כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

זה הכל מתמטיקה? שאול אריאלי כותב להארץ

(23/07/2012)

בניגוד לחוקי המתמטיקה

שאול אריאלי 23.07.2012

כבר שנים מדורגת ישראל במקצועות המדעים והמתמטיקה במקום נמוך - 41 מתוך 64 (לפי מבחני פיז"ה). זה לא אמור להפתיע, אם בוחנים את התנהלותה של המדינה, במיוחד בעשור האחרון. להלן כמה שאלות פשוטות, שאם היינו לומדים מתמטיקה כמו שצריך בבית הספר היסודי, היו מוציאות יותר מחצי מדינה לרחוב.

למשל, איך ייתכן ש-92% מהאוכלוסייה אינם מצליחים להביא את הסקטור החרדי, ששיעורו באוכלוסייה אינו עולה על 8%, לשאת בנטל השירות הצבאי ולהשתתף בכוח העבודה, ואף ממשיכים לתמוך בו בקיצבאות נדיבות? ולמה מעבר לקו הירוק הסקטור הזה, שברובו אינו ציוני, גדול פי חמישה משיעורו באוכלוסייה היהודית בתוך המדינה? איפה עובדים הישראלים המתגוררים בשטחים, אם פחות מ-7% מהבנייה ביהודה ושומרון היא לחקלאות ולתעשייה, וכל השאר למגורים ולמבני ציבור?

מדוע 91% מהציבור היהודי בישראל מאפשרים ל-9% המתגוררים מעבר לקו הירוק לקבוע את תדמיתה, פניה ומעמדה המוסרי של המדינה בקרב הקהילה הבינלאומית? ואיך הדבר מתיישב עם הפגיעה המתמשכת בשלטון החוק, בצה"ל ובחייליו, ובזכויות הפרט? למה מסכים הרוב לממן במיליארדים רבים את מדינת הרווחה מעבר לקו הירוק, מבלי לאפשר לאלה שגרים בתוך המדינה ליהנות מאותם תנאים?

כיצד אחוז אחד מהאוכלוסייה היהודית, שאמור להתפנות מההתנחלויות במסגרת הסכם קבע עם הפלסטינים, מצליח למנוע את הפינוי הזה, שעשוי להיטיב עם 99% הנותרים במדינת ישראל ובגושי ההתנחלויות הגדולים? ואיך הצליחו 20 התנחלויות שבהן מתגוררים פחות מאחוז אחד מהאוכלוסייה היהודית, לגרום לממשלה להציע לפלסטינים במשא ומתן קו גבול המספח אותן לישראל - קו שהוא ארוך פי שניים מהקו הירוק, ושבנייתו ואחזקתו יעלו מיליארדי שקלים.

איך קרה הדבר, שישראל מסכנת את הרוב היהודי המוצק המתגורר ב-78% משטחה של ארץ ישראל הנמצאים בריבונותה, רק בשל תאוותה לספח עוד 3% הנמצאים בגדה המערבית? איך ייתכן שהיא מציעה להחליף, במסגרת חילופי שטחים עם הפלסטינים, את האדמות החקלאיות של היישובים הישראליים בעוטף עזה, בחבל לכיש, בבקעת ערד ובעמק בית שאן - יישובים שחלקם מתקופת חומה ומגדל - רק כדי לשמור עתודות קרקע נרחבות להתנחלויות ולמתנחלים חדשים, שטרם נולדו?

איך זה שישראל מסרבת לקלוט כמה אלפי פליטים פלסטינים על בסיס הומניטרי של איחוד משפחות, אך מכריזה שוב ושוב כי בכל הסדר קבע ירושלים המאוחדת תישאר בריבונות ישראל, מה שיהפוך את 350 אלף תושביה הפלסטינים לאזרחי המדינה (ובאותה נשימה, יש בממשלה מי שמציעים להעביר 10% מאזרחי המדינה הערבים למדינה הפלסטינית שתקום, אף שהמחיר יהיה חורבן יחסיה עם 90% הערבים הנותרים).

את המתמטיקה הזאת, אני משוכנע שגם כל השרים וסגני השרים הרבים בממשלתו של בנימין נתניהו יתקשו להסביר.