כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": מה אומרים בכירי "פתח" לגבי כינוס הועידה ה- 6 של תנועתם?

(19/04/2009)

השיח על קיומה של הועידה השישית של "פתח" (מתוך: אל-קודס)
בתוך סיעת "פתח" מתנהל דיון נרחב והכנות רבות לכינוס ועידת המפלגה השישית. ועידה כללית זו של ה"פתח" הינה הראשונה מזה 20 שנה (הקודמת התקיימה באוגוסט 1989 בתוניס).
אחת המחלוקות היא על מקום כינוס הועידה, בין אלו הרוצים לקיימה בגדה המערבית למתנגדים לכך. קדורה פארס, השייך לדור הצעיר של הנהגת "פתח", אמר כי "קיימת הססנות בועדה המרכזית לגבי כינוס הועידה, אך אני מאמין שהועדה המרכזית לא תרצה לשנות, ועקב כך תנסה לדחות את כינוס הועידה". 

עלי שאהין, חבר "מועצת המהפכה" של "פתח" אמר שהאחריות על אי-כינוס הועידה מוטלת על הועדה המרכזית. חכם בלעאוי, חבר הועדה המרכזית, פרסם ביום חמישי גילוי דעת בו אמר ש"במהלך הימים הקרובים יקבע מקום כינוס הועידה". הועדה המרכזית ביקשה ממצרים ומירדן את הרשות לערוך את ועידת הסיעה על אדמתן, בעוד שישנם אישים הרוצים לקיים את הכינוס בשטחים הפלסטינים, כדוגמת קדורה פארס, שהדגיש את חשיבות קיום הכינוס בגדה.
חבר ועדת ההכנה לכינוס הועידה, עזאם אל-אחמד, אמר שמסמכי הועידה מוכנים, בין אם המצע המדיני שלה או סדר הדיונים. המחלוקות לגבי מקום ומועד כינוס הועידה טבעיים ואינם מהווים מכשול לעצם כינוסה. 

המרצה למדעי המדינה , ד"ר עבד אל-מג'יד סוילם, אמר שהסיבה האמיתית לדחיית כינוס הועידה היא המאבק הפוליטי בין זרמים או נקודות השקפה בנוגע למצע המדיני של התנועה בשנים הבאות. סוילם מעריך שבועידה, אם זו תתכנס, יהיו ויכוחים והתנגדויות גדולים בהרבה ממה שמצפים". "בנוסף לכך ישנן מחלוקות בין דורות ובעלי ניסיון שונה בתוך בתנועה, ומאבקים בין הועדה המרכזית לגופי ההנהגה מהדרגה שמתחתיה. המחלוקות נסובות על יכולת השפעה ותפקידים. כמו כן ישנן מחלוקות בנוגע לדרך ניהול החברה הפלסטינית והמדינה הפלסטינית", אמר סוילם, והעריך כי "אם "פתח" לא תקיים ועידה דמוקרטית, יוביל הדבר למחלוקות עמוקות יותר, אלא אם כן התנועה תקבץ את שורותיה ותביא לתחייה של כל המצב הלאומי הפלסטיני".
סוילם מעריך ש"אי-הצלחת המו"מ עם ישראל בנוסף לשגיאות של הרשות הפלסטינית, ש"פתח" היא הגורם הדומיננטי בה, הם הסיבות לנסיגה בתמיכה ב"פתח". 

ג'בריל רג'וב, חבר "מועצת המהפכה" של "פתח", אמר שהתנועה מתמודדת עם שלושה משברים: "מדיני, ארגוני ומוסרי. אנחנו רוצים בועידה שתשים סוף למשברים אלו, ושלא תביא אותם לשקוע בביצת הכיבוש".
רג'וב העריך שהפתרון למשברים אלו הוא "כינוס הועידה במועד שלא יהיה רחוק מידי, אך צריך לערוך אותה באווירה שקטה כדי ש"פתח" תשוב למלא את תפקידה ההיסטורי והחלוצי". (אל-קודס, 19.4)