית היא לדווח למזכ"ל הליגה אודות הדיונים בין יו"ר הרש"פ והשליח המיוחד למזה"ת, ג'ורג' מיטשל. עוד ציין כי הנשיא עבאס נמצא בקשר אישי עם הממשל האמריקאי בנוגע למעשי ההתגרות ולפעולות ישראל, וכי הוא מבקש מהממשל בעניין זה לעצור את אותה מדיניות שמטרתה להרוס את מאמצי האמריקאים.

בתשובה לשאלה לגבי הערבויות, שיתנו האמריקאים לפלסטינים בהינתן היעדר יכולתם לעצור את הבנייה בהתנחלויות, השיב עריקאת: "בכל מה שקשור לערבויות, אני מפנה אתכם לפרסום שהוציא הממשל האמריקאי ב- 9 במאי, והוגש לפלסטינים. הם הביאו תקווה שתתרחש התקדמות מספקת במו"מ כדי שנעבור למו"מ ישיר, וכי לא ייבנו 1,600 יחידות דיור בהתנחלות רמת שלמה בירושלים המזרחית במהלך תקופת המו"מ שתארך 24 חודשים. הם דיברו על התקדמות חיובית, אך ההכרעה בעניין זה אינה במילים, אלא במציאות על פני השטח".