כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מהי העמדה הפלסטינית והעמדה של מדינות ערב כלפי חידוש המו"מ עם ישראל? דיווח התקשורת הערבית מהיום

(02/03/2010)

דווח התקשורת הפלסטינית לגבי עמדת הפלסטינים ומדינות ערב כלפי המו"מ הלא ישיר והישיר עם ישראל

 (תרגום וסיכום מערבית: אלעד דוניבסקי / מטה יוזמת ז'נבה)

"אל-איאם" מדווח שעבאס דן היום, 2.3, עם חסני מבארכ בסוגיית המו"מ לפני שיעדכן את חברי ועדת המעקב של "יוזמת השלום הערבית" בפרטים המלאים של מגעיו עם הממשל האמריקאי בנוגע להצעה האמריקאית.העיתון מדווח שעבאס צפוי לשאול לדעתם של חברי ועדת המעקב בנוגע להצעה זו לפני שישיב לממשל האמריקאי, וזאת כשייפגש עימם הערב, 2.3, בקהיר. כל זאת, מאחר והשגריר דיוויד היל, עוזרו של השליח האמריקאי למזה"ת, מיטשל, ביקש מעבאס בפגישתם האחרונה לשמוע את עמדתו ביחס להצעה, ועבאס השיב: "תשובתי תהיה מה שתחליט ועדת המעקב הערבית".

עבאס ישוב לגדה המערבית לאחר פגישתו עם ועדת המעקב כדי לערוך פגישות עם ההנהגה הפלסטינית, בייחוד עם "הועד הפועל" של אש"פ, ועם "הועדה המרכזית" של פתח, וזאת כדי לנקוט בעמדה ביחס להצעה. בהסתמך על מקורות פלסטינים וערביים הרי שהמגמה הכללית של "ועדת המעקב הערבית" היא לתמוך בעמדה הפלסטינית המתנגדת לחידוש המו"מ הישיר בצל המשך הבנייה בהתנחלויות וההתנהלות הישראלית המבזה.

הכתבה מסבירה שמסעותיו של ג'ורג' מישטל בשנה האחרונה הם "שיחות בלתי ישירות". האמריקאים הציעו במסגרת המגעים הלא ישירים לגבש בסיס מתאים ומוסכם בין הפלסטינים והישראלים לחידוש המו"מ הישיר, שאמור להסתיים במהלך שנתיים ולהביא להסכם קבע.מקורות פלסטינים אומרים שתגובות האמריקאים לבקשות ההסבר, שהפנה עבאס לממשל בנוגע להצעתו, הינן עמומות ולא שלמות. המקורות הדגישו שמהלכי ישראל: הבנייה בהתנחלויות וכל הקשור למקומות הקדושים בשטחים הפלסטינים, הביאו את הפלסטינים לקשור כל הסכמה להצעה האמריקאית לכך שישראל תפסיק את פעולותיה נגד המקומות הקדושים ותעצור את הבנייה בהתנחלויות.

השגריר הפלסטיני במצרים, ברכאת אל-פרא, אמר אתמול ש"ועדת המעקב של יוזמת השלום הערבית תצטרך לקבל את ההחלטה הנדרשת בנוגע לתהליך השלום".

מחמד דחלאן, חבר "הועדה המרכזית" של פתח, אמר אתמול: "אנו מקווים שהועדה תקבל החלטה שתתמוך בצד הפלסטיני, מתוך שאיפה לקיים מו"מ רציני, שיביא לתוצאות אמיתיות". דחלאן אמר שההבהרות שביקש עבאס מהממשל האמריקאי "אינן מספקות", ולכן הוא פנה אל ועדת המעקב ואל מדינות ערב כדי לשתף פעולה וליצור תיאום ערבי – פלסטיני. דחלאן נתן ביטוי לעמדה הנשמעת מפי בכירי ההנהגה הפלסטינית לגבי חידוש המו"מ: זה תלוי בהקפאת הבנייה בהתנחלויות, ובקיום בסיס (מוסכם) למו"מ, שינבע מהחלטות הלגיטימציה הבינלאומית וממפת הדרכים, וכי המו"מ יתנהל באופן כזה שיאפשר השגת תוצאות במהלך שנתיים.דחלאן סיים את דבריו בטענה כי "אם לאמריקאים ישנה כוונה אמיתית, הרי שעליהם לעצור את מה שישראל עושה".

עזאם אל-אחמד, הנמצא עם עבאס בקהיר, אמר שהפלסטינים מייחסים "חשיבות עליונה" לעמדתם של שרי החוץ הערבים של ועדת המעקב, וחזר על תנאי הפלסטינים לחזרה למו"מ ישיר עם ישראל.

הפלסטינים טוענים שאין בהירות לגבי הצעדים שארה"ב מתכוונת לנקוט במקרה שלא יגיעו הצדדים להבנות במו"מ הלא ישיר ביניהם. (מתוך: "אל-איאם", 2.3)

העיתון "אל-קודס" מוסיף (2.3) שבפגישה בין עבאס למבארכ השתתפו גם סאא'ב עריקאת (ראש מחלקת המו"מ באש"פ), נביל אבו רודיינה (דובר לשכת הנשיאות הפלסטינית) ושר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט.

העיתון "אל-חיאת אל-ג'דידה" מוסיף (2.3) דברים שאמר הנשיא המצרי, חוסני מבארכ, בפגישה עם עבאס, כשהתייחס למסמך הפיוס המצרי: "הסוגיה הפלסטינית היא סוגיית ההזדמנויות האובדות. הבעיה עכשיו היא היעדר הגעה לפיוס פנים פלסטיני, דבר שפועל לטובת האינטרס של ישראל, שנחשבת למי שמפיק תועלת ממצב זה, המנצלת אותו כדי להמשיך ולהבעיר את השטחים הפלסטינים".