כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"מעריב": רייס תבקש: תפשירו כספים לרשות

בן כספית, ג'קי חורי ואורי יבלונקה, "מעריב" (03/10/2006)


רייס תבקש: תפשירו כספים לרשות

מאת: בן כספית, ג'קי חורי ואורי יבלונקה ל"מעריב"

שרת החוץ האמריקאית, קונדוליסה רייס, תבקש מראש הממשלה, אהוד אולמרט, להפשיר חלק מהכספים המגיעים לרשות הפלסטינית ומוקפאים בישראל, לטובת אבו מאזן.

הבקשה האמריקאית, שלא תוצג כדרישה אולטימטיבית, מהווה שינוי בולט של מדיניות ארה"ב. מאז עלייתה של ממשלת "חמאס" לשלטון בשטחים, הקפיאה ישראל סכומים גבוהים, המסתכמים במאות מיליוני שקלים, המגיעים לפלסטינים מתשלומי מיסים שונים הנגבים עבורם בארץ. עד כה לא היה כל לחץ בינ"ל לשחרור כספים אלה. הפעם, לראשונה מאז נצחון "חמאס" בבחירות, יעלו האמריקאים בקשה לשחרר חלק מהכסף ולהעבירו ישירות לאבו מאזן, על מנת לאפשר לו לשלם משכורות ולשפר את מעמדו בשטחים ואת סיכויי ה"פתח". בירושלים כבר מודעים לאפשרות שהאמריקאים יגישו בקשה כזו. רוב גורמי המערכת המדינית והביטחונית מתנגדים לשחרור הכספים לטובת הרשות הפלסטינית, דווקא כשנדמה כי ממשלת "חמאס" כורעת תחת הלחץ והבידוד הבינ"ל.

קונדוליסה רייס תגיע לאזור היום, תפגוש את אבו מאזן ולאחר מכן תפגוש ביום חמישי את ראשי המימשל הישראלי ובהם ראש הממשלה ושריו הבכירים. רייס מתכוננת להפגש עם שרי החוץ של מדינות ערב המתונות ולגבש את "ברית המדינות המתונות" באיזור, על בסיס חתירה למו"מ מדיני ושלום בין ישראל לפלסטינים. רייס תכין גם את ביקורו של אולמרט בארה"ב המיועד לחודש נובמבר. אולמרט אמור לפגוש את הנשיא ג'ורג' בוש במחצית חודש נובמבר.