כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

האני חביב, "אל-איאם": אבו מאזן ועבדאללה בוושינגטון: האם יבטל בוש את ביקורו לישראל?!

(23/04/2008)

אבו מאזן ועבדאללה בוושינגטון: האם יבטל בוש את ביקורו לישראל?!
(להלן סיכום מאמרו של האני חביב מ"אל-איאם")

נראה כי גורל מהלך המו"מ יוכרע במהלך היומיים הקרובים בוושינגטון. זהו ביקורו ה- 15 בבירה האמריקאית של המלך הירדני מאז תחילת כהונת הנשיא בוש. המלך הירדני הגיע לוושינגטון מטעם "המחנה המתון" הערבי, הכולל בראשו גם את מצרים וסעודיה. במקביל הגיע לוושינגטון אבו מאזן. הגעתם של השניים באה בהפתעה. יתכן כי יש בכך רמז לכך שההתקשרות המפתיעה והמהירה באה במטרה לאמוד את מהלך המו"מ ולנקוט בעמדות כנות וגלויות לגביו. עמדות אלו חושפות ללא ספק את דאגתן של מדינות ערב מקריסת מהלך המו"מ בשל הסרבנות הישראלית והיעדר היכולת של ממשל בוש ללחוץ על ישראל לבצע פעולות שיפתחו את מרחב הפעולה למען הצלחת התהליך לפני סיום השנה ועזיבת בוש את הבית הלבן.

מאז ועידת אנאפוליס ועד היום לא היה התהליך עד לכל התקדמות, אלא להיפך הוא היה עד לעיקובים רבים שנגרמו בשל מהלכי ישראל הקשורים בהתנחלות והמשך המצור בתמיכה אמריקאית ברורה. פעולות אלו החלישו את העמדה הפלסטינית החלשה מיסודה, וגרמו לימים לחלוף מבלי שיתרחש דבר כלשהו, לא במישור ההסכמי סביב סוגיות הסכם הקבע ולא לגבי סוגיות היום-יום כמו עצירת ההתקפות, והסרת מחסומים. השליח האמריקאי שהגיע השבוע לאזור, דיוויד וולש, האזין לתלונות מבלי לשמוע תקוות ליישום חזון בוש ויישום מפת הדרכים, על פיהם תקום מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. מטרת שיחותיו של עבדאללה עם בוש תהיה להביא את ארה"ב ללחוץ על ישראל בימים הקרובים ליישם תוצאות מוחשיות על קרקע המציאות בתוך ימים, שאם לא כן הציע מלך ירדן בשם קבוצת המדינות הערביות בשמן הוא מדבר לנשיא בוש לדחות או לבטל את ביקורו הצפוי לישראל בחודש הבא.

קרוב לוודאי שהנשיא הפלסטיני יבקש מבוש דברים דומים, הלוקחים בחשבון את סירובה הצפוי של ישראל לכינוס ועידת מוסקבה לדיון בכל סוגיות הסכסוך הישראלי-ערבי, סירוב זה – ניתן לתארו כהמשך הישארותה של ישראל בנקודת הסיום של ועידת אנאפוליס, בעיקר מאחר שישראל סירבה גם להצעה המצרית להשתתף בועידת פסגה בשארם אל-שייח' לצד מצרים, ירדן, סעודיה וארה"ב, שמטרתו לקדם את המו"מ. החלטתה של ישראל שלא להשתתף חושפת את כוונותיה הגלויות ממילא, שהיא אינה מעוניינת בהתקדמות בתהליך המו"מ. ישראל רואה במצב הנוכחי, בעיקר במצב הפלסטיני הפנימי, כהישג חשוב שלא ראוי להקריבו על מזבח תהליך המו"מ.

אין ספק שגם הנושא האיראני יעלה בפגישות עם הנשיא בוש. האמריקאים עושים מאמצים להחזיר את עיראק לשיוך הערבי שלה, כנגד מאמציה של איראן להפוך את עיראק ל"פרסית". יש לממשל בוש אינטרס לקבל את תמיכת מדינות ערב המתונות במהלך זה, והן עשויות לפתוח מחדש את שגרירויותיהן בבירת עיראק, אך לכך יהיה מחיר והוא הפעלת לחץ אמריקאי על ישראל והגעה להסכם מסגרת, לכל הפחות, לפני סוף השנה הנוכחית או תחילת השנה הבאה.

עם התקרבות מועד עזיבת בוש את הבית הלבן יודעים מנהיגי מדינות ערב כי יכולתו להפעיל לחץ על ישראל, אפילו לו ירצה בכך, הופכת למוגבלת מאד. אלא שהם יודעים מנגד כי ביכולתו של בוש להביא את ישראל לחתום על עסקה עם ממשלת אולמרט, בה תוותר ישראל, בתמורה להיענות למספר מדרישותיה, על עמדתה הנוקשה לטובת התקדמות במספר מסוגיות הסכם הקבע באופן שיאפשר הגעה להסכם מסגרת, וכך יוכלו הצדדים הנוגעים בדבר לומר כי תהליך המו"מ הסתיים בהצלחה. אלא שלממשלת אולמרט ישנם תחשיבים שונים, מאחר והיא מכירה בתורה, כי ההגעה להסכמים שכאלו תהווה סוף וודאי לכהונתה ותוביל להחלטה על עריכת בחירות מוקדמות בהקדם, בהן תכשל קדימה, אלא אם יוצרו נסיבות מתאימות למיזוגה עם מפלגת העבודה בכדי לעמוד מול הליכוד של נתניהו.