כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ידיעות ומאמרים נבחרים מהעיתונות הפלסטינית מסוכמים לעברית

(20/04/2009)


קדורה פארס התריע בפני מיטשל מפני קריסת פתרון שתי המדינות 

משלחת של תנועת "פתח" נפגשה עם ג'ורג' מיטשל ביום שישי והתריעה בפניו מפני קריסת פתרון שתי המדינות.
בכיר ה"פתח" קדורה פארס, שנכח במפגש, אמר: "התרענו מפני קריסת פתרון שתי המדינות בשל ההפיכה של ממשלת נתניהו הימנית קיצונית כלפי תהליך השלום". (קדורה השתמש במילה inqilab המשמשת לתיאור הפיכה שלטונית בדרך כלל). קדורה פארס המשיך ואמר: "הדגשנו כי מה שנדרש מממשלת ישראל היא ההכרה בפתרון שתי המדינות על מנת ליישמו. על ישראל להכיר בזכויות הלאומיות הלגיטימיות של העם הפלסטיני, וליישם את התחייבויותיה, בעיקר על ידי עצירה מיידית של הבנייה בהתנחלויות והסרת המחסומים". פארס הבהיר שמשלחת מטעם סיעת "פתח" "הודיעה למיטשל שאם לא יופעל לחץ רציני על ישראל, הרי שאופציית שתי המדינות תקרוס, והסכסוך ימשיך על יסוד דתי, ובמקרה כזה לא תהיה הזדמנות לשום פתרונות של פשרה". פארס הוסיף שמיטשל "ציין את מחויבות הממשל האמריקאי להמשיך בתהליך השלום וכי הנשיא אובמה מינה אותו במיוחד לצורך כך". קדורה סיים בהבהרה ש"מיטשל אמר שהוא זוכה לתמיכה מספקת מהנשיא אובמה באופן אישי, וכי הוא רציני בשאיפותיו להשיג שלום, על אף שמשימתו מורכבת מאד, בוודאי מורכבת יותר מהסכסוך בצפון אירלנד". (אל-קודס, 20.4)


גיבוש רעיונות חליפיים למו"מ, מאת: מחמד יאע'י (אל-איאם) 

ישראל מתוארת על ידי הפובליציסט מחמד יאע'י כמי שסבורה שהמלחמה על עזה נערכה לשם השלום, המו"מ ותמיכה במחנה הפלסטיני המתון. המאמר טוען כי הפגנת גמישות עם הממשלה, המתוארת כממשלת נתניהו, ליברמן וברק, לא תשרת ככל הנראה את הסוגיה הלאומית הפלסטינית, או תקדם את תהליך השלום, אלא תשרת אג'נדה ישראלית בלבד. אבו עלאא', שניהל מו"מ עם נתניהו וברק, אומר ש"כל מו"מ דו-צדדי, שלא יעסוק בהסכם הקבע, הוא בבחינת בזבוז זמן". אבו עלאא' יודע בפרוטרוט את מה שרוב האנשים אינם יודעים בנוגע לרזי המו"מ, והוא שמהמצב הקיים עולה כי המו"מ הוא לשווא, ובנוסף לכך מועיל יותר לדבר על דרכים להתגבר על המו"מ המדיני ולהשאיר את דלת הפעילות המדינית פתוחה לעתיד. יאע'י לוקח את דברי אבו עלאא' כמה צעדים קדימה וטוען שצריכה לבוא דרישה לבוררות של גורם בינלאומי שתביא לסיום הסכסוך הפלסטיני-ישראלי. "במקום להגיב לדברים האווילים של נתניהו על השלום הכלכלי והביטחוני, שיוביל לשלום מדיני בעוד "מספר דורות", הרי שאש"פ יכול להודיע על כך שעידן המו"מ הדו-צדדי עם ממשלת תל אביב הגיע לסיומו וכי לא תצמח ממנו כל תועלת. על אש"פ להתפנות לגיבוש משאביו ומשאבי העולם הערבי לטובתו, כדי לדרוש בוררות לסוגיית הסכסוך הפלסטיני-ישראלי.
יאע'י טוען כי המצב האידיאלי היה אם הדרישה הייתה ליישום החלטה 181 של האו"מ, אך מציין גם את החלטה 1397, הקובעת כי החזון המדיני הוא של הקמת מדינה פלסטינית, מבלי לקבוע את גבולותיה. עוד הוא מזכיר את חשיבותם של תכנית טנט ודו"ח מיטשל, אך מותח כלפיהם ביקורת מפני שהם אינם מזכירים את הצורך להקים מדינה פלסטינית. מאחר והוא רואה את המו"מ כנושא שמוצה, טענתו היא שגורם בינלאומי צריך לפסוק לגבי גבולות המדינה הפלסטינית, זכויות הפלסטינים בירושלים ועתיד הפליטים.
הקוורטט מואשם כמי שהשאיר את הפלסטינים כבני ערובה של הנהגות ישראל באופן כזה בו הקהילה הבינלאומית מחאה כפיים לכל פגישה פלסטינית-ישראלית. ישראל מואשמת כמי שעשתה בכל זה שימוש בכדי לקבוע מציאות קיימת. יאע'י טוען כי הביטוי מרחיק הלכת ביותר של הדבר הובא בדבריו של אליוט אברמס, שכתב בוושינגטון פוסט לפני מספר ימים שהבנייה הקיימת בהתנחלויות אינה מכשול בפני השלום וממשל אובמה לא צריך להתנגד לה, והסביר שאולמרט, למרות הבנייה הנוכחית, הציע לנשיא הפלסטיני 96% מהגדה, בזמן שהבנייה מתקיימת באזורים עליהם מוסכם לא בפועל עם הנהגת אש"פ כי יסופחו לישראל בהסכם הקבע.
יאע'י קורא לערבים שלא להישאר נייטראלים בנוגע לסכסוך, או ללחוץ על הפלסטינים לקבל מו"מ עם ממשלה ימנית. לקוורטט הוא קורא לנקוט בתפקיד פעיל יותר, שיש בכוחו להעניש את מי שכובש את אדמת האחר בכוח. (אל-איאם, 20.4)

החזית העממית קוראת לעצירת המו"מ עם ישראל והרכבת חזית התנגדות מאוחדת

ראש המשרד המדיני של "החזית העממית" בעזה, רבאח מהנא, קרא לנשיא מחמוד עבאס לעצור את "המו"מ המזיק וחסר התועלת, ולחשוף את הגזענות של מדינת הכיבוש וממשלתה, ולהרכיב חזית התנגדות מאוחדת." הוא קרא שלא "לשאת ולתת עם הממשלה הגזענית הזו, אלא לאחר שתכיר בזכויותינו הלאומיות". (אל-קודס, 18.4)

נביל עמר קרא לצרף את חמאס לאש"פ

השגריר הפלסטיני במצרים וחבר "מועצת המהפכה" של "פתח", נביל עמר, אמר שהועידה השישית של "פתח" תתכנס עוד כחודשיים. כינוס הועידה בגדה המערבית היא אחת האופציות, לצד מצרים וירדן, אך הדבר כרוך בהסכמת ישראל לכניסת ויציאת האישים הפלסטינים הכרוכה בכך.
עמר הציע ל"חמאס" לכבד את החלטות אש"פ, ולפתח את עמדתה בכוון שיכבד את ההבדל בין מדיניות המפלגה ומדיניות הממשלה, שכן אין איש הרוצה לשתף את "חמאס" בממשלה, כשהמחיר יהיה הטלת מצור נוסף על כל העם הפלסטיני. (אל-קודס, 18.4)

בכיר פלסטיני: ישראל הכפילה את הריסת המבנים בירושלים המזרחית 

יועץ רה"מ הפלסטיני לענייני ירושלים, חאתם עבד אל-קאדר, ציין שרשויות ישראל הכפילו בחודשים האחרונים את מספר הבתים המיועדים להריסה בירושלים המזרחית בשל היעדר אישור. עבד אל- קאדר אמר לעיתון "אל-וטן" היוצא בערב הסעודית שבין סוף דצמבר 2008 לתחילת אפריל 2009 הוציאה ישראל צווים משפטיים ומנהליים להריסת כ- 1,000 בתים ברחבי ירושלים המזרחית". "הוראות ההריסה כוללות בתים פרטיים וגם בנייני מגורים, הכוללים כל אחד עשרות דירות, בטענה כי הן נבנו ללא היתר".
עבד אל-קאדר אמר שקבוצת עורכי דין פלסטינים הצליחה להביא לכך שבית המשפט הישראלי יקפיא את פעולת ההריסה, וזאת בכדי להרוויח זמן. כעת מכינים הפלסטינים תכניות מתאר לשכונות הפלסטיניות על מנת להציל את הבתים מהריסה. (אל-קודס, 18.4)